Politolog: Kreml musí Porošenka uznat, jinak podpoří válku

Jiří Just Jiří Just
10. 6. 2014 11:25
Rozhovor Aktuálně.cz s ukrajinským politologem z Doněcku Stanislavem Fedorčukem.
Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace.
Petro Porošenko, nový prezident Ukrajiny během inaugurace. | Foto: Reuters

Kyjev - Když v sobotu Petro Porošenko v parlamentu nad hlavu zdvihl hejtmanský palcát a stal se pátým prezidentem Ukrajiny, půl roku trvající revoluce oficiálně skončila.

Porošenko usedá do křesla hlavy státu v nelehkém období. Na východě Ukrajiny proruští separatisté stále bojují s armádou a země se nachází ve složité ekonomické situaci.

"Kreml bude nucen uznat Petra Porošenka a bude s ním vést dialog," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz ukrajinský politolog z Doněcku Stanislav Fedorčuk.

Aktuálně.cz: V sobotu vstoupil do úřadu nový ukrajinský prezident Petro Porošenko. Jaké první kroky od hlavy Ukrajiny očekáváte?

První a největší očekávání s příchodem k moci prezidenta Petra Porošenka je spojeno s rozhodnutím provést skutečné protikrizové reformy, které se neobejdou bez rozpuštění Nejvyšší rady. Druhým krokem by mělo být provedení efektivní operace na východě Ukrajiny a vybudování moderní ukrajinské armády, zpravodajské služby a ministerstva vnitra.

A.cz: Přestože ruský prezident Vladimir Putin hovořil v Normandii s Porošenkem, Moskva má s novou ukrajinskou vládou stále problém. Může Kreml ignorovat nového ukrajinského prezidenta a jeho kabinet?

Prezidenti Petro Porošenko (vlevo) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová.
Prezidenti Petro Porošenko (vlevo) a Vladimir Putin (vpravo) se poprvé potkali, a to na oslavách výročí invaze v Normandii. Přihlížela tomu Angela Merkelová. | Foto: Reuters

Naštěstí Ukrajina není ruskou kolonií. Pokud Rusko neuzná nového ukrajinského prezidenta, tak to bude nová výzva Evropské unii a Spojeným státům. Moskva tím bude demonstrovat, že má zájem na pokračování války s Ukrajinou.

Jsem rozhodně přesvědčen, že Kreml bude nucen uznat Petra Porošenka a bude s ním vést dialog. Otázkou zůstává, nakolik tento dialog bude konstruktivní. A nakolik je pro Ukrajinu, která je fakticky ve válečném stavu s Ruskem, důležité mít oficiální vztahy s Ruskem.

A.cz: Vraťme se ještě k nedávným prezidentským volbám. Jedním z favoritů hlasování byla vězněná expremiérka Julija Tymošenková. Proč se jí nepodařilo vyhrát prezidentské volby? Kde udělala hlavní chybu?

Julija Tymošenková je velmi silná a zkušená politička, ale k její smůle západní partneři Ukrajiny a dokonce členové opoziční trojky dali přednost Petru Porošenkovi. Během jejího pobytu ve vězení se hodně změnilo v ukrajinské politice a především v samotném týmu Julije Tymošenkové, v němž se objevily nové vlivové skupiny, které nebylo jednoduché přimět k podpoře starého lídra.

Julija Tymošenková chtěla být prezidentkou. Neuspěla.
Julija Tymošenková chtěla být prezidentkou. Neuspěla. | Foto: Reuters

Na druhou stranu se změnila sama ukrajinská společnost, ve které existuje globální poptávka po nových politicích. Julija Tymošenková zůstane v ukrajinské politice, ale její vliv bude omezený.

A.cz: Jaká politická budoucnost Tymošenkovou tedy čeká?

Julija Tymošenková se před novými parlamentními volbami pokusí vytvořit tým lidí, kteří jí budou osobně oddaní. V současné chvíli je její hlavní strategickou výhodou to, že její představitelé působí ve výkonné moci (např. premiér Arsenij Jaceňuk, ministr vnitra Arsen Avakov jsou členy strany Baťkivščyna, kterou Tymošenková vede - pozn. red). Samozřejmě bude velmi záležet na Petru Porošenkovi, který se bude snažit posílit svůj vliv prostřednictvím jmenování svých lidí do kabinetu.

Ale myslím si, že Julija Vladimirovna se již nikdy v budoucnu nestane ani premiérkou, ani prezidentkou Ukrajiny.

A.cz: Je skutečně možné, aby se tzv. východoukrajinská "Doněcká lidová republika" a "Luhanská lidová republika" staly nezávislými státy?

"Doněcká lidová republika" a "Luhanská lidová republika" jsou teroristické útvary, jejichž cílem není vytvořit republiky. Hlavním cílem těchto útvarů je vedení nekonvenčního boje proti ukrajinskému státu. To je jejich hlavní smysl. Jak víte, stoupenci takzvaných republik jsou už v absolutní menšině, hlavní roli hrají žoldáci z Ruska, kteří nedávno začali kontrolovat oblastní správu v Doněcku.

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Reportáže Martina Nováka z Ukrajiny

Reportér Aktuálně.cz projel Ukrajinu. Přečtěte si jeho reportáže z konfliktu, který je označován za největší v Evropě od konce studené války.

Živě z Luhansku a Kramatorsku: Do války s fašisty půjdeme znovu

Reportáž ze Slavjansku: Putin je mesiáš i antikrist

Vlakem z východu na západ: Jsme šašci v cirkusu Ukrajina. Zadarmo

Reportáž: Povstalci z kraje stachanovců bojují za staré časy

CHAT Začala válka? Odpovídal zpravodaj z Ukrajiny

Ze Lvova: Západ Ukrajiny budou bránit i babičky

Zdroj: Aktuálně.cz

A.cz: Mohou takzvané "lidové republiky" na východě Ukrajiny kontrolovat situaci?

Lidové republiky a teritoria kontrolovaná teroristy jsou územím násilí, rabování a nepokrytých krádeží. Teroristé, kteří se maskují jako stoupenci federalizace, útočí na civilní obyvatelstvo a ničí majetek. A co je nejhorší, lidé jsou unášeni a používáni jako rukojmí.

Nejde přitom o politické odpůrce takzvaných lidových republik, ale o bohaté občany, za které teroristé požadují výkupné.

Tedy jde o to, že kriminálníci společně s žoldáky z Ruska vědomě a důsledně vytvářejí z Luhanské a Doněcké oblasti bojovou zónu a z civilistů si dělají živé štíty, za které se teroristé budou schovávat v případě nebezpečí.

 

Právě se děje

Další zprávy