Hongkong jde proti Pekingu, parlament odmítl volební reformu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 18. 6. 2015 12:20
Rozhodnutí oslavují demokraticky smýšlející obyvatelé Hongkongu. Reforma by totiž tomuto autonomnímu čínskému území neumožňovala plně demokratické hlasování.
Obyvatelé Hongkongu slaví rozhodnutí parlamentu v ulicích města.
Obyvatelé Hongkongu slaví rozhodnutí parlamentu v ulicích města. | Foto: Reuters

Hongkong - Prodemokratičtí poslanci hongkongského regionálního parlamentu ve čtvrtek v hlasování zamítli kontroverzní volební reformu navrženou ústřední čínskou vládou v Pekingu.

Hlasování v hongkongském zákonodárném sboru následovalo po zdlouhavé debatě a poznamenaly ho zmatky. Hlasování se totiž údajně konalo dřív, než se čekalo, a většina propekingských poslanců v tu dobu nebyla v místnosti.

Z 37 přítomných se 28 vyslovilo proti návrhu, osm pro a jeden se zdržel. Prodemokratičtí poslanci po vetování reformy rozvinuli transparent požadující skutečné přímé volby. Někteří z nich měli přitom v rukou žluté deštníky, které se staly symbolem loňských protestů.

Aktivisté propukli v jásot

Před budovou parlamentu propukli prodemokratičtí aktivisté po hlasování poslanců v jásot a bouřlivý potlesk. Asi 500 přívrženců Pekingu před parlamentem naopak drželo minutu ticha a poté vyzývali voliče, aby prodemokratické poslance v místních volbách v příštím roce již do parlamentu nezvolili. "Pryč s nimi v roce 2016!" skandovali.

Čínská diplomacie vyjádřila nad zamítnutím reformy politování. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lu Kchang prohlásil, že takový výsledek hlasování si Peking "nepřál vidět". Čínský parlament už podle agentury Reuters oznámil, že navzdory vetu hongkongských poslanců hodlá návrh volební reformy dál prosazovat.

Reforma měla umožnit přímé volby správce Hongkongu v roce 2017, voliči by ale podle ní mohli vybírat jen z kandidátů, které předem schválí nominační výbor ovládaný přívrženci čínské vlády.

Podle kritiků tak reformní balíček nezajišťoval tomuto autonomnímu čínskému území plně demokratické hlasování.

Proti návrhu reformy se již loni konaly masové demonstrace za účasti desítek tisíc lidí a protesty se v Hongkongu odehrály i tento týden.

Okleštění demokracie

Podle navrhované reformy mělo při volbách nejprve o osudu kandidátů na nejvyššího představitele Hongkongu rozhodovat 1200 členů propekingského nominačního výboru. Aby uchazeč o místo správce Hongkongu uspěl, musel by získat nejméně 120 hlasů.

Takto by vznikl užší seznam pěti až deseti kandidátů. O těchto kandidátech pak měli členové nominačního výboru hlasovat v druhém kole. Každý člen by musel podpořit aspoň dva kandidáty. Až dva nebo tři kandidáti, kteří by získali více než 600 hlasů, by poté šli do veřejných voleb.

Zastánci demokracie tento proces kritizovali, protože podle nich umožňuje Pekingu eliminovat nepohodlné kandidáty. S všeobecným volebním právem nemá zmíněný postup nic společného, říkají kritici.

 

Právě se děje

Další zprávy