Papež přiletěl do Mexika. Katolické země, kde je nebezpečné být katolíkem

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
13. 2. 2016 12:20
Ačkoliv se v Mexiku hlásí ke katolické víře největší procento obyvatel, pro katolické kněze je nejnebezpečnější zemí v Latinské Americe. Kněží jsou tam unášeni, vydíráni a vražděni. Náboženská nesnášenlivost je stejně závažný problém jako vysoká kriminalita a řádění drogových kartelů. Papež František do Mexika přiletěl v sobotu a během své šestidenní návštěvy se setká i s prezidentem Enriquem Peñou Nietem.
Papež František na cestě do Mexika.
Papež František na cestě do Mexika. | Foto: Reuters

Mexico City - Papež František, hlava katolické církve, přiletěl na několikadenní návštěvu nejkatoličtější země v Latinské Americe.

V Mexiku se za katolíky prohlašuje 81 procent obyvatelstva, což je nejvíce na celém kontinentu.

Namísto úcty tu ale představitelé katolické církve žijí prakticky v permanentním strachu o vlastní život.

Mexiko se pravidelně umisťuje mezi státy s nejhorším stavem lidských práv. Boj s kriminalitou a drogovými kartelyale není zdaleka jedinou příčinou.

Během posledních deseti let bylo zavražděno 40 představitelů katolické církve. Paradoxně se kvůli tomu Mexiko stává nejnebezpečnější zemí pro katolické kněze v Latinské Americe.

Útoky mají za cíl mučit a zabíjet

Podle dat nasbíraných Katolickým multimediálním centrem vzrostl počet vražd katolických hodnostářů od roku 1990 o 275 procent. Kromě toho jich pravidelně několik jednoduše mizí. V loňském roce byli uneseni dva kněží, jejichž těla byla alespoň nalezena.

Během prvních tří let mandátu současného prezidenta Enrique Peña Niety bylo zavražděno 11 kněží a dva zmizeli neznámo kam. Útoky ozbrojených skupin se ale neomezují jen na kněze. Usmrceni byli dokonce i kostelník a seminarista.

Dříve byli kněží napadáni a kostely rabovány kvůli loupežím, motivace útočníků se ale během posledních 25 let proměnila. V poslední době jde o útoky s cílem mučit a zabíjet.

Napadány jsou podle španělského deníku El País i symboly katolické víry. Mezi roky 2005 a 2015 bylo znesvěceno celkem 3220 chrámů. Vandalismus má na svědomí škody zhruba půl milionu amerických dolarů.

František tne do živého

Náboženská nesnášenlivost v Mexiku překvapivě stoupá. Kněží zažívají podle španělského listu stejné násilí jako v dobách občanské války.

Během loňského roku zaregistrovalo Katolické centrum 1500 pokusů o zastrašování a vydírání.

Problém násilí ale otřásá celou zemí. Proto vzbuzuje návštěva papeže Františka obavy v nejvyšších vládních kruzích. Boj proti kriminalitě a násilí je totiž jedním z hlavních témat jeho pobytu, které bude probírat i při středečním setkání s prezidentem Peñou Nietem. Pod jeho vládou se situace nikterak nelepší.

Podle lidskoprávní organizace Amnesty International je v současné době v Mexiku pohřešovaných přes 27 000 lidí. Téměř polovina z nich zmizela právě během Nietova mandátu, připomíná britský The Guardian. Prezident však alarmující zprávy týkající se lidskoprávní krize ignoruje a na veřejnosti bezostyšně popírá.

Setkání s Nietem je historický krok. Mexická ústava z roku 1917 výrazně omezila roli katolické církve ve veřejném životě. František je úplně prvním papežem, který byl do prezidentského paláce pozván.

 

Právě se děje

Další zprávy