Puč v Libyi řídí Cameron a Sarkozy, četla Clintonová v mailu

Petr Jemelka Petr Jemelka
24. 5. 2015 17:35
Vyplývá to ze zveřejněné komunikace bývalé šéfky americké diplomacie se svým důvěrníkem. Pravděpodobná kandidátka na prezidentku tvrdí, že zprávy ignorovala.
David Cameron a Nicolas Sarkozy. Spikli se?
David Cameron a Nicolas Sarkozy. Spikli se? | Foto: Reuters

Washington - Britská tajná služba MI6 - s posvěcením premiéra Davida Camerona - zosnovala komplot, jehož cílem bylo destabilizovat a územně rozdělit Libyi, a to ještě v dobách, kdy jí vládl Muammar Kaddáfí.

Vyplývá to z obsahu elektronické komunikace bývalé americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové s dlouholetým rodinným přítelem a důvěrníkem Sidneym Blumenthalem.

Pravděpodobná kandidátka demokratů na prezidentku v době, kdy šéfovala americké diplomacii, používala v rozporu s předpisy k pracovním účelům soukromý e-mailový účet a deník The New York Times teď publikoval část jeho obsahu, byť oficiálně chce americké ministerstvo zahraničí na 55 000 e-mailů zveřejnit až příští rok v lednu.

Britská hra...

Sidney Blumenthal, jenž v americké státní správě nezastával ani nezastává žádnou oficiální funkci, ještě za vlády Muammara Kaddáfího s odkazem "na své zdroje" na Blízkém východě a v Evropě Clintonovou varoval, že Británie v Libyi "hraje hru".

A z reakce tehdejší ministryně zahraničí se zdá, že Blumenthalovo varování nebrala na lehkou váhu. E-maily přeposílala svým poradcům a vysoce postaveným pracovníkům úřadu s žádostí, aby se na ně podívali.

První zprávu s předmětem "Spojené království v Libyi hraje svou hru" poslal Blumenthal 8. dubna 2011, tedy v době, kdy už se zvedal ozbrojený odpor vůči Kaddáfího režimu.

Píše se v ní, že agenti MI6 tajně udržují styky s Kaddáfího režimem pro případ, že by se puč nepovedl a nastala patová situace.

Konkrétně prý měli Britové jednat se Kaddáfího synem Saífem o tom, jak budou vypadat případné bilaterální vztahy Libye a Spojeného království v případě, že se mu podaří převzít moc po otci a implementovat plánované reformy.

Sidney Blumenthal dále Clintonové referoval o podezření rebelů, že má Spojené království zájem na tom, aby převrat v patové situaci skutečně skončil a Kaddáfího klan zůstal u moci.

Osm minut poté, co si Clintonová e-mail přečetla, ho přeposlala jednomu ze svých hlavních poradců Jacku Sulivanovi a připojila dotaz "Co si o tom myslíš?". Ten ale odvětil, že se nejspíš jedná o lacinou konspirační teorii.

... a Sarkozyho pomsta

O necelý rok později, tedy 8. března 2012, Blumenthal šéfce americké diplomacie napsal znovu. V předmětu jeho zprávy tehdy stálo "Francie a Británie stojí za rozpadem Libye".

V té době už byl Muammar Kaddáfí po smrti a vedoucí orgán povstalců - nazývaný Dočasná národní přechodná rada - se snažil převzít a utužit kontrolu nad celou zemí.

Důvěrník Clintonovou varoval, že MI6 a její francouzská obdoba DGSE podporují rebely na východě země v tom, aby se centrálnímu orgánu nepodřizovali a žádali větší autonomii.

Paříž, přesněji tehdejší prezident Nicolas Sakorzy a jeho lidé, se tím Libyi údajně mstili za to, že Tripolis francouzské firmy dostatečně "neodměnil" za podíl země galského kohouta na svržení Kaddáfího.

"Francouzská a britská zpravodajská služba věří, že částečně autonomní režim se sídlem v Benghází dokáže poskytnout obchodní příležitosti," psal Blumenthal.

Clintonová na přímý dotaz novinářů odpověděla, že je Sidney Blumenthal její dlouholetý přítel, ale že pokud jde o jeho e-maily, šlo o nevyžádanou poštu, kterou pouze předávala k posouzení dál.

 

Právě se děje

Další zprávy