Při protestu proti brutalitě bylo v Izraeli zraněno 68 lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 5. 2015 12:32
Demonstraci svolali Izraelci etiopského původu v reakci na nahrávku, na které policisté obtěžují izraelského vojáka s africkými kořeny.
Protesty v Izraeli.
Protesty v Izraeli. | Foto: Reuters

Tel Aviv - Při nedělním protestu proti rasismu a policejní brutalitě v Tel Avivu utrpělo zranění 68 lidí a 43 jich bylo zadrženo.

V pondělí o tom informoval deník Jerusalem Post s odvoláním na prohlášení izraelské policie.

Demonstraci svolali Izraelci etiopského původu v reakci na nahrávku, na které je vidět obtěžování izraelského vojáka s africkými kořeny dvěma policisty.

Policisté oznámili, že 56 zraněných je z řad bezpečnostních složek, 12 bylo demonstrantů. Celkem 19 zadržených protestujících by se ještě v pondělí kolem poledne mělo objevit před soudem.

Kameny a slzný plyn

Demonstrace se odehrála v neděli večer a v noci na pondělí v centru Tel Avivu. Po několika hodinách se protest vymkl kontrole, demonstranti házeli kameny a lahve na policii, ta proti nim použila slzný plyn a omračující granáty.

Foto: Reuters

K uklidnění situace by chtěl přispět i izraelský premiér Benjamin Netanjahu, který má v plánu setkat se se zástupci etiopské komunity a rovněž s obětí policejního obtěžování, vojákem Damasem Pakadou.

"Krvácející rána v srdci izraelské společnosti"

Podle izraelského prezidenta Reuvena Rivlina protesty odhalily "otevřenou, krvácející ránu v srdci izraelské společnosti" a země by měla na rozhořčení etiopských Židů reagovat. To, co podle něj Izrael nyní sleduje, je "bolest komunity, která si stěžuje na diskriminaci, rasismus a na to, že jejich otázky zůstávají nezodpovězeny."

"Musíme se do této otevřené rány přímo podívat. Chybovali jsme. Nedívali jsme se a dostatečně jsme nenaslouchali," uvedl Rivlin. "Nejsme jeden pro druhého cizincem, jsme bratři a nesmíme dovolit, aby se to dostalo do fáze, kdy toho budeme všichni litovat," dodal.

Podle údajů izraelského statistického úřadu žije v zemi více než 135 000 Židů etiopského původu. Po staletí žili odděleně od jiných židovských komunit v Etiopii a izraelský rabinát dlouho nechtěl jejich židovství uznat.

Až v 80. letech byli prohlášeni za ztracený židovský kmen a během dvou akcí v letech 1984 a 1991 evakuováni prostřednictvím leteckých mostů do Izraele. Řada z nich si dlouhodobě stěžuje na diskriminaci při hledání zaměstnání i v kontaktu s úřady.

 

Právě se děje

Další zprávy