Periskop: Téměř polovině Švédů nevadí krajní pravice

Živě
Středa 1. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Slováci by rádi nakoupili radary společně s Českem

Slovensko nepovažuje společný projekt pořízení armádních radarů zeměmi visegrádské čtyřky (V4) za ukončený a ve vývoji nebo nákupu radiolokátorů chce spolupracovat s Českou republikou.

Novinářům to řekl slovenský ministr obrany Martin Glváč v reakci na úterní oznámení českého ministerstva obrany, že Česká republika vypíše vlastní výběrové řízení na nákup mobilních radarů za asi 1,5 až 1,7 miliardy korun.

Rusové ruší výměné pobyty s Američany

Rusko ukončilo program studentských výměn se Spojenými státy. Zdůvodnilo to tím, že americké úřady prý dovolily, aby si jednoho z ruských školáků adoptoval americký homosexuální pár.

Foto: Jiří Koťátko/Economia

Nezvyklá kontrola

Deset tisíc mírových holubic, které vypustily čínské úřady u příležitosti čínského státního svátku, bylo podrobeno nezvykle přísné bezpečnostní kontrole. Příslušníci policejních oddílů každému z opeřenců prohledali křídla a řitní otvor, aby se přesvědčili, že neobsahují žádné nebezpečné materiály.

Krmení holubice v Káthmándú.
Krmení holubice v Káthmándú. | Foto: Reuters

Krajní pravice už lidem nevadí

Téměř polovina Švédů se v průzkumu vyslovila pro to, aby ostatní strany spolupracovaly s krajně pravicovou stranou Švédští demokraté, která se v zářijových volbách stala třetí nejsilnější politickou stranou ve Švédsku. Informoval o tom švédský deník Dagens Nyheter.

Lavrov připustil možnost jednání s Kimem

Obnovit šestistranné rozhovory o sporném severokorejském jaderném programu je možné, bude to ale nějakou chvíli trvat. Po jednání se svým severokorejským partnerem Ri Jong-soem to dnes v Moskvě prohlásil ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Situace je podle něj složitá, ale ne beznadějná.

Útok na vojáky

Nejméně sedm mrtvých a 21 zraněných si v Kábulu vyžádal útok dvou sebevražedných atentátníků. Jednalo se o dva útoky proti autobusům afghánské armády.

Atentáty se odehrály 48 hodin po inaugurací nově zvoleného prezidenta Ašrafa Ghaního. Přihlásilo se k nim islámské radikální hnutí Tálibán. "Je to jasný vzkaz lokajské vládě, která podepsala otrocký pakt (s USA). A my nyní proto budeme více útočit," řekl AFP mluvčí islamistů.

Vrazi Francouze

Alžírské úřady už údajně ví, kdo unesl a zavraždil francouzského cestovatele Hervého Gourdela. K únosu se ve videu přihlásila údajná odnož organizace Islámský stát, která se nazvala Vojáci chalífátu.

Podle alžírských úřadů byl pětapadesátiletý Francouz unesen při výletu do hor asi 100 kilometrů východně od metropole Alžíru.

Foto: Aktuálně.cz

Ankara proti IS

Turecká vláda by se ráda vojensky zapojila do boje s džihádisty z organizace Islámský stát (IS). Požádala proto parlament o svolení k intervenci v Sýrii a v Iráku.

Armáda má mít možnost po dobu jednoho roku podle potřeby vtrhnout na území obou sousedních států, když usoudí, že se situace v pohraničí vyhrocuje. Poslanci budou návrh projednávat ve čtvrtek.

Analytik: Islámský stát jen bombardování nezničí

Útok na Islámský stát
16:14
Podle odborníka na Blízký východ Šádího Shanaáha není možné Islámský stát zničit bez zapojení pozemních sil. Bombardování podle něj ale nemůže vyřešit podstatu problému, který arabský svět trápí. | Video: DVTV
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 1. 10. 2014 16:50
 

Právě se děje

Další zprávy