Očekávaný vítěz voleb v Polsku žádá do výzbroje jaderné zbraně, kvůli obraně proti Rusku

Martin Ehl Martin Ehl
23. 10. 2015 7:23
Vítejte na velitelství Mnohonárodního sboru Severovýchod v polském Štětíně. Sbor místního regionálního velitelství NATO v Evropě sbírá informace o regionu, cvičí se spojenci a připravuje se k velení. Pro očekávané vítěze nedělních polských voleb, konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), to je ale málo. K repertoáru polské pravice patří obrana, bezpečnost a varování před agresívním Ruskem. Případná konzervativní vláda tak připravuje zvýšit obranné výdaje, navýšit počet vojáků a nakoupit novou techniku. Polští experti usilují i o posílení přítomnosti spojenců v severovýchodní části Aliance. Z Polska píše náš zpravodaj.
Velitelství Mnohonárodního sboru Severovýchod v polském Štětíně.
Velitelství Mnohonárodního sboru Severovýchod v polském Štětíně. | Foto: Karol Sito/mncne.pl

Štětín (od našeho zpravodaje) - V klidné části polského Štětína, mezi vilovou čtvrtí a malým sídlištěm, stojí za vysokým plotem skupina žlutě natřených domů s velkým prostranstvím uprostřed. Na první pohled nepřipomíná kasárna.

Jednotlivé domy mají nápisy Berlín či Kodaň a protínají se tu ulice jako Labe a Odra. Občas po nich projde skupina vojáků v různých uniformách. Klid tohoto místa vůbec nenaznačuje, že za zdmi těchto budov vznikají plány, jak před případnou ruskou agresí ubránit východní část Severoatlantické aliance.

Vítejte na velitelství Mnohonárodního sboru Severovýchod, jednoho z regionálních velitelství NATO v Evropě.

Hlavním úkolem je udržet přehled o situaci

Pro očekávané vítěze nedělních polských voleb, konzervativní stranu Právo a spravedlnost (PiS), jsou tato kasárna jen drobečkem z toho, co by od spojenců očekávali.

Zdejší sbor má za úkol především sbírat informace o regionu severovýchodní Evropy, cvičit se spojenci a připravovat se k velení.

Čtyři stovky tabulkových míst mají být naplněny a vojáci vycvičeni do léta příštího roku, kdy se ve Varšavě koná summit NATO. Ten má završit přípravu na obranu východních spojenců započatou loni v září na summitu ve Walesu.

"Hlavním úkolem velitelství je udržet přehled o situaci v severní a východní Evropě, organizovat výcvik jednotek NATO, velet jednotkám rychlé reakce a dosáhnout schopnosti velet větším jednotkám," řekl Aktuálně.cz podplukovník Lubor Štamberk, jeden ze sedmi Čechů, kteří na velitelství ve Štětíně působí.

Poláci chtějí víc

Jenže Poláci (a nejvíce ohrožení Pobalťané) chtějí víc. Případná konzervativní vláda hodlá zvýšit obranné výdaje z dnešních dvou na tři procenta HDP, zvýšit počet vojáků z dnešních sto tisíc na sto čtyřicet tisíc a pořádat pravidelná cvičení dalších uniformovaných složek tak, aby do zbraně v případě potřeby mohlo nastoupit až 300 000 Poláků a Polek.

A plánují se také velké nákupy, které mají až neuvěřitelný dlouhodobý cíl: získat vlastní jadernou odstrašující kapacitu.

V plánech PiS je totiž upravit polské stíhačky F-16 tak, aby mohly nést americké jaderné bomby B-61-12, jako to mají Belgičané, Němci, Italové, Nizozemci a Turci. Hlavním prostředkem odstrašujícím protivníka byly zatím v plánech polské armády dvě ponorky s raketami dlouhého doletu, dodané z Francie.

Varšava je také právě v procesu nákupu prvních částí protiraketové obrany Patriot z USA, i když konzervativci by možná rádi výrobek firmy Raytheon nahradili evropsko-americkým systémem MEADS firmy Lockheed Martin.

Bezpečnost, obrana a varování před agresivním Ruskem patří k repertoáru polské pravice v mnohem silnější míře, než to známe například v Česku. I když ty nejagresivnější rusofoby konzervativci v kampani schovali, je zřejmé, že pokud Právo a spravedlnost vyhraje, přinejmenším v rétorické rovině bude mít polský militarismus zelenou. Není totiž jasné, odkud chce PiS vzít peníze na vyšší obranné výdaje.

Bez volebních vášní...

Ve Štětíně na velitelství sboru, který vznikl z původní polsko-německo-dánské jednotky, volebním vášním nepropadají. Ale plánovači jsou ve střehu a tvoří nervové centrum obrany východní hranice.

"Sbor je svého druhu regionální strážce NATO pro Polsko a Pobaltí. V případě agrese ze strany jiných mocností - což je reálná možnost - by měl plnit úkoly spojené s vedením bojových operací," řekl podplukovník Jacek Lenczewski z plánovacího oddělení velitelství. "Ambicí je, aby velitelství po dosažení plné připravenosti v roce 2017 velelo až pěti divizím a dalším podpůrným jednotkám, tedy desítkám tisíc lidí."

Vojáci NATO z devatenácti zemí se tu zatím secvičují ke spolupráci a navzájem poznávají. Zároveň sbírají informace. Odsud se má velet i nově tvořeným Silám velmi rychlé reakce, tedy pěti tisícům mužů a žen, které mají první odpovědět na případný útok na spojence v severní části Evropy. I proto tu působí také vojáci z neutrálního Finska a Švédska.

Konvenční útok je nejméně pravděpodobný

Rusové zvýšili napětí na severovýchodě Evropy poprvé v roce 2009, kdy při cvičení Západ simulovali jaderný útok na Polsko. Čím se plánovači NATO zabývají nyní po zkušenosti se zelenými mužíky na Krymu a východní Ukrajině, pro což se vžil název hybridní hrozba?

"Nejméně pravděpodobný je nyní v Pobaltí konvenční útok. Zabýváme se především odpovědí na hybridní útoky. To je pro nás nová výzva. Použití jaderných zbraní v případě obrany Pobaltí v našich scénářích není," vysvětluje podplukovník Lenczewski.

Polští experti ale tvrdí, že současné plány, na které se připravuje mezinárodní sbor ve Štětíně, nejsou dostačující. Na summitu ve Varšavě proto chtějí předložit - ať už bude vládu po volbách sestavovat kdokoliv - návrh na "strategickou adaptaci", tedy posílení přítomnosti spojenců v severovýchodní části Aliance, aby tím odstrašili případného útočníka. Uvažované rozmístění výstroje a výzbroje americké obrněné brigády v Polsku a v Pobaltí nestačí.

"NATO musí mít věrohodnou schopnost odstrašení, což vyžaduje stálou přítomnost bojových jednotek v ohrožených zemích, které by byly schopné pomoci bez toho, aby čekaly na politické rozhodnutí o svém nasazení," je přesvědčen Wojciech Lorenz, obranný expert Polského institutu mezinárodních vztahů (PISM).

Máte rádi Aktuálně.cz?
Autor fotografie: Economia

Máte rádi Aktuálně.cz?

Hlasujte pro nás v internetové anketě Křišťálová Lupa 2015 v kategorii Zpravodajství. Za každý Váš hlas děkujeme!

HLASOVAT MŮŽETE ZDE >>

Pokud Aliance podle něj na severu neposílí, ztratí důvěryhodnost jako kolektivní obránce a uvrhne své malé pobaltské členy do přímo existenciálního rizika. Této hrozbě čelí Poláci tím, že posílí všemi možnými a dostupnými prostředky vlastní obranu.

Plány na modernizaci ozbrojených sil v hodnotě 800 miliard korun na deset let už před dvěma lety začala uvádět v život současná vláda Občanské platformy. To, že Poláci ve Štětíně hostí velitelství, jehož status a schopnosti mají v průběhu dvou let narůstat, je tak pro Varšavu jen jedním z kroků - i když důležitých - k zajištění vlastní bezpečnosti.

 

Právě se děje

Další zprávy