Přála jsem si umřít. Výpověď ženy, kterou prodali islamisté

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
23. 10. 2014 14:23
Amša je jednou ze stovek jezídských žen, které radikálové z Islámského státu zajali a prodávali coby otrokyně nebo manželky.
Jezídové prchají před islamisty směrem k Sýrii. Snímek z konce září. Ilustrační foto.
Jezídové prchají před islamisty směrem k Sýrii. Snímek z konce září. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Mosul - Přibližně 250 korun. Na tolik džihádisté z Islámského státu (IS) ocenili život Amši, když ji prodali na vdavky.

Její "cenu" mnohonásobně zmenšovala skutečnost, že tou dobu už měla malého syna a čekala druhé dítě.

To svého skutečného otce nikdy nepozná, protože ho islamisté před zraky Amši zastřelili.

Mladá žena z irácké menšiny jezídů serveru The Guardian vyprávěla o tom, co ji konečně zlomilo.

Kupodivu to nebyla vražda manžela, ani následné zajetí v rukou islamistů, ale až svatba, které se musela podvolit. Počáteční hrůza tak brzy ustoupila pocitům pokoření a ponížení.

"Přišel mě koupit 50letý muž s tmavými vousy. Od toho dne už jsem nechtěla žít," líčí. Její příběh je jen jedním z mnoha, protože podobný osud stihl desítky, či dokonce stovky žen, jichž se islamisté zmocnili.

Její nový manžel Zaíd navíc nešel "pro ránu" daleko - a jak sama říká - "ponížil ji až na kost".

"Když jsem neposlouchala, uhodil mě. Na mých zádech pořád můžete vidět jizvy," vysvětluje s tím, že byla donucena zavolat i své matce, aby jí oznámila, že je vdaná. "Hanba pro naši rodinu," dodává žena, která měla na rozdíl od mnoha jiných to štěstí, že se jí podařilo uprchnout.

Lidé začali utíkat...

Její vesnici islamisté napadli začátkem srpna. "Když jsme slyšeli, jak se blíží, nechali jsme všechno za námi a začali utíkat."

Tisíce lidí se zvedly a začaly prchat k blízké hoře Sinjar. Její rodině se ale před džihádisty utéct nepodařilo. Bojovníci IS oddělili muže od jejich rodin a přinutili je si lehnout tváří k zemi.

"Můj manžel a švagr leželi bok po boku... Myslela jsem, že je okradou. Že jim ukradnou telefony nebo něco takového... Ale oni je zabili. Střelili je do hlavy. Jednoho po druhém."

Ženy pak skončily ve městě Mosul. Amša se rozpomíná, že ji drželi v temné místnosti se stovkami dalších žen. "Některým dětem nebylo víc než pět let."

Její slova dokládají i výpovědi dalších žen a dívek, kterým se podařilo utéct. Šestnáctiletá Lajla se organizaci Human Rights Watch (HRW) svěřila, že byla vězněna v Mosulu s asi dvěma stovkami žen.

Do těchto provizorních center pak přicházeli muži a vybírali si pro sebe nové otrokyně nebo manželky. "Svatby" zřejmě probíhaly i hromadně.

Každý den přicházeli a vybírali si ženy

"Každý den do této místnosti přicházeli muži, aby si vybrali dívku. Nejdříve ty nejkrásnější dívky, pak ty mladé," vypráví s tím, že žádná žena nemohla odejít jinak, než že byla prodána. Když prodali dívky, mladá žena si uvědomila, že řada bude na ni.

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

"Jednoho dne odloučili od matky její desetiletou dceru, protože se skupina mužů rozhodla, že tu dívku koupí. Mám o to děvče neustále strach, stejně jako o další ženy, které jsou ještě drženy v tom vězení."

Amša ale měla štěstí a podařilo se jí uprchnout. Mohl za to její syn, který nepřestával plakat. "Bušila jsem na dveře, ale nikdo neotvíral, když jsem otevřela dveře, zjistila jsem, že stráže spí."

"I se synem jsem běžela pryč tak rychle, jak jsem jen mohla." Nakonec jí pomohl cizí muž, na kterého při svém útěku narazila a jemuž do rukou svěřila svůj osud, aniž věděla, jestli mu může věřit. "Svoje slovo dodržel," vzpomíná dnes. Její zachránce ji vyvedl z Mosulu na doklady své vlastní dcery.

Otroci a kořist pro vítěze

Islámský stát se podle serveru ve svém vyjádření na internetu přiznal, že znovu oživuje starý zvyk, kdy z nepřátel dělá otroky a z žen manželky pro vítěze.

"Je třeba si uvědomit, že zotročování rodin (nevěřících) a zabírání jejich žen jako konkubín je pevně stanoveným aspektem práva šaría, a že pokud by to někdo chtěl popírat nebo zesměšňovat, bylo by to popíráním nebo zesměšňováním veršů z Koránu a vyprávění proroka," uvádí se ve vyjádření.

HRW v první polovině října uvedla, že IS drží v zajetí stovky jezídských mužů, žen a dětí - například v iráckém Mosulu či syrské Rakce. Mezi zajatci jsou ale i lidé mimo jezídskou menšinu. Žádná z asi 20 žen - s nimiž organizace mluvila - neuvedla, že by byla znásilněna, i když čtyři z nich připustily, že se sexuálnímu útoku musely bránit. Zároveň potvrdily, že některé z dalších zadržovaných žen znásilněny byly.

Jedna dospívající dívka se organizaci svěřila, že ji radikální bojovník odkoupil dokonce za 1000 dolarů. To je větší suma, než za kterou byla prodána Amša. Ta už je dnes v bezpečí, ale trauma pro ni neskončilo.

"Moji rodiče jsou šťastní, že jsem tady. Ale já nemám odvahu pokračovat. V tuto chvíli jediné, co si přeji, je umřít."

 

Právě se děje

Další zprávy