Sanders v New Hampshire převálcoval Clintonovou. Pro Trumpa hlasoval každý třetí

Přenos skončil
Stranické primárky v New Hampshire skončily podle očekávání. U republikánů zvítězil miliardář Donald Trump. A u demokratů jeho protipól - kritik bohatých Bernie Sanders. Volební klání jsme pro vás sledovali v online reportáži.
Foto: Reuters

Stranické primárky v New Hampshire

Přenos skončil
09:35

"Tohle je jenom začátek. Tvrdě jsme bojovali za každý hlas, teď kampaň rozvedeme po celé zemi," reagovala na Twitteru Hillary Clintonová.

 

08:58

Trump po ohlášení výsledků prohlásil, že Amerika pod jeho vedením "zase začne vyhrávat".

Jako vrchní velitel armády prý "vypráská" ozbrojence Islámského státu a dojedná i lepší podmínky pro americký obchod. "Nikdo si s námi nebude zahrávat," řekl americký miliardář.

Foto: Reuters
08:29

Zatímco Donald Trump jásá, zdaleka ne všichni jsou z jeho vítězství nadšeni.

"Potřebujeme alternativu k Trumpovi, nebo prohrajeme volby, které jsme měli vyhrát," komentoval situaci republikánský senátor z Jižní Karolíny Lindsey Graham, který nominační souboj vzdal v lednu.

Foto: Reuters
08:06

Zastavím Obamacare, stopnu přísun heroinu a dalších drog do New Hampshire přes naši jižní hranici. "Postavíme zeď a zajistíme bezpečnost."

Na sliby Donalda Trumpa, které zopakoval během primárek v New Hampshire, voliči očividně slyšeli.

07:33

Názorná ukázka toho, jak si Hillary Clintonová a Bernie Sanders vedli v New Hampshire v jednotlivých věkových kategoriích.

07:28

Republikánský závod prozatím nehodlají opustit ani ti, kteří zůstali hluboko na chvostu. V maratonu primárek tak bude pokračovat mimo jiné Carly Fiorinaová.

"Kalendář se nemění," reagovala manažerka kampaně Sarah Floresová na dotaz, zda bývalá šéfka HP nehodlá kandidaturu vzdát. V New Hampshire pro ni přitom hlasovalo jen 4,2 % voličů. Pravda, oproti Iowě jde o více než dvojnásobný zisk.

Carly Fiorinaová.
Carly Fiorinaová. | Foto: Reuters
07:12 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Komentář Pavla Tomáška k demokratům:

"Jak velký výprask dostala v New Hampshire Hillary Clintonová? Stačí se vrátit o osm let zpět, do doby její první kandidatury na prezidentku. Tehdy v New Hampshire zvítězila, a dokázala dokonce o tři procenta porazit svého konečného přemožitele a současného prezidenta Baracka Obamu.

Letos zaostala za vermontským senátorem Bernie Sandersem o dvacet procent hlasů! U demokratů je to teď regulérní souboj dvou soupeřů, a to na jedné straně stojí muž označující se za demokratického socialistu, což je pojem, který je USA historicky zcela cizí."

07:01

Je sečteno 88 % hlasů. A Donald Trump ještě mírně zvyšuje svůj náskok - momentálně má dokonce 35,1 procenta hlasů, což je bezmála dvacetiprocentní náskok na druhého Johna Kasiche.

06:52

Hillary Clintonová může mít zaděláno na problém. Jak totiž ukazují data z New Hampshire, někdejší první dámu preferují spíše starší a movitější voliči. Ti mladší (a ti chudší) dávají jednoznačně přednost Berniemu Sandersovi.

Senátor z Vermontu si mimochodem vede lépe i u žen, které ho volí v poměru 55 ku 44 % pro Clintonovou.

Foto: Reuters
06:48

Titulní strana středečního vydání USA Today:

06:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Komentář Pavla Tomáška o poražených:

"Jasným poraženým mezi republikány je v New Hampshire Marco Rubio. Ten - kdyby po skvělém třetím místě v Iowě - zabodoval i v New Hampshire, mohl uzavřít hádanku, kdo bude konsensuálním kandidátem těch, kteří nemohou vystát Trumpa ani konzervativního texaského senátora Teda Cruze. Rubio však propadl a jeho šance na nominaci už nevyhlíží tak optimisticky jako před týdnem."

06:34 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Komentář Pavla Tomáška o vítězích:

"Primárky v New Hampshire nepomohly k vyjasnění situace na republikánské straně. Donald Trump se vrátil mezi favority na stranickou nominaci. Kdo bude jeho hlavním oponentem, se ale neví. Druhý z New Hampshire John Kasich je tím z umírněných kandidátů, který má v dalších hlasováních na jihu USA nejhorší vyhlídky na úspěch. Není ani vůbec jisté, že se teď bohatí sponzoři a vedení Republikánské strany sešikují za ním."

Pavel Tomášek
Pavel Tomášek | Foto: Petr Vyoral
06:32

Donald Trump sám sebe parodovat nemusí.

06:29

Americká média se všímají, kterak Bernie Sanders - možná nezáměrně - parodoval Donalda Trumpa.

06:13

Politický marketing v praxi:

06:05

Připomeňme si procentní zisky jednotlivých kandidátů:

Republikánské primárky ovládl Donald Trump se ziskem 35 %, druhý v pořadí je John Kasich (16 %), mezi třetím Tedem Cruzem (11,5 %), čtvrtým Jebem Bushem a pátým Markem Rubiem je rozdíl pouhého necelého procenta.

U demokratů je - vzhledem k počtu kandidátů - situace samozřejmě přehlednější. První je Bernie Sanders se ziskem 60 % hlasů, zbytek brala Hillary Clintonová.

05:59

Chris Christie prozatím nepoletí do Jižní Karolíny, jak se předpokládalo, ale vrátí se do New Jersey.

Podle USA Today je to silný náznak, že se stane dalším z republikánů, kteří boj o nominaci vzdají.

05:46

Připomeňme, že člen politického klanu Bushů (prezidenty byli jeho otec i bratr George) se do historie USA zapsal jako úspěšný 43. guvernér Floridy. Právě na tom stavěl svoji kampaň, obzvláště s přihlédnutím na popularitu mezi Hispánci. O tu ho ale částečně připravil senátor Marco Rubio.

Ještě loni byl Jeb Bush označován za předpokládaného favorita republikánských primárek, ale realita je diametrálně odlišná. V minulosti do něj přitom republikáni vkládali velké naděje, a v roce 2012 ho dokonce ještě začátkem léta vyzývali, aby se zapojil do boje o nominaci a zbavil tak stranu pozdějšího prezidentského kandidáta Mitta Romneyho.

05:43

Jeb Bush sice svým stoupencům v New Hampshire řekl, že jeho kampaň není mrtvá, ne všichni s ním ovšem souhlasí. Chris Schrimpf z kampaně Johna Kasiche Bushovi na Floridu vzkázal, že by měl odstoupit, protože "ničí svůj odkaz".

05:40

BBC připomíná, že Berniemu Sandersovi se za deset měsíců podařilo něco nevídaného.

"Když senátor z Vermontu loni v dubnu oznamoval, že bude kandidovat na prezidenta, účastnilo se tiskové konference pár politických reportérů. Nyní vládne davům."

Foto: Reuters
05:31

Jaký je stav sčítání v New Hampshire krátce po půl šesté?

U demokratů získal 13 delegátských hlasů vítěz primárek Bernie Sanders, Hillary Clintonové prozatím připadá 7 hlasů. Zbývají rozdělit čtyři.

To u republikánů připadá 8 delegátských hlasů na vítěze Donalda Trumpa, dva pak na druhého v pořadí Johna Kasiche. Naprázdno ale zřejmě nepřijdou ani další v pořadí, jelikož ve hře je stále 13 hlasů.

05:16

Političtí komentátoři upozorňují, že republikánské primárky v Jižní Karolíně jdou historicky ruku v ruce s ošklivými útoky, podlými triky a spoustou negativní reklamy.

Někteří dokonce hovoří o očekávané "krvavé koupeli". Editor serveru The Daily Beast si neváhal vypůjčit záběry s filmu Osvícení.

05:10

John Kasich má na své straně silného příznivce - představitele Terminátora a také někdejšího guvernéra Kalifornie Arnolda Schwarzeneggera.

05:07

Další republikánskou zastávkou bude sice 20. února Jižní Karolína. Demokraty v ten samý den čeká Nevada.

04:52

Zatímco od většiny republikánů zaznívají slova zklamání, o Johnu Kasichovi se to říct nedá. Guvernér Ohia skončil druhý, a tak měl důvod k radosti. "Nikdy nebudeme negativní," řekl voličům s tím, že chce spíše nabízet to dobré než trávit čas kritikou někoho jiného.

"Jsme na začátku. Pokud nemáte bezpečnostní pás, vezměte si ho."

04:39

Ačkoliv se předpokládalo, že se po New Hampshire výrazně zredukuje počet republikánských uchazečů o nominaci, zatím tomu nic nenasvědčuje.

Guvernér Chris Christie prohlásil, že se vrátí domů do New Jersey, aby se "zhluboka nadechl" před rozhodnutím, zda bude pokračovat v kandidatuře.

Foto: Reuters
04:35

Není vyloučeno, že Hillary Clintonová bude masivní podporu stoupenců potřebovat. Jak totiž předpovídá slavný statistik Nate Silver, Bernie Sanders jí může v nadcházejících týdnech a měsících pořádně zatopit.

A Nate Silver se obvykle ve svých odhadech neplete. Správně ostatně předpověděl výsledky prezidentských voleb v roce 2008 i 2012.

04:28

Tým Hillary Clintonové burcuje na Twitteru voliče někdejší ministryně zahraničí.

04:20

Nespokojen je s výsledky primárek v New Hampshire Marco Rubio. Hispánský senátor z Floridy skončil v Iowě třetí, ale nyní podle všeho propadl až na páté místo.

Rubio v proslovu přiznal, že mu zřejmě uškodil výkon v sobotní republikánské debatě. A upřímně - sebekritika byla namístě, jelikož se mu "povedl" kousek, který se v dlouhé historii předvolebních diskusí v USA děje jen občas.

Rubio se - jako ten, jehož podpora stoupá a koho je třeba z pohledu konkurentů zastavit - ocitl pod očekávanou palbou tří současných či bývalých guvernérů, kteří usilují o podobné voliče jako on: Jeba Bushe, Johna Kasiche a Chrise Christieho. Čelil přirovnáním, že svou nezkušeností připomíná Baracka Obamu z doby před osmi lety. Na všechny útoky tohoto typu měl připravenu jednu jedinou odpověď. Ke svému vlastnímu neštěstí se ji rozhodl - prakticky doslovně - zopakovat během dvouhodinové debaty čtyřikrát.

04:13

Huffington Post není jediným médiem, které pálí do Trumpa. Podle bulvárního New York Daily News vyhrála v New Hampshire "nemyslící zombie".

04:09

Jeb Bush oznámil, že prozatím nehodlá stáhnout svoji kandidaturu. Zřejmě ho k tomu přiměly výsledky, které sice na první pohled nejsou nijak oslnivé, ale čtvrté místo (a hlavně vítězství nad Markem Rubiem) mu dává jistou naději.

Foto: Reuters
04:04

Trump svým voličům řekl, že udělá z Ameriky opět nejlepší zemi světa. "Uděláme to postaru - porazíme Čínu a Japonsko."

04:01

"Oh, wow, wow..." Donalda Trumpa jako by vítězství v New Hampshire překvapilo.

03:56

A takto by se měly dělit delegátské hlasy mezi jednotlivé kandidáty.

03:52

John Kasich nakonec uhájí druhé místo v New Hampshire.

03:47

Server Huffington Post zaútočil na republikána Donalda Trumpa. "Rasistický, sexistický demagog právě vyhrál primárky v New Hampshire" hlásá jeho titulní strana.

03:46

Hillary Clintonová uznala porážku a pogratulovala Berniemu Sandersovi. Své stoupence zároveň ujistila, že bude bojovat dál.

03:35

Vyslali jsme vzkaz, který bude znít od Wall Street do Washingtonu, řekl svým stoupencům Bernie Sanders.

03:33

Zajímavost z řad demokratů: Hillary Clintonová vyhrála pouze u skupiny bohatých voličů, kteří vydělávají přes 200 000 dolarů ročně. U všech ostatních opanoval hlasování Bernie Sanders.

03:29

Hořká pilulka pro Teda Cruze. Vítěz z Iowy gratuluje Donaldu Trumpovi k triumfu v New Hampshire. Připomeňme, že minulý týden Trump prohlásil, že mu Cruz ukradl vítězství.

03:21

Ann Coulterová není jediná, kdo si všímá výroku Hillary Clintonové.

03:19 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pokud jste o ní ještě neslyšeli, můžete si přečíst profil kontroverzní komentátorky.

03:18

Slyšet o sobě opět dala komentátorka Ann Coulterová, která si neodpustila výpad vůči Hillary Clintonové.

"Hillary se, velmi špatně, snaží napodobit Trumpovu velkolepou řeč z Iowy. Řekl ´Miluji Iowu´. Ona ´Stále miluji New Hampshire´."

03:11

Očekávání ve štábu Johna Kasiche jsou velká. Pokud by guvernér státu Ohio skončil skutečně druhý, zlepšil by si náladu po nepříliš povedených primárkách v Iowě.

03:03

Odstupy mezi republikány jsou zatím těsné - s výjimkou vítěze.

02:49

První reakce ze štábu Hillary Clintonové? Rozhodne se příští měsíc.

"Nominace bude s velkou pravděpodobností vyhrána v březnu, ne únoru," napsal médiím manažer kampaně Robby Mook. 1. března se očekává takzvané "superúterý", kdy se demokratické primárky konají hned ve dvanácti státech.

02:36

Velká bitva se podle všeho strhne u republikánů o druhé místo. Prozatím je druhý John Kasich (16 %), kterého stíhají vítěz z Iowy Ted Cruz (11,6 %), Jeb Bush (11,5 %) a Marco Rubio (9,8 %).

02:30

Kdo tedy podle odhadů vyhrál v New Hampshire? Na jedné straně miliardář, na druhé ten, kdo bohaté kritizuje.

02:22

První reakce Bernieho Sanderse na odhady výsledků.

02:20

Tvrdý boj se zřejmě odehrál o druhé místo za Trumpem, kde se podle odhadů seřadilo těsně za sebou několik republikánských kandidátů v předpokládaném pořadí Ted Cruz, John Kasich, Jeb Bush a Marco Rubio.

Podle agentury DPA jsou údaje o výsledném pořadí předběžné, jsou založeny na sečtení výsledků ze zhruba pěti procent volebních okrsků.

02:17

Donald Trump podle analytiků potvrdil svou pozici hlavního republikánského favorita a získal kolem 40 procent hlasů.

Sanders, který se označuje za demokratického socialistu, podle předpokladů vyhrál se ziskem zhruba 56 procent hlasů, zatímco Hillary Clintonová získala 42 procent, uvedla CNN.

02:15

První odhady výsledků potvrzují předvolební průzkumy: zvítězili Donald Trump a Bernie Sanders!

02:13

Ačkoliv takřka polovina republikánů říkala, že se budou rozhodovat na poslední chvíli, jiní měli jasno.

02:07

První hlasy v New Hampshire byly odevzdány už krátce po pondělní půlnoci, tedy v úterý časně ráno středoevropského času.

Dle tradice se volí ve třech pidi-vískách - Dixville Notch, Hart´s Location a Millsfieldu -, které si užívají půlnočního hlasování. A pak také pár hodin slávy, kdy "svět" reportuje výsledky od nich. Zvítězili Bernie Sanders a John Kasich.

02:04

Bloomberg by kandidoval jako nezávislý. V historii USA se přitom zatím nepodařilo získat úřad nikomu mimo dvě hlavní politické strany. Jisté je, že Bloombergova kandidatura by vážně zamíchala poměrem sil mezi dosavadními uchazeči, republikány i demokraty.

02:03

Trochu rozruchu vnesl do současného klání bývalý starosta New Yorku Michael Bloomberg. Ten poprvé otevřeně prohlásil, že vážně zvažuje svou kandidaturu.

V rozhovoru pro Financial Times řekl doslova: "Dívám se, jaké jsou možnosti." Třiasedmdesátiletý miliardář je zklamán úrovní dosavadní předvolební debaty, kterou považuje za "neuvěřitelně banální" a pro voliče urážlivou.

02:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Kdo vlastně zůstal v zástupu kandidátů? Projděte si jejich vizitky.

01:59

U demokratů se stranická nominace rozhoduje mezi někdejší ministryní zahraničí a bývalou první dámou Hillary Clintonovou a levicovým liberálem Berniem Sandersem.

Průzkumy podle CNN předpovídají jasné Sandersovo vítězství, podporu mu slibuje 58 procent dotázaných. Není ale vyloučeno, že se zopakuje vývoj z Iowy, kde Clintonová zvítězila s rozdílem dvou desetin procentního bodu.

Foto: Reuters
01:57 Ikona - Logo Aktuálně.cz

A kdo rozhodne republikánské primárky v New Hampshire? Chcete-li lapidární a přitom zajímavou odpověď, může znít takto: ženy, píše ve svém zápisníku k volbám Pavel Tomášek.

Průzkumy ukazují, že právě ženy jsou nadprůměrně zastoupeny mezi těmi voliči, kteří se ještě nerozhodli, pro koho budou hlasovat. Co víc: víc než mužům se jim příčí osobnost Donalda Trumpa. Ženy patří k umírněnějším voličům blízko politického středu.

Ze všech těchto důvodů jsou středem pozornosti kandidátů, kteří nutně potřebují v New Hampshire prorazit: Jeba Bushe, Johna Kasiche či Chrise Christieho.

01:54

S napětím se očekává, jak dopadne dosavadní lídr republikánských průzkumů Donald Trump. Minulý týden mu triumf v Iowě "vyfoukl" Ted Cruz, což miliardář nesl s nelibostí.

Výsledek hlasování může rovněž notně zamíchat se stále poměrně početným pelotonem zájemců o křeslo v Bílém domě. Už po Iowě odstoupili Rick Santorum a Rand Paul. Před New Hampshiere se pro změnu nejčastěji skloňovalo jméno někdejšího guvernéra Floridy Jeba Bushe či guvernéra New Jersey Chrise Christieho.

Donald Trump během shromáždění v iowském Des Moines. První primárky navzdory očekáváním prohrál s Tedem Cruzem.
Donald Trump během shromáždění v iowském Des Moines. První primárky navzdory očekáváním prohrál s Tedem Cruzem. | Foto: Reuters
01:52

New Hampshire je tradičně druhým státem, kde se rozhoduje o budoucích kandidátech na prezidenta.

Jak připomíná ČTK, ačkoliv v rámci USA není New Hampshire se zhruba 1,3 milionu obyvatel klíčovým státem, má ve stranickém hlasování nepostradatelný význam, neboť spolu s Iowou zde voliči vybírají možné kandidáty jako první.

Podobně jako Iowa je i New Hampshire lakmusovým papírkem voleb, který ukáže skutečné, a ne průzkumové postavení kandidátů. Vítězové hlasování v těchto státech mají navíc šanci z prvotních výher v následné kampani politicky těžit. Předpokládá se také, že někteří neúspěšní kandidáti z kampaně odstoupí, což se po Iowě stalo.

01:50 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré časné ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme stranické primárky v New Hampshire.

Zahraničí Michal Žák Zahraničí, Michal Žák
Aktualizováno 10. 2. 2016 11:00
 

Právě se děje

Další zprávy