Smrt Němcova je pro Kreml riziko. Větší, než byla jeho slova

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
3. 3. 2015 6:27
Na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy pohřbí zavražděného Borise Němcova. Otřesené Rusko zatím spřádá spiklenecké teorie.
Nejpravděpodobnější je, že vražda Borise Němcova souvisí s jeho politickou činností. Komentátoři se ale shodují na tom, že Kreml si jeho smrt neobjednal, říká rusista a překladatel Milan Dvořák. | Video: Daniela Drtinová

Moskva – Politická vražda, pomsta, vyřizování účtů, provokace nebo snad banální hádka? To jsou jen některé ze spikleneckých teorií, které ovládly šokované Rusko. A které mají vysvětlit, kdo stojí za vraždou opozičního politika Borise Němcova, který bude v úterý pohřben na Trojekurovském hřbitově na západě Moskvy.

Němcovova smrt vyvolala v Rusku explozi emocí, jaké Moskva už dlouho nezažila. Vysvětlení pro brutální čin hledají jak stoupenci, tak odpůrci jednoho z nejvýraznějších kritiků Kremlu. Tato vražda je totiž výjimečná - dokonce i na ruské poměry.

Lidé v Moskvě demonstrují poté, co v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova.
3:40
Lidé v Moskvě demonstrují poté, co v pátek večer neznámý útočník čtyřmi ranami zastřelil známého kritika Kremlu Borise Němcova. | Video: Rádio Svobodná Evropa

Hon na vraha

"Pokud by si vraždu Němcova objednal Putin, bylo by to možná dokonce méně znepokojivé. Alespoň by to znamenalo, že existuje nějaký, sice děsivý, ale řád," napsala známá kritička režimu, novinářka Ksenija Sobčaková. "Zdá se mi však, že tomu tak není. Žádný Putin, který by nařizoval vraždy, není. Existuje však Putin, který vybudoval pekelného terminátora a který nad ním ztratil kontrolu," dodala.

"Kolektivním vrahem" je podle Ksenije Sobčakové vládnoucí propagandistická mašinérie, která dlouhodobě vede štvavou kampaň proti liberálům. K urychlenému vypátrání pachatele ale zdaleka nevyzývají jen oni.

Do honu na vraha se pustili i vládnoucí politici, komunisté nebo nacionalisté. Shodují se, že Němcovova smrt se vymyká všemu, co zatím znali.

Spekulace o tom, že se vedení země zbavilo svého politického soka, zpochybňují dokonce lidé spříznění s obětí. "Vražda v samém centru Moskvy, 200 metrů od Kremlu, je cynická a demonstrativní. Mocenské vedení z toho určitě nemá prospěch. Vůbec se mu to nehodí," míní bývalý Němcovův spolupracovník ze Svazu pravicových sil Nikita Bělych.

Ruský Doyle

Němcov byl pověstný nejen svým tvrdým opozičním postojem, ale také šarmem, vtipem a dobrodružnou povahou. Za doby sovětské přestavby se stal jedním z nejoblíbenějších politiků.

Původním povoláním fyzik byl zvolen do ruského parlamentu za město Nižnij Novgorod, ve kterém se později prosadil do funkce gubernátora. Svým kudrnatým zjevem připomínal agenta Doyla z britského televizního seriálu Profesionálové o zvláštním oddělení britské policie CI5.

Byl miláčkem médií i žen. Prezident Boris Jelcin ho dokonce označoval za svého nástupce.

Ve 32 letech jej jmenoval vicepremiérem. Těžká ekonomická krize však kariéru korunního prince zhatila. Koncem devadesátých let jej odsunul Vladimir Putin, kterému chřadnoucí Jelcin svěřil moc v zemi.

Němcov odsuzoval chování Kremlu vůči Kyjevu a chystal se údajně zveřejnit zprávu o účasti ruské armády ve válce na Ukrajině. Tvrdil také, že potíže ruské ekonomiky souvisí s Putinovým ukrajinským válečným tažením.

Komentátoři ale upozorňují: jakkoli tvrdá Němcovova slova byla, Kreml zásadně neohrožovala. Daleko větší hrozbou je teď jeho smrt.

"Islámská stopa"

Šéfredaktorka moskevského listu The New Times Jevgenija Albacová v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Echo Moskvy upozornila, že na rozdíl od Alexeje Navalného, Garriho Kasparova a dalších představitelů opozice nebyl Němcov nikdy zatčen nebo potrestán.

"Zeptala jsem se ho, jak to, že Navalného zatýkají a pronásledují, zatímco ty mluvíš daleko ostřeji a vůči tobě jsou trpěliví. Odpověděl: 'Nejspíš proto, že jsem byl vicepremiér.' Tak jim ta trpělivost asi došla," uvedla.

Vyšetřovací výbor (obdoba FBI) teď v souvislosti se zločinem mluví o "obětování" a "islámské stopě". Za informaci, která povede k objasnění vraždy, nabídl tři miliony rublů.

Jeho mluvčí Vladimir Markin uvedl, že "postava Němcova se mohla stát svéráznou 'sakrální obětí' pro ty, co nepohrdnou žádnými způsoby, aby dosáhli svých politických cílů". A že politik čelil hrozbám v souvislosti s teroristickým útokem v redakci časopisu Charlie Hebdo.

V hledáčku vyšetřovatelů je ale prý také takzvaná ukrajinská stopa.

Smrt "na bojišti"

Ruská bulvární média se naopak soustředí na osobní život Němcova. V době vraždy doprovázela 55letého politika jeho 23letá přítelkyně, která pochází z Ukrajiny.

Se studentkou z Kyjeva, která se v Moskvě věnovala modelingu, prý žil několik let. "Zůstala naživu. To je divné. Ten, kdo si vraždu objednal, ji zřejmě chránil. Proto nařídil, aby se jí neubližovalo," uvedl v televizi Rossija bývalý šéf ruské tajné služby FSB Nikolaj Kovaljov.

Němcov byl krátce před smrtí ve studiu rozhlasové stanice Echo Moskvy na Novém Arbatu. Pak se spolu s přítelkyní vydali na večeři do obchodního domu GUM na Rudém náměstí. Odtud šli pěšky směrem k jeho domu v centru Moskvy.

Němcovův spolupracovník a občanský aktivista Michail Kircer tvrdí, že Boris Němcov zahynul "na bojišti". "Bojoval za svou zemi. Vražda určitě souvisí s jeho politickou činností. Svolával ohromné opoziční akce a zrovna chystal pochod," řekl na mostě v době, kdy na asfaltu ještě leželo politikovo tělo.

"Zemřel jen pár metrů od Kremlu. Jeho nepřítel jej mohl sledovat," řekl. Upozornil, že vyšetřovatelé nechali novináře volně fotografovat a natáčet polonahé politikovo tělo ležící na chodníku s průstřely. "I po smrti se mu mstili," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy