Periskop: Bývalý mluvčí Camerona by propuštěn z vězení

Živě
Pátek 21. listopadu: Zprávy ze světa v rychlém přehledu.
Foto: Tomáš Kunc

Zajímá vás dění ve světě, ale nemáte čas sledovat celý den zahraniční agentury a zpravodajské servery? Zde najdete vybrané několikavěté zprávy, které by vám měly poskytnout obrázek o tom zajímavém i důležitém, co se dnes ve světě odehrálo. Nečiníme si ambici dodat úplný přehled veškerého světového dění, chtěli bychom ale, aby vás bavil a byl pro vás užitečným průvodcem.

Sledujte Periskop na Twitteru.


Živě
Aktualizovat reportáž

Mluvčí premiéra propuštěn z vězení

Bývalý mluvčí britského premiéra Davida Camerona, který byl v létě odsouzen v kauze nezákonných odposlechů k 18 měsícům vězení, byl po pěti měsících propuštěn z věznice. Zbytek trestu má Andy Coulson strávit doma a s elektronickým náramkem. Při odchodu z věznice Hollesley Bay v severovýchodní Anglii, kde strávil pět měsíců, přítomným novinářům nic neřekl. Vězňové v Británii mají právo opustit vězení a pokračovat ve výkonu trestu formou domácího vězení poté, co si odpykají čtvrtinu trestu.

Andy Coulson před soudní budovou.
Andy Coulson před soudní budovou. | Foto: Reuters
Hong Kong - vlajka

Britové v Hongkongu kritizují Londýn

Malá skupina prodemokratických demonstrantů se dnes shromáždila před britským konzulátem v Hongkongu, aby dali najevo rozhořčení nad nedostatkem podpory Londýna jejich hnutí.

Konzulárnímu úřadu předala skupina petici. Demonstranti rovněž prohlásili, že z místa neodejdou, dokud Londýn neodsoudí Peking za "porušování" dohody, kterou obě země uzavřely ještě před předáním Hongkongu Británií do rukou Číny.

Ta zakotvuje ochranu společenského systému a způsobu života v Hongkongu.

Foto: Reuters

Španělsko chce soudit Katalánce kvůli referendu

Španělská prokuratura chce stíhat politické představitele Katalánska včetně šéfa tamní vlády Artura Mase kvůli nedávnému hlasování o nezávislosti.

Podle státních zástupců se katalánští politici provinili tím, že se nepodřídili verdiktu ústavního soudu, který pozastavil plánované referendum, a obešli jeho rozhodnutí podporou konání neoficiálního hlasování.

Podnětem prokuratury se bude zabývat soud v Barceloně, který má rozhodnout, zda existují důvody k dalšímu prošetřování.

Foto: Reuters

Příval sněhu má na svědomí 12 lidí

Na minimálně 12 mrtvých vzrostl počet obětí nebývale mohutných přívalů sněhu na severovýchodě Spojených států.

V některých oblastech státu New York napadlo ve čtvrtek 90 centimetrů nového sněhu, který zvýšil pokrývku na takřka 2,5 metru.

O víkendu ale může přijít další nebezpečí v podobě deště a teplot dosahujících až 15 stupňů, které způsobí tání a možné následné záplavy, varovali meteorologové.

Podle agentury AP zůstává západní část státu New York, zvlášť kolem Buffala, zcela ochromena největší záplavou sněhu "v živé paměti".

Z 12 mrtvých většina podlehla buď dlouhodobému vystavení chladnému počasí, nebo infarktu.

Obyvatelé odstraňují hromady sněhu nejen z chodníků, ale i ze střech svých domů (Buffalo v New Yorku)
Obyvatelé odstraňují hromady sněhu nejen z chodníků, ale i ze střech svých domů (Buffalo v New Yorku) | Foto: Reuters

Ptačí chřipka postupuje

V Nizozemsku se objevilo již třetí ohnisko ptačí chřipky od začátku týdne, tentokrát na kuřecí farmě ve městě Kamperveen. Všech tamních 10 000 kuřat bude vybito.

Postižená farma v Kamperveen se nachází zhruba 100 kilometrů od předchozích ohnisek nákazy kmenem ptačí chřipky H5N8, který je smrtelně nebezpečný pro lidi.

Podle odborníků je ale riziko pro lidi velmi malé, člověk se může případně nakazit jen velmi úzkým kontaktem s nemocnými ptáky.

Utraceno musí být 20 000 kuřat.
Utraceno musí být 20 000 kuřat. | Foto: Ludvík Hradilek

Dav ušlapal 11 lidí

Na stadionu v Zimbabwe ušlapal dav 11 lidí, kteří se tam účastnili bohoslužby.

K neštěstí došlo po skončení náboženského obřadu, kdy se tisíce lidí snažily z místa dostat tím samým východem.

Další desítky lidí utrpěly zranění a byly odvezeny do místních nemocnic.

Na stadionu ve městě Kwekwe ležícím 213 kilometrů západně od zimbabwské metropole, se ve čtvrtek večer shromáždilo okolo 30 000 lidí. Přišli si poslechnout známého pastora Waltera Magayu.

Návštěvníci zahajovacího dne 181. ročníku Oktoberfestu v Mnichově.
Návštěvníci zahajovacího dne 181. ročníku Oktoberfestu v Mnichově. | Foto: Reuters

Tvrdší tresty za znásilnění

Tuniský soud zpřísnile tresty vynesené nad dvěma policisty, kteří před více než dvěma lety ve svém autě znásilnili ženu.

Původně byli v březnu odsouzeni na sedm let, nynější verdikt zní 15 let vězení.

Případ vyvolal velkou mezinárodní pozornost i vzhledem k tomu, že policisté vše popírali a naopak tvrdili, že je žena svedla.

Prokuratura dokonce Tunisanku původně chtěla stíhat za "nemravné chování".

Nynější zpřísnění trestu nad oběma pachateli její právník i ona uvítali. "Jde o velký pokrok", pokud jde o posuzování případů znásilnění v Tunisku.

 Ilustrační foto
 Ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Rekordní cena za diamant

Hongkongský kupec zaplatil na aukci v New Yorku 32,6 milionu dolarů (723 milionů korun) za modrý diamant o váze bezmála deseti karátů.

Podle aukční síně Sotheby's tak stanovil novou rekordní cenu za jeden karát.

Nejmenovaný hongkongský sběratel v aukci porazil šest dalších zájemců. Výsledek podle Reuters podtrhuje rostoucí poptávku po diamantech v Číně. Dosažená cena byla zhruba dvojnásobná ve srovnání s odhady před aukcí.

Foto: Žena.cz

Egypt možná pustí dva novináře

Rodiče australského novináře Petera Gresteho, který je vězněn v Egyptě, požádali egyptského prezidenta, aby do Vánoc umožnil propuštění jejich syna.

Egyptský soud v červnu poslal skupinu novinářů z katarské televizní stanice Al-Džazíra za mříže na sedm až deset let za údajnou propagaci islamistů z nyní zakázané strany Muslimské bratrstvo.

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí tento týden v rozhovoru pro francouzskou televizi France24 řekl, že zvažuje prezidentskou milost pro dva z odsouzených novinářů. "Debatujeme o tom, jak tuto záležitost vyřešit," řekl Sísí.

Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu
Abdal Fattáh Sísí skládá prezidentskou přísahu | Foto: Reuters

Rekord v počtu ulovených nosorožců

Počet upytlačených nosorožců v Jihoafrické republice dosáhl smutného rekordu: od ledna jich pytláci zabili 1020.

Za celý loňský rok přitom zahynulo kvůli nelegálnímu obchodu s rohovinou celkem 1004 kusů těchto zvířat.

Nejpostiženější je světoznámý Krugerův národní park, v němž padlo 672 nosorožců.

Úřady mimo jiné přesunuly některá zvířata do takzvaných bezpečných zón se zvýšenou ostrahou. Část jich dokonce převezly do sousední Botswany a Zambie.

Foto: Reuters

Za málo vlasů posměch

V Pákistánu jsou muži, kteří nemají vousy a vlasy, vystavováni posměchu. Proto když Muhammad Šahíd zjistil, že si jeho bratranec nechal translanovat vlasy, neváhal.

"Když jsem viděl, jak bratranec po operaci vypadá, byl jsem nadšený. Řekl jsem si, že to chci taky," říká třicátník Muhammad, který se chystá nastoupit na místní kliniku.

V Pákistánu je ochlupení synonymem mužnosti, a to do té míry, že si někteří tálibánští povstalci kupují přípravky dodávající vysoký lesk jejich knírům a hřívě.

Holohlaví mají smůlu: říkají jim gandža, což je synonymum málo záviděníhodného nedostatku.

Foto: Jaroslav Pikous, Aktuálně.cz

Deset let od oranžové revoluce

Před deseti lety začala na Ukrajině takzvaná oranžová revoluce, při které se rozhodovalo o dalším směřování země.

Nepokoje na Ukrajině vyvolaly zfalšované výsledky druhého kola prezidentských voleb, po kterém se se vzbouřila opozice a prezidentem se stal prozápadní Viktor Juščenko, který vystřídal proruského Viktora Janukovyče.

Ukrajina se tehdy rozdělila na dva tábory - na převážně agrární a chudší západ a na východní, rusky mluvící průmyslové regiony. Klid ale tehdejší změny Ukrajině nepřinesly.

Oranžová revoluce na Ukrajině, Kyjev, 25. listopadu - 4. prosince 2004.
Oranžová revoluce na Ukrajině, Kyjev, 25. listopadu - 4. prosince 2004. | Foto: Joe Klamar
Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 21. 11. 2014 16:56
 

Právě se děje

Další zprávy