Nová válka? Porošenko odvolal oligarchu, který platí prapory

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
25. 3. 2015 10:21
Miliardář Ihor Kolomojskyj byl gubernátorem Dněpropetrovské oblasti. Financuje prapory Ajdar, Azov a Dněpr. S Kyjevem se dostal do konfliktu kvůli akciím ropné společnosti.
Ihor Kolomojskyj.
Ihor Kolomojskyj. | Foto: Reuters

Kyjev – Souboj ukrajinských oligarchů končí – zatím – odchodem jednoho z nich z funkce. Po noční schůzce s prezidentem Petrem Porošenkem rezignoval šéf Dněpropetrovské oblasti a jeden z nejbohatších Ukrajinců Ihor Kolomojskyj.

Vyvrcholil tak spor o budoucnost státní ropné společnosti UkrTransNafta.

Zpátky v 90. letech?

Rozbitá skla, samopaly a lidé v kamufláži vyvolali v minulých dnech v Kyjevě přízrak divokých devadesátých let minulého století. Do metropole se vrátil boj o sféru vlivu.

Ukrajina teď napjatě čeká, zda se souboj oligarchů nestane zápalnou jiskrou dalšího konfliktu.

Noční schůzka Porošenka s Kolomojským v Kyjevě.
Noční schůzka Porošenka s Kolomojským v Kyjevě. | Foto: Reuters

Vše začalo tím, že se Ihor Kolomojskyj, který podporoval revoluci na Majdanu, vzepřel rozhodnutí parlamentu. Ten mu fakticky odebral kontrolu nad UkrTransNaftou, hlavním energetickým podnikem v zemi.

Obklopený ozbrojenými lidmi v kamufláži vnikl o půlnoci do hlídané budovy společnosti, jejímž je minoritním akcionářem. Pokusil se pak vyhodit muže, kterého tam dosadila vláda.

Střídavě tvrdil, že tam hledal ruské diverzanty nebo zločineckou bandu, kterou podle něj řídí jeho konkurent. Podle pozorovatelů se však jen snažil udržet moc ve státním podniku, který fakticky ovládal.

Vulgární urážky

Novináře z americké rozhlasové stanice Svoboda, který se ptal, co dělá v noci ve státním podniku uprostřed Kyjeva, Kolomojskyj hrubě slovně napadl a vulgárně urážel. "Co tady číháš jako děvka na svého paroháče," obořil se na zpravodaje, který jen bezradně mlčel.

"Co mlčíš? Máš snad jazyk v pr…?" ptal se rozhořčený oligarcha. Každou větu pak prokládal sprostými výrazy a křičel, že jde o přepadení.

Prezident Petro Porošenko udělil vzdornému gubernátorovi za jeho prostořekost důtku. Ozbrojené přepadení nijak neřešil. Řekl jen, že "žádný gubernátor nesmí vlastnit kapesní armádu."

Přesto pak Kolomojskyj obsadil další budovu, obehnal ji kovovým plotem a vedle mužů se samopaly postavil k bráně obrněný transportér. Nevyslyšel ani nabádání amerického velvyslance Jeffreyho Payetta, aby na Ukrajině přestal "zákony džunglí" praktikovat.

Žádné soukromé armády

Ministr vnitra Arsen Avakov hned po incidentu nařídil, aby oddíly Kolomojského ochranky, stejně jako další "soukromé armády", složily do 24 hodin zbraně.

Není jasné, zda ho někdo poslechl. Právě Kolomojského prapory Ajdar, Azov a Dněpr byly považovány za nejakčnější složky ukrajinských ozbrojených sil, které bojovaly na východě země. Nyní se však z oblasti stáhly a není jasné, komu podléhají.

Podle listu Zerkalo tyžňa hrozil Kolomojskyj poslancům, že má v Kyjevě až dva tisíce ozbrojených mužů. Televiznímu kanálu 1+1 řekl, že veškeré výzvy přijímá a rukavice zvedá.

"Jsme připraveni k odporu," uvedl.

Kolomojskyj, jehož majetek časopis Forbes odhaduje na 1,8 miliardy dolarů, má pověst "nespoutaného živlu". Mohutný muž s plnovousem a kudrnatou kšticí proslul svou charismatickou povahou.

V době Majdanu se objevoval v triku s nápisem "židobanderovec". Reagoval tak na ruskou propagandu, která vývoj na kyjevském náměstí prezentovala jako fašisticko-nacionalistickou vzpouru. 

Za podporu Kyjeva volnost v podnikání

Sám se přitom finančně podílel na pomoci aktivistům, stejně jako Petro Porošenko. Poté, co se do čela země dostalo nové vedení, se spokojil s úlohou šéfa Dněpropetrovské oblasti, odkud pochází.

Přestože střídavě žil také ve Švýcarsku, v kritické době na místě hlídal, aby se z regionu nestal druhý Donbas. Výměnou za to měl volnost v podnikání.

"Je neřízená střela. Žádný z ukrajinských oligarchů se tak nechová. Nejedná uhlazeně. Je výbušný, sprostě nadává, je drzý vůči úředníkům a zástupcům státní moci. Rád ale žertuje. Nikdo neví, kdy mluví vážně a kdy si z vás utahuje," popsal chování Kolomojského novinář Oleksandr Tkačenko.

Kolomojskyj údajně sám předal Porošenkovi v noci v Kyjevě rezignaci, prezident ji přijal.

Prezidentský dekret o uvolnění Kolomojského neuvádí žádný důvod rezignace. "Dněpropetrovská oblast musí zůstat pevností na východě, musí ochránit mír a klid pro občany," uvedl Porošenko podle prezidentské kanceláře.

 

Právě se děje

Další zprávy