Vítězné tažení Islámského státu. Mapa dobytých měst

Martin Novák Martin Novák
25. 5. 2015 10:54
Po sérii neúspěchů džihádisté přešli do ofenzivy v Iráku i Sýrii.
Islámský stát ovládá Rakku, Palmýru, část Dajr az-Zúru, Mosul a Rámádí. Tikrít ztratil, Kobani se mu nepodařilo dobýt.
Islámský stát ovládá Rakku, Palmýru, část Dajr az-Zúru, Mosul a Rámádí. Tikrít ztratil, Kobani se mu nepodařilo dobýt. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Islámský stát má proti sobě syrskou armádu, iráckou armádu, kurdské jednotky a také letectvo několika států na čele se Spojenými státy.

Přes dílčí neúspěchy ale nic nenasvědčuje tomu, že by fanatická organizace, která vyhlásila loni na území Iráku a Sýrie chalífát, směřovala k porážce a rozdrcení.

Naopak, minulý týden zaznamenali bojovníci IS dva velké úspěchy. Dobyli Ramádí v západním Iráku a Palmýru ve východní Sýrii.

A byť irácký premiér Hajdar Abádí tvrdí, že Ramádí armáda získá zpět "během několika dnů", džihádisté nyní stojí zhruba sto kilometrů západně od Bagdádu a v rukou mají více než polovinu území Sýrie, byť je velká část z toho neobydlená.

Zde je přehled měst, která Islámský stát od své expanze v loňském roce dobyl, a kde naopak neuspěl.

Irák

Ramádí (200 tisíc obyvatel)

Město na dálnici z Jordánska do Bagdádu dobyli džihádisté před týdnem v neděli a zmocnili se mnoha zbraní. Vyvrátili tak nedávná tvrzení iráckého premiéra Hajdara Abádího o začátku konce Islámského státu. Provládní dobrovolnické oddíly nyní bojují s Islámským státem východně od Ramádí.

Tikrít (250 tisíc obyvatel)

Jeden z mála úspěchů irácké armády v boji s Islámským státem. Stotisícové město, ze kterého pochází bývalý prezident Saddám Husajn, dobyla zpět 31. března. IS ovládal Tikrít od loňského června. Irácké armádě pomohlo americké bombardování a oddíly šíitských milicí, jejich příslušníky ale místní obyvatelé obvinili z vražd a rabování.

Mosul (1,5 milionu obyvatel)

Irácká vláda slibovala na začátku roku, že na největší město v držení Islámského státu zaútočí nejpozději v květnu. Místo toho ale padlo Ramádí… Islámský stát Mosulu vládne od loňského června, zničil mnoho památek, přísně kontroluje lidi při vjezdu i odjezdu na okrajích města.

Sýrie

Palmýra (120 tisíc obyvatel)

Syrská armáda se stáhla v noci na čtvrtek po několikadenních bojích. IS ve městě okamžitě vyhlásil zákaz vycházení a sťal nejméně sedmnáct mužů, obviněných z podpory prezidenta Bašára Asada. V rukou mají džihádisté i staré město s mnoha antickými památkami. Panují obavy, že budou zničeny výbušninami a buldozery. IS ničí památky a umělecká díla, která podle vedení organizace odporují islámu.

Kobani (dříve 50 tisíc obyvatel)

Jeden z mála neúspěchů Islámského státu. Bojovníkům hnutí se nepodařilo město u turecké hranice dobýt ani po půlročním obléhání. Kurdští obránci Kobani ubránili s pomocí amerických náletů na pozice IS. Islamisté se stáhli letos 15. března. Město je však zdevastované a z velké části neobyvatelné.

Dajr az-Zaúr (250 tisíc obyvatel)

Jediné místo na východě Sýrie, kde se ještě udržely síly prezidenta Bašára Asada. Vojáci kontrolují letiště se základnou a jižní část města. Severní čtvrtě ovládá Islámský stát. Jeho dosavadní pokusy dobýt letiště skončily neúspěchem.

Rakka (200 tisíc obyvatel)

Neoficiální hlavní město chalífátu, vyhlášeného Islámským státem. I přes nálety mezinárodní koalice ho má IS pevně v rukou od léta 2013.

Jiné země

K Islámskému státu se hlásí radikální skupiny operující ve střední a severovýchodní Libyi. Ovládají i části pobřeží. Není však jasné, nakolik jsou skutečně propojeny s IS.

Loajalitu Islámskému státu vyjadřují i někteří ozbrojenci severoafrické odnože Al-Káidy v Alžírsku, Mali a Nigeru, jiní to zpochybňují. Zprávy o existenci Islámského státu v Afghánistánu zatím nejsou potvrzené, spíše se jedná o propagandu.

 

Právě se děje

Další zprávy