Bulharsko dělá starosti německé rozvědce. Kvůli Rusku

Martin Novák Martin Novák
22. 8. 2014 6:30
Favoritem předčasných parlamentních voleb v Bulharsku je Bojko Borisov, bývalý bodyguard a profesionální boxer.
Bojko Borisov.
Bojko Borisov. | Foto: Reuters

Sofie - Móda silných vůdců, neohlížejících se na finesy demokracie a pluralitního systému, postupuje Evropou. Od jihovýchodu.

Turecké prezidentské volby vyhrál s převahou Recep Tayyip Erdogan. Netající se tím, že chce vytvořit silný prezidentský - tedy autoritářský - systém.

Maďarský premiér Viktor Orbán v nedávném projevu zavrhoval stávající liberální demokracii jako model nevhodný pro současné Maďarsko.

Jak Erdogan, tak Orbán mají přitom podporu významné části obyvatel svých zemí.

Třetím do "party" se může stát, či asi by se rád stal, bulharský vůdce Bojko Borisov.

Budoucnost Bulharska přitom nevidí příliš optimisticky německá rozvědka BND. V nedávné studii se zabývá, řekněme, "nezdravou" závislostí bulharských politiků a byznysmenů na Rusku.

"Bulhaři nebudou mít co jíst"

Borisov je bývalý bodyguard a profesionální boxer, kterému se kvůli jeho vyvinuté muskulatuře přezdívá Rambo nebo Barman Se svojí stranou Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) míří k vítězství v předčasných parlamentních volbách 5. října.

Půjde však o to, k jakému vítězství. Před pár dny v bulharské televizi prohlásil, že pokud jeho strana nezíská většinu křesel v novém parlamentu, Bulhaři v zimě nebudou mít co jíst.

Pokud nebude mít většinu, půjde raději do opozice, nežli by se podílel na koaliční vládě.

U svých odpůrců tak posílil přesvědčení, že jeho cílem je Bulharsko, které bude plně ovládat a nikdo mu do toho nebude mluvit. Vynořují se vzpomínky na jeho skandální interview pro časopis Max, kdy prohlásil, že má pochopení pro lidi jako Putin, Stalin, Mao nebo Hitler.

Milovník bojových psů také kdysi prohlásil, že "Bulhary je třeba držet zkrátka, podobně jako psy na vodítku".

"Člověk by očekával, že strany představí ucelené programy a plány na reformy a řešení bulharských problémů. Namísto toho je voličům vyhrožováno vyhladověním, pokud pro někoho nebudou hlasovat."

Borisov byl v květnu znovu zvolen předsedou GERB a jako svého místopředsedu si vybral další polarizující osobnost. Bývalého ministra vnitra Cvetana Cvetanova, vyšetřovaného policií kvůli podezření, že nařídil odposlechy politiků jiných stran. Novináři aféru nazvali "bulharskou watergate".

Ve stopách Maďarů a Turků?

Předvolební průzkumy mu dávají šanci na výhru, protože Bulhaři jsou unaveni velkou politickou krizí, střídáním vlád a stagnující ekonomikou navzdory slibům, že brzy bude lépe.

Borisovova předchozí vláda sice odstoupila loni na jaře po demonstracích proti vysokým cenám elektřiny (terčem hněvu byla tehdy i česká elektrárenská společnost ČEZ působící v Bulharsku), ale následující úřednický kabinet je hodnocen ještě hůře.

Nyní vede přechodnou vládu do voleb univerzitní profesor Georgi Bliznaški. Ten si vytkl jako cíl obnovit důvěru občanů v politické instituce.

Výsledek říjnových voleb ukáže, zda Bulhaři spíše nedají důvěru silnému vůdci jako před nimi Maďaři a Turci.

Politická situace v Bulharsku je sledována v Bruselu s obavami. Řadou obchodních dohod, investic a politických rozhodnutí se z balkánské země stal nejbližší spojenec Ruska uvnitř Evropské unie.

Německá rozvědka BND v nedávné zprávě upozornila na to, jak vliv Moskvy prorůstá do bulharského byznysu i politiky a bylo by prospěšné to na celoevropské úrovni řešit.

Pod vlivem Ruska

Sofie například prosazuje výstavbu plynovodu South Stream, který vyhovuje Rusku, ale odmítá ho velká část zemí Evropské unie coby projekt posilující závislost Evropy na ruské energii.

"Jedna třetina bulharské ekonomiky je přímo či nepřímo pod kontrolou Ruska a bulharští oligarchové jsou ve velmi dobrých vztazích s Vladimirem Putinem," uvádí se v dokumentu BND (Bundesnachrichtendienst).

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. | Foto: Reuters

Analýza se dokonce zabývá nebezpečím, že bankrot nebo ekonomický propad ve stylu Řecka před několika lety by pro Bulharsko znamenal úplnou závislost na Rusku.

A jakou to má souvislost s Borisovem? Z minulosti jsou známy jeho úzké kontakty na vedoucí představitele ruského gigantu Lukoil. Vedení bulharské filiálky Lukoilu pak čelilo podezření z kontaktů na ruské zpravodajské služby.

Server WikiLeaks před několika lety zveřejnil depeše amerických diplomatů, ve kterých se zmiňovali o utajovaných nebo minimálně nepříliš zdůrazňovaných pravidelných návštěvách Borisova na ruském velvyslanectví.

___________________________________________________

Máte rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Nominujte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlasovat můžete zde. Za Váš hlas děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy