Peres a Abbás se s Františkem společně pomodlí ve Vatikánu

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 5. 2014 17:05
Papež pozval politiky během návštěvy Betléma. Oba přijali, s papežem se mají sejít v červnu.
Papež František s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem při příjezdu do Betléma.
Papež František s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem při příjezdu do Betléma. | Foto: Reuters

Jeruzalém - Papež František v Betlémě vyzval k nalezení trvalého míru mezi Izraelem a Palestinci.

Současnou situaci označil za nepřijatelnou. Učinil to při společném vystoupení s palestinským vůdcem Mahmúdem Abbásem, jehož pozval - stejně jako izraelského prezidenta Šimona Perese - ke společné modlitbě do Vatikánu.

Oba pozvání přijali a mají se s papežem sejít v červnu. Papež do Betléma přiletěl z Jordánska, kde v sobotu zahájil třídenní blízkovýchodní cestu. Z Betléma se v podvečer přemístil do Izraele.

Na letišti v Tel Avivu vyjádřil František "hluboký smutek" nad sobotním útokem v židovském muzeu v Bruselu, při němž byl zabit izraelský manželský pár a Francouzka. Na světě "nesmí být místo pro antisemitismus", zdůraznil papež. Belgické úřady ale zatím antisemitský podtext útoku nepotvrdily.

Papež také zopakoval své přesvědčení, že v konfliktu mezi Izraelem a Palestinci není žádné jiné cesty, než je "cesta dialogu, usmíření a míru". Tou je nutné "se stále znovu vydávat, odvážně a neúnavně", zdůraznil František.

Ačkoli Vatikán kladl důraz na náboženský charakter papežovy návštěvy, politickým tématům se František nevyhnul. Jordánsko ocenil za jeho pomoc lidem prchajícím před boji v Sýrii a žádal Ammán, aby pomohl najít řešení syrského konfliktu.

Palestinci jeho cestu od počátku interpretují z politického hlediska. Už to, že František letěl z Ammánu přímo do Betléma, nikoli přes Izrael jako jeho předchůdci, je podle nich známkou uznání jejich nezávislosti. Vatikán Abbáse v programu označoval jako palestinského prezidenta a papež hovořil o dobrých vztazích Vatikánu se "státem Palestina".

Papeže Františka vítá dav při jeho návštěvě Betléma.
Papeže Františka vítá dav při jeho návštěvě Betléma. | Foto: Reuters

"Je třeba jednou a provždy znásobit úsilí a vytvořit podmínky pro trvalý mír založený na spravedlnosti, uznání práv jednotlivců a zajištění vzájemné bezpečnosti," sdělil papež stojící u řečnického pultu vedle Abbáse.

Ve čteném proslovu František žádal, aby všichni našli "odvahu k velkorysosti a tvořivosti a ukončili dlouhý a nepřijatelný konflikt, jež způsobil tolik těžko hojitelných ran". Izraelsko-palestinské mírové rozhovory byly sice obnoveny loni, ale letos skončily neúspěchem.

Abbás na rozdíl od papeže volil konfrontační tón, když nařkl Izrael, že se snaží vyhnat křesťany a muslimy z východního Jeruzaléma. Informovali jsme "o systematických snahách Izraele změnit vzhled a charakter východního Jeruzaléma a vyhnat z něj palestinské obyvatelstvo, křesťany a muslimy," řekl.

Papež po setkání nastoupil do otevřeného automobilu a zdravil se v ulicích Betléma s lidmi, mezi nimiž byli také zahraniční turisté. Neplánovaně se zastavil u bariéry, jež odděluje západní břeh Jordánu od území Izraele a která probíhá v těsné blízkosti Betléma. Vystoupil z auta a několik minut se zdržel pod jednou z izraelských strážních věží.

Papež sloužil mši pro 8000 lidí

Na náměstí Jesliček pak sloužil před 8000 lidmi mši, v jejímž závěru pozval Abbáse a Perese, aby se přijeli za ním do Vatikánu pomodlit za mír. "Zde, na místě zrození prince míru, nabízím svůj dům jako místo pro toto setkání k modlitbě," řekl papež.

Abbás i Peres pozvání přijali a mají Vatikán navštívit v červnu. Mše se sloužila z pódia, za nímž byla velká freska s tématem narození Krista. Ležícího malého Ježíše na ní zakrýval muslimský šátek kufíja.

Papeže má v Betlémě také oběd s palestinskými rodinami a soukromou návštěvu baziliky Narození Páně postavené nad místem Kristova narození. Odpoledne je papež očekáván na letišti v Tel Avivu, kde začne jeho izraelský program.

Příslušníci izraelské krajní pravice pořádají několik týdnů akce proti papežově návštěvě. V neděli jich policie 26 zatkla, protože proti Františkovi protestovali v Jeruzalémě.

V noci se shromáždilo u Davidova hrobu asi 150 lidí a začali házet kamení a lahve na policisty, z nichž dva zranili. Hrob se nachází pod údajným místem poslední Kristovy večeře, kde má papež na závěr svého pobytu v Izraeli v neděli sloužit mši.

 

Právě se děje

Další zprávy