Petici proti rozhovorům EU s USA podepsalo přes milion lidí

ČTK ČTK
4. 12. 2014 21:45
Odpůrci dohody o liberalizaci obchodu mezi EU a USA tvrdí, že by vložila příliš velkou moc do rukou mezinárodních korporací, což by ohrozilo demokracii, právní stát i ochranu spotřebitelů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Petici proti rozhovorům Evropské unie o liberalizaci obchodu se Spojenými státy již podepsal více než milion lidí. Informovovala o tom dnes v tiskové zprávě aliance Stop TTIP, která petici iniciovala.

Plánovaná dohoda s názvem Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) by měla odstranit některé zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.

Stop TTIP upozornila, že kampaň proti dohodě podporuje přes 320 občanských, odborových a spotřebitelských organizací z 24 členských států Evropské unie. Aktivisté tvrdí, že obchodní dohoda by vložila příliš velkou moc do rukou mezinárodních korporací, což by ohrozilo demokracii, právní stát i ochranu spotřebitelů.

Dohoda by prý umožňovala firmám žalovat vlády v případě, že by zákony nebo politické kroky dané země poškozovaly jejich zisky.

"Stop TTIP posbírala v rekordním čase přes milion podpisů. To je obzvlášť nepříjemné pro Evropskou komisi, která se opakovaně snažila zablokovat jakékoliv zapojení občanů do způsobu a výsledku jednání," uvedl John Hilary z aliance Stop TTIP.

Aliance v červenci požádala o oficiální registraci evropské občanské iniciativy požadující po Evropské komisi zastavení rozhovorů o dohodě TTIP. Podle pravidel EU by takováto iniciativa při získání více než milionu podpisů mohla komisi přimět k přehodnocení politiky, komise ji však zaregistrovat odmítla. Stop TTIP se proto rozhodla uskutečnit petici vlastními silami a rozhodnutí komise zamítnout registraci napadla u soudu, píše se v tiskové zprávě.

Zastánci dohody tvrdí, že dohoda oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Podle odpůrců by však deregulace obchodu měla negativní dopady kupříkladu na pravidla EU v oblasti bezpečnosti potravin či ochrany životního prostředí, panují rovněž obavy ze zhoršení pracovních podmínek.

 

Právě se děje

Další zprávy