Trump prohrál v klíčovém Ohiu, Rubio vzdal boj o Bílý dům. Clintonovou už Sanders nezastaví

Přenos skončil
Donald Trump na Floridě vyhrál, ale v Ohiu prohrál. To je pro něj velká komplikace. Marco Rubio po prohře na Floridě vzdal kandidaturu, Hillary Clintonová vyhrála ve čtyřech státech nad Berniem Sandersem a učinila rozhodující krok k získání demokratické nominace.
John Kasich s manželkou a dcerami na pódiu po vítězství v Ohiu.
John Kasich s manželkou a dcerami na pódiu po vítězství v Ohiu. | Foto: Reuters

Primárky v USA:

Přenos skončil
9:30 Ikona - Logo Aktuálně.cz

S konstatováním, že vítězkou zatím posledních primárek je jednoznačně Hillary Clintonová, končíme náš celonoční online přenos z amerického volebního klání. Děkujeme za pozornost. 

8:38 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Výsledky z pěti států, kde se v noci v USA volilo, jsou známy, ještě zdaleka však není jasné, jak přesně budou rozděleni všichni delegáti těmto státům příslušející. Zcela jasno je u republikánů na Floridě a v Ohiu, kde vítěz bral vše (Kasich v Ohiu, Trump na Floridě). Ostatní státy mají poměrně složitý systém na přepočítání hlasů voličů na hlasy pro nominační sjezdy stran.

Například v Missouri, kde první dva kandidáty dělila jen desetina, resp. dvě desetiny hlasů, je zatím rozhodnuto o naprostém minimu delegátů.

Přesto, nabízíme vám naši grafiku, kde si můžete přehledně zkontrolovat, jak si kdo v souboji o většinu pro letní nominační sjezd u republikánů a demokratů stojí.

 

7:44

Kdo by mohl být konsensuálním a kompromisním prezidentským kandidátem republikánů, pokud by na nominačním sjezdu nikdo z dosavadních uchazečů nezískal většinu? Třeba předseda Sněmovny reprezentantů Paul Ryan, viceprezidentský kandidát z posledních voleb v roce 2012.

Ryan se do této role nesměle nabídl. V rozhovoru pro televizi CNBC v odpovědi na otázku, zda by kandidaturu přijal, odpověděl vyhýbavě, ale zároveň všeříkajícně. "Máme mnoho kandidátů. Uvidíme. Kdo ví."

7:07

S ohledem na vítězství Johna Kasicha v Ohiu se zatím republikánům dál vzdálila situace, kdy by vybírali už pouze ze dvou kandidátů. Což je scénář, po kterém touží hlavně texaský senátor Ted Cruz, který se domnívá, že v souboji dvou by začal konečně porážet Donalda Trumpa. Respektovaný analytik Nate Silver mu dává částečně za pravdu, když odhaduje, že kdyby už stál proti Trumpovi jako osamocený soupeř, vyhrál by zřejmě tři z pěti nočních primárek.

6:39

Marco Rubio, který v noci z boje odstoupil, si dosud připsal 168 delegátů. Ty - s ohledem na možné drama na nominačním sjezdu - získávají zvláštní význam. Podle pravidel některých států se z těchto delegátů stávají ti, kteří můžou na sjezdu hlasovat pro kohokoli. Z pohledu Donalda Trumpa, Teda Cruze a Johna Kasicha se tedy stávají lovnou zvěří, kterou nyní potřebují získat na svou stranu. I to umožňují volební pravidla v Americe...

6:34

Na republikánské straně je k většině delegátů nejblíže Donald Trump, získal dosud 621 hlasů pro nominační sjezd. Většina je však pro něj stále daleko, začíná na 1237 hlasech. Druhý Ted Cruz má 396 delegátů. John Kasich jich získal 138.

6:31

Pojďme si zopakovat ta nejklíčovější fakta, neboť to jsou počty získaných delegátů pro nominační sjezdy, nikoli počty hlasů voličů či vyhraných států, které rozhodují o získání prezidentské kandidatury.

Hillary Clintonová má 1561 delegátů (326 jich získala díky nočním výsledkům), z toho je 467 přislíbených hlasů takzvaných superdelegátů. Kýženou metou znamenající získání demokratické nominace je 2383 hlasů. Bernie Sanders má 800 delegátů (z toho v noci jich získal 220).

 

6:10

A jak to tedy v Missouri po sečtení všech hlasů dopadlo? Trump má o jednu desetinu procenta víc hlasů než Cruz. Clintonová má nad Sandersem náskok dvou desetin procenta.

6:04

Agentura AP, která platí za oficiální a nejvěrohodnější zdroj, pokud jde o informování o výsledcích voleb v USA, odmítla v tuto chvíli vyřknout verdikt, kdo vyhrál primárky na demokratické i republikánské straně v Missouri. Rozdíly jsou tak malé, že druhý v pořadí, tedy konkrétně republikán Ted Cruz a demokrat Bernie Sanders, mohou požadovat přepočet hlasů. Z toho důvodu AP odmítla vyhlásit Clintonovou a Trumpa za vítěze.

6:02

Podle zákulisních zpráv tím překvapila i tým poradců Hillary Clintonové.

6:01

Televize NBC se "utrhla" a jako jediná se zatím odvážila vyhlásit Donalda Trumpa vítězem v Missouri a Hillary Clintonovou vítězkou tamtéž.

5:51

Velké drama v Missouri u demokratů. Rozhoduje se tam, zda Hillary Clintonová vyhraje všech pět států, kde se volilo, nebo si jediné vítězství noci připíše Bernie Sanders. Po sečtení 99 procent hlasů vede Clintonová o dvě desetiny procenta: 49,6 % versus 49,4 %.

5:44

Jaká čeká budoucnost Republikánskou stranu? Naznačuje to rozšíření poradního týmu Johna Kasicha, guvernéra Ohia, který porazil Donalda Trumpa ve svém domovském státě a zůstává jedním ze tří zbylých republikánských kandidátů.

Jeho novým poradcem se stal Stu Spencer, což byl hlavní stratég volebních kampaní Ronalda Reagana, ale především: v roce 1976 pracoval pro prezidenta Geralda Forda a pomohl mu zajistit vítězství na tehdejším republikánském nominačním sjezdu. Šlo o poslední případ, kdy republikáni odjížděli na konvent a neměli kandidáta s jasnou většinou hlasů. Tím, kdo tehdy hrál roli vyzyvatele Geralda Forda, byl Ronald Reagan. V jeho roli z roku 1976 se letos evidentně chce ocitnout John Kasich. Spencer, který má připravit jeho strategii pro letošní nominační sjezd republikánů, by mu měl připravit půdu. A možná zajistit i to, aby dopadl lépe než Reagan přesně před čtyřiceti lety...

5:29

V Missouri se odehrává velké drama i na republikánské straně. Po sečtení 95 procent hlasů vede Trump nad Cruzem o pouhé tři desetiny procenta. Jde o jediný dnes volící stát, kde ještě není mezi republikány jasno o vítězi.

5:28

Bývalý kalifornský guvernér, republikán Arnold Schwarzenegger, blahopřeje Johnu Kasichovi.

5:25

Marco Rubio odchází po dnešní noci jako těžký poražený, nechává však za sebou jeden důležitý výsledek, pro blízkou budoucnost Republikánské strany možná dokonce klíčový. Tím, že v Ohiu dopředu vyzval své stoupence, aby hlasovali pro Johna Kasicha, výrazně přispěl k vítězství ohiského guvernéra nad Donaldem Trumpem v tomto státě, a tím zřejmě i k tomu, že realitní magnát nedosáhne na většinu delegátů pro nominační sjezd.

5:24

V Missouri jsou výsledky stále otevřené, ale vypadá to, že to bude dnes jediný stát, kde Bernie Sanders porazí Hillary Clintonovou.

5:21

Donald Trump potřebuje ve zbývajících primárkách získat 54 procent všech delegátů. Pomoci mu k tomu může fakt, že v některých státech, kde se ještě bude volit, bere vítěz všechny hlasy. Například v Arizoně (58 delegátů) nebo New Jersey (54 delegátů).

4:33

Na Floridě nebylo mezi republikány co řešit...

3:59

V Missouri v průběžných výsledcích vede Ted Cruz těsně nad Donaldem Trumpem.

3:53

Donald Trump v projevu řekl o Rubiovi: "Je chytrý a má velkou budoucnost." O sobě prohlásil, že je obětí "strašlivého" zpravodajství médií.

Donald Trump hovoří v Palm Beach.
Donald Trump hovoří v Palm Beach. | Foto: Reuters
3:21

Donald Trump má nyní na své straně 568 delegátů, Ted Cruz jich získal 370, John Kasich 129. Připomínáme, že vítěz musí získat celkem 1237 delegátů. Trump tedy na rozdíl Clintonové nemá zatím nic jisté.

3:19

"Přiblížili jsme se demokratické nominaci a vítězství v těchto volbách v listopadu," prohlásila Hillary Clintonová.

Hillary Clintonová.
Hillary Clintonová. | Foto: Reuters
2.42

Přece jen alespoň malá dobrá zpráva pro Bernieho Sanderse. Po sečtení patnácti procent odevzdaných hlasů těsně vede nad Hillary Clintonovou v Missouri.

2:32

John Kasich v projevu potvrdil, že v kampani pokračuje. Uvedl, že "jak se rozhodne Ohio, tak se rozhodne celá země."

2:25

Stručná rekapitulace

Republikáni: Trump vyhrál na Floridě a vede v Severní Karolíně, Missouri a Illinois. Kasich zvítězil v Ohiu. Rubio ukončil kampaň.

Demokraté: Clintonová vyhrála na Floridě, v Ohiu a v Severní Karolíně. Vede i v Illinois. Zdá se, že o demokratickém kandidátovi pro listopadové prezidentské volby je rozhodnuto.

1:58

"Vyhrál jsem."

1:51

Po odstoupení Rubia zůstávají ve hře tři republikánští uchazeči o Bílý dům: Donald Trump, Ted Cruz a John Kasich.

1:50

"Možná, že toto nebyl rok pro nadějné a optimistické poselství o naší budoucnosti, ale já i tak nadále doufám a jsem optimistou, pokud jde o Ameriku," řekl Rubio svým stoupencům na Floridě. Uvedl, že Američané jsou frustrováni vývojem v jejich zemi. Není prý však "božím plánem", aby se stal prezidentem.

Marco Rubio odchází. Doslova i obrazně.
Marco Rubio odchází. Doslova i obrazně. | Foto: Reuters
1:49

Ohio: John Kasich vítězí v republikánských primárkách, Hillary Clintonová v demokratických.

1:41

Vypadá to, že největším úspěchem bude dnešek pro Hillary Clintonovou. Vede nad Sandersem po sečtení několika procent hlasů i v Illinois. Mezi republikány vede Donald Trump před Tedem Cruzem.

Hillary Clintonová ve West Palm Beach na Floridě.
Hillary Clintonová ve West Palm Beach na Floridě. | Foto: Reuters
1:38

Podle předběžných výsledků se zdá být téměř jisté, že v Ohiu John Kasich porazil Donalda Trumpa. To je velmi, velmi podstatné. Prohra v Ohiu znamená menší pravděpodobnost, že Trump získá absolutní většinu na červencové celostátní nominační konferenci, která bude v Clevelandu rozhodovat o republikánském uchazeči o křeslo amerického prezidenta.

1:29

Marco Rubio po porážce na Floridě ukončil svoji prezidentskou kandidaturu. V primárkách už nebude pokračovat. Zároveň pogratuloval Donaldu Trumpovi k vítězství.

1:15

Stoupenci a stoupenkyně Hillary Clintonové na Floridě už oslavují.

1:11

V Severní Karolíně vedou Trump a Clintonová.

1:00

Na Floridě je sečtena třetina hlasů. O vítězství Hillary Clintonové a Donalda Trumpa není pochyb. První výsledky z Ohia ukazují, že Kasich vede těsně nad Trumpem a Clintonová jasně nad Sanderesem.

0:48

Po sečtení 16 procent hlasů Trump na Floridě jasně vede.

0:44

Demokratický kandidát potřebuje hlasy 2382 delegátů. Clintonová jich teď má 1235, Sanders 580.

 

0:44

Na nominaci do prezidentské volby potřebuje republikánský kandidát mít na červencovém sjezdu zajištěny hlasy 1237 delegátů. Trump jich dosud má 469, Cruz 360 a Rubio 163.

0:39

V Severní Karolíně zvítězili Trump a Clintonová, předpovídá CNN.

0:34

Podle televize CNN, která dělala průzkum před volebními místnostmi, vyhrál v Ohiu John Kasich se 45 procenty odevzdaných hlasů. Donald Trump dostal 38 procent.

Guvernér Ohia John Kasich na mítinku.
Guvernér Ohia John Kasich na mítinku. | Foto: Reuters
0:25

Další postřeh Wall Street Journal z prostředí voličů demokratů, tentokrát ze severního Ohia. Některým dotázaným vadí na Berniem Sandersovi jeho vysoký věk. Senátorovi za stát Vermont je 74 let, takže by byl v případě úspěchu nejstarším zvoleným prezidentem v americké historii.

Foto: Reuters
0:19

Marco Rubio řekl v televizi Fox News, že chce v kampani pokračovat, i když dnes na Floridě nevyhraje.

0:11

První sečtené hlasy na Floridě: u republikánů vede Donald Trump, u demokratů Hillary Clintonová.

23:43

V hlasovací místnosti v Clevelandu v Ohiu se odehrál incident. Jeden z členů volební komise v hádce s kolegou vytáhl pistoli. Vyhrožoval všem přítomným, poté utekl.

23:07

Marco Rubio na mítinku v Largo na Floridě, netradičně zachycený fotografem agentury Reuters.

Marco Rubio na mítinku v Largo na Floridě.
Marco Rubio na mítinku v Largo na Floridě. | Foto: Reuters
23:06

Poslední průzkum v Ohiu mezi republikány mírně favorizoval Kasicha. Přisuzoval mu 38,5 procenta hlasů v primárkách, Trumpovi 35,5 procenta.

22:56

Zpravodaj deníku Wall Street Journal na Floridě hlásí, že z rozhovorů, které vede s příznivci Demokratické strany, vyplývá, že většina jich dává přednost Hillary Clintonové před Berniem Sandersem.

22:35

Jedno z možných vysvětlení, proč jsou úspěšní "radikálové" Donald Trump nebo Bernie Sanders. Křivka vývoje zaměstnanosti v americkém průmyslu.

22:26

Při vzpomínce na rok 2012 se patří připomenout, že Mitt Romney podporuje v primárkách Johna Kasiche a tvrdí, že Trump není vhodný kandidát na prezidenta.

Mitt Romney zdraví diváky třetí televizní debaty po jejím skončení
Mitt Romney zdraví diváky třetí televizní debaty po jejím skončení | Foto: Reuters
22:25

Florida rozhodla o vítězství George W. Bushe nad Albertem Gorem v roce 2000. Bush tam vyhrál jen o několik stovek hlasů a stal se prezidentem, přestože v celostátním součtu jej podpořilo méně voličů než Gorea. Ohio patřilo ke klíčovým státům (tzv. swing states), kde voliči rozhodli o vítězství Baracka Obamy nad Mittem Romneyem v roce 2012.

22:22

Primárky v Chicagu

22:00

První výsledky veledůležitých primárek očekáváme po jedné hodině v noci.

22:00

Bernie Sanders má podle průzkumů šanci uspět ve třech z pěti států, kde dnes budou demokraté hlasovat o rozdělení delegátů pro závěrečnou nominační konferenci. I když Clintonová zřejmě podle listu The New York Times pohodlně zvítězí na Floridě, kde se bude rozdělovat nejvíc delegátských hlasů, nedávné Sandersovo nečekané vítězství v Michiganu může být signálem budoucích překvapení.

 

Matematika demokratické nominace se podle analytiků příliš nezmění a Clintonová si svůj náskok udrží. Úspěch Sanderse ve státech průmyslového středozápadu, tedy v Ohiu, Illinois a Missouri, by ale znamenal, že zápas bude ještě dlouhý.

 

Foto: Reuters
21:59

Problémů na shromážděních Donalda Trumpa přibývá. V sobotu v Kansas City policie proti stovkám demonstrujících použila slzný plyn. V pátek došlo na shromáždění v Chicagu k potyčkám mezi Trumpovými příznivci a odpůrci. Problémy provázely i Trumpova setkání s voliči v Clevelandu či Daytonu. Trump z organizování útoků svých odpůrců obvinil demokratického uchazeče o prezidentskou nominaci Bernieho Sanderse a pohrozil, že na oplátku na jeho akce vyšle své příznivce.

21:57

Aktivity Trumpova týmu na sociálních sítích.

21:44

Americký prezident Barack Obama odsoudil předvolební rétoriku kandidátů na křeslo v Bílém domě a také násilnosti a střety, které doprovázejí mítinky republikánského favorita Donalda Trumpa. "Odmítám jakékoli pokusy šířit strach a vyvolávat násilí nebo navzájem proti sobě obracet Američany," řekl Obama.

21:42

Donald Trump vyhrál nominační souboj v americkém zámořském území Severní Mariany. Volby v západním Tichomoří byly jakou předehrou klíčových primárek v pěti amerických státech. Pro Trumpa se podle agentury AP na Severních Marianách vyslovilo 73 procent republikánských voličů. Na Severních Marianách se volilo podle zásady "vítěz beze vše," a tak Trump získal hlasy všech devíti místních delegátů, zatímco jeho soupeři vyšli naprázdno.

Příznivec Donalda Trumpa s Trumpem v Bloomingtonu v Illinois.
Příznivec Donalda Trumpa s Trumpem v Bloomingtonu v Illinois. | Foto: Reuters
21:52

Přehledně: O co teď jde, především na Floridě v Ohiu

21:51

Podívejte se, jak to v předvečer dalšího kola primárek vypadá s počtem získaných delegátů na nominační sjezdy republikánů a demokratů. Sjezdy se konají v červenci, prezidenta vyberou Američané tradičně v listopadu.

21:50

Připomeňme si, jak dopadlo před dvěma týdny, 2. března, takzvané volební superúterý. Kde kdo vyhrál.

Republikáni:
Donald Trump: Alabama, Arkansas, Georgie, Massachusetts, Tennessee, Vermont, Virginie
Ted Cruz: Aljaška, Oklahoma, Texas
Marco Rubio: Minnesota

Demokraté:
Hillary Clintonová: Alabama, Arkansas, Georgie, Massachusetts, Tennessee, Texas, Virginie (a Americká Samoa)
Bernie Sanders: Colorado, Minnesota, Oklahoma, Vermont

 

21:47

Senátor za stát Florida Marco Rubio je nyní spíše kandidátem na odstoupení z volebního klání než na prezidenta. Na Floridě je doma, a pokud tam nedosáhne úspěchu, bude to pro něj těžký úder. Očekává se, že v takovém případě může kandidaturu vzdát.

Naděje Marca Rubia se ztenčují.
Naděje Marca Rubia se ztenčují. | Foto: Reuters
21:33

Co znamená scénář, kdy by Donald Trump dokázal porazit Rubia na Floridě i Kasicha v Ohiu? Oba státy věnují všechny hlasy delegátů pro rozhodující nominační sjezd vítězi primárek. Pro Trumpa by to znamenalo zisk 165 delegátů a podle sofistikovaných propočtů otevřenou cestu k tomu, aby před koncem primárek – v posledních pěti státech hlasují republikáni 7. června – dosáhl na potřebnou většinu 1237 delegátů.

 

Pokud Trump v noci vyhraje na Floridě a v Ohiu zaostane za Kasichem, jeho cesta k většině delegátů, bude daleko komplikovanější. Ve zbylých hlasováních by musel "urvat“ 59 procent delegátů. Není to scénář nemožný, je však značně nejistý.

21:25

U demokratů je favoritkou nadcházejícího hlasování Hillary Clintonová. Průzkumy jí dávají před rivalem Berniem Sandersem velký náskok na Floridě. V Ohiu, Illinois a Missouri bude souboj zřejmě vyrovnaný.

21:18

John Kasich je guvernérem státu Ohio. Nezvítězit "doma“ by tedy pro něj byl velký neúspěch.

21:05

Florida vysílá na republikánský nominační sjezd 99 delegátů, Ohio 66. Nominační sjezd je v červenci. Zatímco na Floridě předpovídají průzkumy jasné vítězství Donalda Trumpa, v Ohiu má šanci vyhrát John Kasich.

21:02

Primárky této noci lze považovat za přelomové. Hlasuje se totiž v klíčových státech Florida a Ohio. Tedy státech, kde se pravidelně v posledních letech rozhoduje o výsledku samotných prezidentských voleb. Pokud se Donaldu Trumpovi podaří v obou státech zvítězit, přiblíží se nominaci za Republikánskou stranu. Pokud neuspěje v Ohiu, bude mít problém.

Muž směřuje do volební místnosti v Boca Ratonu na Floridě.
Muž směřuje do volební místnosti v Boca Ratonu na Floridě. | Foto: Reuters
20:50

V republikánských i demokratických primárkách v noci na středu středoevropského času pokračuje pět amerických států.  Ohio, Florida, Missouri, Illinois a Severní Karolína.

Martin Novák Pavel Tomášek Martin Novák, Pavel Tomášek
Aktualizováno 16. 3. 2016 9:40
 

Právě se děje

Další zprávy