Premiér, kterého vynesl k moci Majdan, končí. Co bude dál s Ukrajinou?

Martin Novák Martin Novák
10. 4. 2016 18:00
Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v neděli rezignoval, jeho pozice byla oslabená už od února. Nahradí jej předseda parlamentu Volodymyr Hrojsman. K úplnému politickému rozpadu dvojice Porošenko - Jaceňuk nedochází. Jejich strany sestaví novou koalici. Na situaci ve válečné zóně na východě Ukrajiny tato změna pravděpodobně nebude mít žádný vliv.
Arsenij Jaceňuk na loňském snímku v obrněném transportéru.
Arsenij Jaceňuk na loňském snímku v obrněném transportéru. | Foto: Reuters

KyjevUkrajinský premiér Arsenij Jaceňuk končí ve funkci. Demisi podá v úterý. V čele vlády stál po svržení prezidenta Viktora Janukovyče od února 2014 a vedl ji dále i po parlamentních volbách, které se konaly ve stejném roce v říjnu.

V neděli při "rezignačním projevu" řekl, že chce ukončit vleklou politickou krizi. Sám sebe pochválil. "Zachránili jsme ukrajinskou ekonomiku od bankrotu, začali velké strukturální změny a učinili vše, aby Ukrajina směřovala do Evropy. Položili jsme základy ekonomické obnovy i přes válku,“ uvedl premiér a předseda Národní fronty.

Nabízíme vám pohled na ukrajinskou krizi a možnosti dalšího vývoje v několika otázkách a odpovědích.

Proč Jaceňuk rezignoval?

Jeho vláda sice v únoru přestála v parlamentu hlasování o nedůvěře, ale klíčová strana  – Blok Petra Porošenka – dala jasně najevo, že změna je nutná a s Jaceňukem už nepočítá.

Ukrajinci vyčítají Jaceňukovi příliš pomalé nebo případně žádné reformy a neúspěch v boji s korupcí. Jeho podpora je podle průzkumů veřejného mínění velmi nízká. V únoru si přálo konec Jaceňukovy vlády 70 procent Ukrajinců. Na Ukrajině je však obvyklé, že po určité době strávené ve funkci obliba politika prudce padá.

Jeho velkým odpůrcem je bývalý gruzínský prezident Michail Saakašvili, kterého prezident Petro Porošenko jmenoval loni gubernátorem důležité Oděské oblasti. Saakašvili vinil Jaceňuka, že brání reformám a boji s korupcí. "Naše bitva přinesla první výsledky,“ uvedl Saakašvili v reakci na odchod premiéra na sociální síti Twitter.

V roce 2014 hrubý domácí produkt (HDP) Ukrajiny klesl o 6,6 procenta, loni o 10,5 procenta. Letos očekává centrální banka dvouprocentní růst.

Kdo Jaceňuka nahradí?

Blok Petra Porošenka prosazuje za premiéra předsedu parlamentu a bývalého ministra pro místní rozvoj Volodymyra Hrojsmana. V letech 2005 a 2014 byl starostou města Vinnycja na západě Ukrajiny. Hrojsman by chtěl do své vlády přizvat bývalého slovenského ministra financí Ivana Mikloše.

Dříve se hovořilo také o kandidatuře ministryně financí Natalie Jareskové a předsedovi strany Svépomoc, starostovi Lvova Andriji Sadovém.

Které strany vytvoří novou koalici?

Blok Petra Porošenka, Jaceňukova Národní fronta i přes demisi svého předsedy, možná i strana Vlast bývalé premiérky Julije Tymošenkové. Společně budou mít většinu, ačkoliv Tymošenková si kladla řadu podmínek.

Lidová fronta a Blok Petra Porošenka mají ve 450členném parlamentu  jen 216 křesel, k získání většiny potřebují ještě dalších deset. Vlast Julije Tymošenkové má devatenáct poslanců.

V opozici bude nacionalistická Radikální strana, seskupení Opoziční blok reprezentující velkou část ruskojazyčného obyvatelstva na východě Ukrajiny a také strana Svépomoc.

Jaká je pozice prezidenta Porošenka?

I popularita Petra Porošenka klesá, útoky na něj zesílily po zveřejnění takzvaných Panama Papers - dokumentů o majitelích offshorových firem v daňových rájích. Porošenko si část majetku převedl v době, kdy na východě Ukrajiny zuřily těžké boje, za což je ostře kritizován. Není však na něj tak velký tlak, aby rezignoval.

Co se změní ve válečných zónách na východě Ukrajiny?

Změna premiéra a vlády pravděpodobně nepřinese žádnou změnu. Politika nového kabinetu se v tomto ohledu nebude lišit od toho předcházejícího. Kyjev si v posledních dnech stěžuje, že proruští separatisté porušují příměří a útočí na několika místech frontové linie. Například u měst Marjinka, Jasynuvata a Stanycja Luhanska. Ačkoliv stále umírají vojáci i civilisté, intenzita bojů je výrazně nižší ve srovnání se situaci před uzavřením dohody o příměří v Minsku.

Nic však nenasvědčuje tomu, že by Kyjev brzy získal území ovládaná separatisty zpět pod svoji kontrolu.

 

Právě se děje

Další zprávy