Orbán ustupuje. Po masových protestech ruší internetovou daň

Zahraničí Zahraničí
Aktualizováno 31. 10. 2014 10:46
Poskytovatelé internetového připojení měli podle původního návrhu platit daň ve výši 150 forintů (13,5 Kč) za jeden gigabyte přenesených dat.
Proti zavedení internetové daně protestovaly tisíce Maďarů.
Proti zavedení internetové daně protestovaly tisíce Maďarů. | Foto: Reuters

Budapešť – Mohutné demonstrace proti dani z přenosu dat na internetu v Maďarsku dosáhly svého. Premiér Viktor Orbán v pátek oznámil, že plán na zavedení daně, kritizovaný jak doma, tak Evropskou komisí, odkládá.

Neskrývá, že tak činí po protestech, které návrh vyvolal.

"Když se lidem něco nelíbí, ba dokonce to považují za nerozumné, pak by se to dělat nemělo. Daňový zákon se musí změnit, musí se stáhnout," řekl předseda vlády v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Radio Kossuth.

Poskytovatelé internetového připojení měli podle původního návrhu platit daň ve výši 150 forintů (13,5 Kč) za jeden gigabyte přenesených dat. Zdanění by velmi pravděpodobně zdražilo internet a přenos dat pro uživatele.

"Daň z internetu se neměla dotknout odběratelů, měli jí platit poskytovatelé služeb," tvrdil Orbán. Dnes  oznámil, že debata o novém zákonu začne v polovině ledna.

Vláda předpokládala, že daň by do státního rozpočtu přinesla přibližně 25 miliard forintů (řes dvě miliardy korun).

Proti kontroverznímu návrhu protestovalo v Budapešti 100 tisíc lidí. Šlo o největší demonstrace v zemi od roku 2006. Netradičně se protesty rozšířily i do menších měst.

V hlavním městě dav několika stovek lidí dokonce napadl sídlo Orbánovy strany Fidesz.

Strana si v letošních parlamentních volbách na jaře udržela většinu, má 133 křesel ze 199.

Opozice maďarskému premiérovi vyčítá sklon k autoritářskému způsobu vládnutí a také příliš proruskou orientaci zahraniční politiky.


 

Právě se děje

Další zprávy