Periskop: Alžběta II. jde s dobou, poslala první tweet

Přenos skončil
Pátek 24. října: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Přenos skončil

Královna tweetuje

Britská královna Alžběta II. jde s dobou. Poslala totiž svůj první tweet. A podepsala se tak jako pod všechny úřední dokumenty, tedy Elizabeth R. (R. pro regina - latinsky královna).

Jak uvedla agentura AP, osmaosmdesátiletá Alžběta II. tak učinila v rámci otevření výstavy o informační éře v londýnském vědeckém muzeu.

Premiér mezi košťaty

Co dělal kanadský premiér Stephen Harper v době útoku v Ottawě? Na radu své ochranky údajně našel na čtvrt hodiny útočiště ve stísněné komoře, kde se normálně skladují košťata či žebříky.

Jeden z poslanců kanadskému deníku Globe and Mail pro změnu řekl, že zákonodárci byli připraveni se bránit. "V parlamentním klubu bylo 15 vlajek, až na dvě jsme je všechny sundali."

Útočník zabil jednoho vojáka, posléze byl sám zastřelen.

Pryč s nezdravým jídlem

Od ledna příštího roku budou ze škol vykázány všechny nezdravé potraviny, rozhodli polští poslanci.

Ti prakticky jednomyslně schválili zákaz školní nezdravé stravy s cílem zastavit stoupající dětskou obezitu. Podle studie dětského fondu UNICEF trpí obezitou zhruba 17 procent polských dětí.

Vůdce islamistů zemřel

Duchovní vůdce Bangladéšského islámského společenství Ghulám Azam, jehož loňské odsouzení na 90 let za válečné zločiny vyvolalo v Bangladéši násilné protesty, zemřel ve vězení na srdeční infarkt. Bylo mu 91 let.

Bangladéšský speciální tribunál ho loni shledal vinným z 61 obvinění včetně vraždy, mučení, podpory pákistánské armády a z toho, že pomohl vybudovat ozbrojené oddíly svého hnutí. Všech činů se měl dopustit během války, kterou Bangladéš v roce 1971 vedl za nezávislost na Pákistánu.

Ghulam Azam
Ghulam Azam | Foto: Wikimedia Commons
Hong Kong - vlajka

Referendum o protestech

Prodemokratičtí demonstranti v Hongkongu uspořádají v neděli referendum, v němž budou hlasovat o tom, zda mají nadále zůstat v ulicích, anebo přistoupit na další rozhovory s vládou a na vyklizení svých protestních táborů.

Tři hlavní skupiny, které za hongkongskými demonstracemi stojí, uvedly, že budou zaznamenávat názor veřejnosti v ohnisku protestů v centru města, kde stále táboří tisíce lidí.

Tragický výbuch

Čtyři mrtvé si vyžádal výbuch plynu a následné zřícení domu v jihopolských Katovicích. První zprávy hovořily o jedné oběti, ale záchranáři v noci našli další tři mrtvé: dva dospělé a jedno dítě, kteří zde bydleli.

K neštěstí došlo po páté hodině ráno. Záchranáři okamžitě evakuovali 15 lidí, z nichž pět museli přepravit do nemocnice.

Prohledávání trosek bylo vzhledem ke špatnému stavu starého domu velmi nebezpečné a podle TVN24 skončilo až ráno.

Guvernér skončil

Guvernér mexického státu Guerrero, kde při střetech s policií před měsícem zahynulo šest lidí a zmizelo 43 studentů, ve čtvrtek oznámil svou rezignaci.

Osmapadesátiletý guvernér Ángel Aguirre čelil soustavné kritice od chvíle, kdy po střetech s policií ve městě Iguala na konci září studenti zmizeli.

Podle mexické prokuratury jednoho ze studentů tu noc zastřelila policie, která je podezřelá, že se spolčila s místními gangstery. Nejméně dvě desítky studentů údajně podezřelí policisté unesli.

Družice k Měsíci

Čína vyslala na oběžnou dráhu kolem Měsíce experimentální družici, která se má následně vrátit na Zemi.

Úkolem osmidenní cesty nové družice bude především vyzkoušet technologie, které budou použity pro misi Čchang-e 5, jež by měla v roce 2017 přistát na Měsíci a vrátit se zpět na Zemi se vzorky měsíční půdy.

Loni v prosinci na Měsíci přistál modul Čchang-e 3 s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík. Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj aparát.

Foto: Thinkstock
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 24. 10. 2014 16:34
 

Právě se děje

Další zprávy