Pussy Riot dostaly Havlovu cenu za kreativní disent

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
23. 10. 2014 14:54
Kromě ruských punkerek byli oceněni turecký hudebník Erdem Gündüz a tibetský filmař Döndub Wangčhen.
Členky s barevnými kuklami na hlavě upozorňují na porušování lidských práv režimem prezidenta Vladimira Putina.
Členky s barevnými kuklami na hlavě upozorňují na porušování lidských práv režimem prezidenta Vladimira Putina. | Foto: Igor Mukhin

Oslo - Letošní Cenu Václava Havla za kreativní disent dostali turecký tanečník a herec Erdem Gündüz, ruská dívčí punková skupina Pussy Riot a tibetský filmař Döndub Wangčhen.

Informovala o tom nadace Human Rights Foundation (HRF), která cenu uděluje.

Ceremonie předávání cen pojmenovaných po českém exprezidentovi se uskutečnila ve středu v norské metropoli Oslu na konferenci o lidských právech Oslo Freedom Forum.

Inspirace davů

Erdem Gündüz je umělec, který se dostal do povědomí veřejnosti při protivládních protestech v Turecku v roce 2013.

Poté, co premiér Recep Tayyip Erdogan vydal zákaz protestních akcí v Istanbulu, stál Gündüz mlčky na Taksimském náměstí v centru města více než šest hodin, navzdory snahám tureckých policistů vyprovokovat ho k nějaké odezvě.

K němu se pak připojili další demonstranti a společně se stali mocným symbolem tohoto mírového hnutí, uvedla nadace HRF.

Vězněny za modlitbu

Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot se proslavily svými provokativními vystoupeními, při nichž často s barevnými kuklami na hlavě upozorňují na porušování lidských práv režimem prezidenta Vladimira Putina.

Dvě členky skupiny byly v roce 2012 uvězněny a strávily 21 měsíců ve vězeňském táboře za výtržnosti v pravoslavném moskevském chrámu, kde zazpívaly podle nich "punkovou modlitbu" proti Putinovi.

Zapomenout na strach

Döndub Wangčhen byl od roku 2008 vězněn čínskými úřady za dokument věnovaný kritice Tibeťanů vůči Číně. Z cely vyšel letos v červnu. Dokumentární snímek Leaving Fear Behind (Zapomenout na strach) zmíněného amatérského filmaře je založen na jeho rozhovorech s obyvateli Tibetu o řadě citlivých témat, včetně názoru na dalajlamu nebo komunistickou vládu v Pekingu.

Protestní akce za propuštění Wangčhena, jehož zdraví se ve věznici údajně dramaticky zhoršilo, se konaly v řadě zemí, mimo jiné i v Česku.

Každý z laureátů dostal na slavnostním obřadu v Oslu sošku Bohyně svobody vytvořenou podle sochy, kterou vztyčili čínští studenti na pekingském náměstí Nebeského klidu při protestech v červnu 1989. Mezi laureáty byla rovněž rozdělena dotace ve výši 350 tisíc norských korun (asi 1,2 milionu korun).

Havel byl předsedou Human Rights Foundation od roku 2009 do své smrti v prosinci 2011. Cena Václava Havla za kreativní disent vznikla za aktivní podpory Dagmar Havlové.

Prvními držiteli ocenění se v roce 2012 stali čínský umělec Aj Wej-wej, saúdskoarabská obhájkyně práv žen Manal Šarífová a barmská opoziční vůdkyně Do Aun Schan Su Ťij. Loni ji získali syrský karikaturista Alí Ferzat, kubánské opoziční hnutí Dámy v bílém a severokorejský prodemokratický aktivista Pak Sang-hak.

 

Právě se děje

Další zprávy