Průzkum: Svět se bojí změn klimatu a ekonomické nestability

Barbora Roubalová
20. 7. 2015 20:30
Změna klimatu je podle průzkumu mezi světovou populací vnímaná jako největší globální hrozba. Ve výčtu ji následuje ekonomická nestabilita a Islámský stát.
Dopadu klimatických změn se bojí hlavně lidé z Latinské Ameriky.
Dopadu klimatických změn se bojí hlavně lidé z Latinské Ameriky. | Foto: Reuters

Washington - Změny klimatu, ekonomická nestabilita, Islámský stát. To jsou podle průzkumu renomované výzkumné instituce Pew Research Center největší hrozby současného světa. Výzkumníci  se ptali obyvatel 40 států.

Průzkumu se zúčastnilo více než 45 tisíc respondentů. Cílem bylo "změřit" vnímání globálních hrozeb.  V devatenácti zemích veřejné mínění  považuje za největší hrozbu změnu klimatu.

Uvedená čísla vyjadřují, kolik procent obyvatel dané země považuje určitý jev za hrozbu, které se „velmi obává“. Výsledky zveřejnil jako první deník The Guardian.

Největší strach ze změny klimatu mají v Latinské Americe. Konkrétně v Brazílii a v Peru se ho velmi obává 75 procent lidí. Ještě o čtyři procenta více znepokojených je v africké Burkině Faso. Nejméně se klimatických proměn bojí Poláci a Izraelci.

Islámský stát je pak celkem logicky velkou hrozbou pro Libanon, který se nachází v blízkosti centra radikálního hnutí - Sýrie.  Z islamistů má strach také více než 70 procent lidí ve Španělsku, Jižní Koreji, Japonsku a Francii.

Světovou ekonomickou nestabilitu vnímají jako hlavní hrozbu obyvatelé Venezuely, Senegalu a Tanzanie. Zároveň se ukázalo, že jde o druhý nejobávanější jev v polovině států zahrnutých do průzkumu.

Šetření trvalo od března do května letošního roku. V případě dotazu na íránský jaderný program by možná vzhledem k nové dohodě výsledky vypadaly trochu jinak. Nicméně v době průzkumu ho označili za největší hrozbu někteří obyvatelé USA, Španělska a Izraele.

Napětí mezi Ruskem a jeho sousedy je velmi znepokojujícím pro 62 procent Ukrajinců a 44 procent Poláků i Američanů. O jedno procento méně obávajících se nalezneme mezi Francouzi, Brity a Němci.

Výzkum byl prováděn po hackerském útoku na společnost Sony Pictures, z něhož obvinila americká vláda Severní Koreu. Není proto divu, že kybernetické útoky považují za hrozbu hlavně Američané a Jihokorejci.

Nejméně vyděšení jsou podle průzkumu Číňané. Ze změny klimatu má velké obavy jen 19 procent z nich, u ostatních hrozeb jsou čísla ještě menší.

Výsledky šetření na podobné téma mezi Čechy a Slováky byly zveřejněny letos v květnu. Průzkum poradenských společností Idealisti a Empirica ukázal, že války na Ukrajině se Češi obávají méně než Islámského státu, mezinárodního terorismu či uprchlíků. Na Slovensku tomu bylo naopak.

 

Právě se děje

Další zprávy