Živě: Polsko přestane přijímat migranty, řekla premiérka. Zdůvodňuje to útoky v Bruselu

Přenos skončil
Teroristické útoky na bruselském letišti a ve stanici metra Maelbeek nepřežilo 31 lidí, dalších 260 je zraněných. K bytu pravděpodobných útočníků z letiště dovedl policisty taxikář, který je vezl. Prokuratura po poledni oznámila, že atentáty spáchali dva bratři. Jeden z nich se odpálil na letišti, druhý v metru. Muž v klobouku z fotografie z letiště je na útěku.
Polská premiérka Beata Szydlová.
Polská premiérka Beata Szydlová. | Foto: Reuters

Belgie po explozích v metru a na letišti

Přenos skončil
23:40

Americký ministr zahraničí John Kerry zamíří v pátek do Bruselu, aby ujistil Belgii o podpoře, kterou nabízejí Spojené státy při vyšetřování úterních teroristických útoků. Oznámil to dnes mluvčí americké diplomacie poté, co jeho šéf dorazil do Moskvy k rozhovorům s ruským vedením.

Foto: Reuters
23:04

Teroristické útoky v Bruselu dokazují, že Evropa musí urychlit své úsilí porazit takzvaný Islámský stát v Sýrii a Iráku, řekl podle agentury Reuters americký ministr obrany Ashton Carter.

 

Ashton Carter.
Ashton Carter. | Foto: Reuters
22:24 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Shrnutí: Co zatím víme o útočnících?

Na letišti se odpálili dva sebevražední atentátníci, kteří byli identifikováni jako Najim Laachraoui a Brahim El Bakraoui. Třetímu zřejmě výbušnina selhala a je nyní na útěku. Policie nejdříve měla za to, že je jím Najim Laachraoui, belgická a francouzská média ale později informovala, že je právě on druhým útočníkem, který na letišti zemřel.

Brahimův bratr Khalid El Bakraoui má na svědomí útok v metru. Oba bratři byli v hledáčku policie kvůli podezření z napojení na teroristické útoky v Paříži v listopadu loňského roku.

Brahim El Bakraoui byl v červnu v roce 2015 zadržen v Turecku kvůli podezření, že se snažil dostat do Sýrie a bojovat na straně radikálů. Protože o něj belgické úřady neměly zájem, byl deportován do Nizozemska, odkud mohl volně cestovat po Evropě.

21:19

Organizace Islámský stát (IS) vyslala do Evropy nejméně 400 bojovníků, aby páchali teroristické útoky podobné těm z Paříže a Bruselu.

S odvoláním na zdroje z evropských a blízkovýchodních tajných služeb o tom opět informovala agentura AP.

Na území Sýrie, Iráku a zřejmě i bývalého Sovětského svazu jsou podle AP výcvikové tábory, odkud do Evropy přicházejí džihádisté, kteří vytvářejí poloautonomní teroristické buňky.

Podle zdroje AP z iráckých tajných služeb jsou teroristické buňky připravené k útoku v současnosti mimo jiné v Německu, Británii, Itálii, Dánsku či ve Švédsku.

21:11

Agentura AP zveřejnila informaci, že jeden ze dvou sebevražedných atentátníků, kteří útočili na bruselském letišti, byl muž podezřelý ze spolupráce na teroristických útocích v Paříži v listopadu loňského roku.

20:56

V centru Bruselu se lidé sešli na zádušní mši pro oběti úterních teroristických útoků.

Foto: Reuters
20:48

Turecká vláda upřesnila informace týkající se zatčení útočníka jménem Brahim El Bakraoui, který se v úterý odpálil na bruselském letišti, informuje britský list The Guardian.

Brahim El Bakraoui byl zatčen krátce poté, co v červnu 2015 přicestoval do Turecka. Panovaly obavy, že se chystá odjet bojovat do Sýrie.

Turecké bezpečnostní složky informovaly belgické úřady. Brusel údajně Brahima El Bakraoui již dříve prošetřoval, a proto Belgie o jeho vydání nepožádala. Byl proto na vlastní žádost deportován do Nizozemska a mohl pak volně cestovat po Evropě.

20:17

Z důvodu nalezení podezřelého balíčku bylo dnes evakuováno letiště v americké Atlantě. Provoz byl ale po krátké době obnoven.

20:14

Belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Block aktualizovala počty a stav zraněných lidí.

Více než 300 lidí bylo během úterních útoků zraněno, 150 z nich je stále hospitalizováno v několika nemocnicích. V intenzivní péči se nachází 61 pacientů. Nejzávažnější zranění jsou způsobená popálením.

19:36

Polsko od nynějška přestává na svém území přijímat uprchlíky v rámci programu přerozdělení migrantů v Evropské unii. V reakci na úterní teroristické útoky v Bruselu to řekla premiérka Beata Szydlová.

"Po tom, co se včera (v úterý) stalo v Bruselu, nemůžeme v této chvíli říci, že souhlasíme s přijetím jakékoli skupiny migrantů," řekla Szydlová v soukromé televizní stanici Superstacja.

"Jsme povinni především zajistit bezpečnost našich občanů," zdůraznila premiérka. Zároveň vyzvala k odmítnutí přijmout v Evropě "tisíce migrantů, kteří sem přišli jen proto, aby si vylepšili své životní podmínky". A mezi těmito migranty "jsou také teroristé", dodala.

19:27

V Bruselu pokračuje pátrání po lidech, kteří během teroristických útoků zmizeli. Belgické úřady stále nejsou schopné identifikovat těla obětí.

19:00

Najim Laachraoui, který má být údajně na útěku, byl podle belgických novin identifikován jako druhý sebevražedný atentátník na letišti Zaventem.

 

18:54

Společně proti nenávisti, skandují lidé v Bruselu a uctívají památku obětí.

18:43

Útočník, který byl loni z Turecka deportován do Nizozemska, byl tureckou vládou identifikován jako Brahim El Bakraoui.

Tamní úřady ho později propustily, protože se jim nepodařilo prokázat žádné spojení jeho osoby s terorismem.

18:38

Bruselské letiště Zaventem zůstane zavřeno i v pátek.

18:26

"Mojí hlavní prioritou je porazit IS a odstranit pohromu tohoto barbarského terorismu, který děje po celém světě," prohlásil americký prezident Barack Obama při svém projevu v Argentině.

Zároveň řekl, že kobercové bombardování Sýrie a Iráku v boji proti takzvanému Islámskému státu nepomůže. Je nehumánní a naopak pomůže IS přilákat nové rekruty.

Zdůraznil také, že by byla chyba diskriminovat muslimské komunity v USA, které jsou podle něj dobře integrované.

18:14

Do Bruselu v pátek přiletí i americký ministr zahraničí John Kerry.

17:55

Turecko loni v červnu zadrželo jednoho z bruselských atentátníků a posléze ho vyhostilo do Nizozemska.

Řekl to turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Tamní úřady ale podle něj radikála pustily na svobodu, a to navzdory varování, které o něm z Turecka dostaly.

17:50

Řidič metra, ve kterém v úterý explodovala nálož, je podle informací ministerstva dopravy dnes opět v práci.

17:42

Podle izraelského listu Haaretz byly belgické úřady varovány před možností teroristického útoku v bruselském metru i na letišti.

"Bezpečnostní služby věděly s vysokým stupněm jistoty, že v blízké budoucnosti byly plánované útoky na letiště a také na metro," stojí ve zprávě, která však nebyla potvrzena žádnými zpravodajskými službami.

17:29

Nizozemské předsednictví právě svolalo mimořádnou schůzku ministrů vnitra Evropské unie na zítřek 16 hodin.

Ministři vnitra budou jednat o tom, jak se daří zavádět do praxe dohodnutá protiteroristická opatření a jak dále postupovat. Debatovat budou například o zpřísnění kontrol na letištích a nádražích.

 

17:27

Škody, které belgickému hospodářství způsobily teroristické útoky, se podle předběžných odhadů vyšplhají na 400 milionů eur (10,8 miliardy Kč).

S odvoláním na ekonoma Petera Vanden Houtea o tom informoval list L'Avenir. Hospodářské ztráty prý mohou v závislosti na vývoji situace ještě vzrůst.

"Opravy jsou přitom jen malou částí. Uzavřené zůstaly v úterý kavárny, restaurace, obchody a hrozí, že do nich zákazníci nezavítají ani v následujících dnech," uvedl ekonom. "Je rovněž pravděpodobné, že těmto podnikům uškodí i nová bezpečnostní opatření."

17:23

Tolik lidí čeká na to, až se dostane na centrální nádraží v Bruselu.

16:57

Ministři spravedlnosti členských zemí Evropské unie se ve čtvrtek sejdou na mimořádném zasedání v Bruselu. Jednání začne v 16 hodin SEČ, píše agentura Reuters.

16:48

Mluvit o válce je chyba, míní ředitel francouzského Institutu mezinárodních vztahů a strategie Pascal Boniface. V rozhovoru pro belgické noviny L'Echo vysvětlil, že Evropa není ve válce s džihádisty, ale čelí kriminálníkům.

"Nazývat to válkou znamená dávat útočníkům status, o který usilují," řekl.

16:39

Bruselský Fantastic Film Festival se příští týden uskuteční, teroristickým útokům navzdory.

16:24 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Momentka Silvie Houskové z belgické metropole:

16:04

Premiér Bohuslav Sobotka míří do Francie.

15:52

Britské velvyslanectví v Bruselu otevřelo na Facebooku digitální kondolenční knihu. "Naše myšlenky jsou s těmi, kteří byli útoky zasaženi," napsala velvyslankyně Alison Roseová.

15:38 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Pojítkem mezi teroristickými útoky v Bruselu a Paříži je muž v černém klobouku z bruselského letiště. Policie jej identifikovala jako Najima Laachraouiho. Oba sebevražedné atentátníky na letišti doprovázel.

Vyšetřovatelé jej hledali právě v souvislosti s loňskými pařížskými útoky, ve kterých měl figurovat jako komplic nedávno dopadeného Salaha Abdeslama. Laachraoui je pro policii známý, před třemi lety odjel do Sýrie, odkud se i přes mezinárodní zatykač dokázal vrátit a stát se klíčovou postavou bruselské sítě džihádistů z teroristické organizace Islámský stát.

15:33

Bruselské letiště se znovu zřejmě otevře až ve chvíli, kdy bude ukončeno vyšetřování. "Vyšetřování stále probíhá."

15:19

Mezi zraněnými při útocích jsou i tři zaměstnanci Evropské komise, oznámila její viceprezidentka Kristalina Georgieva.

15:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

O tom, že má Belgie problém s radikálními islamisty, se mluví už dlouho. Dávno před útoky v Paříži a Bruselu. Belgický imám Sulayman Van Ael se snaží radikály přesvědčovat, že v Koránu sice jsou zmínky o válce, to ale neznamená, že mají odjet bojovat do Sýrie nebo páchat v Evropě džihád. Aktuálně.cz s imámem mluvilo při jeho návštěvě Prahy, krátce před útoky v Bruselu.

14:51

Definitivní seznam obětí zatím nemá ani české velvyslanectví v Bruselu.

Diplomaté zatím nevědí ani o tom, že by byl nějaký český občan pohřešován, přestože v inkriminované době Češi na letišti byli.

14:46

První identifikovanou obětí úterní tragédie je Adelma Marina Tapia Ruizová. Sedmatřicetiletá Peruánka, matka dvou dcer, žila v belgické metropoli posledních osm let.

Ruizová se s rodinou chystala na Velikonoce navštívit sestru v New Yorku. Její dvě čtyřleté dcery si podle listu De Standaard hrály v odletovém terminálu, odběhly od rodičů a jejich otec Christophe Delcambe se vydal za nimi. Zachránili si tím život, jedna z dívek je ale nyní se zraněními v nemocnici.

14:26

Belgické ministerstvo zdravotnictví informovalo, že na letišti zemřelo 10 lidí, zbylých 21 ve stanici metra Maelbeek.

14:14 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky z Bruselu:

"Vive la Belgique!" znělo po minutě ticha za oběti bruselských atentátů v centru belgické metropole.

Lidé dlouze tleskali nejen na podporu pozůstalých obětí, ale také kvůli sobě. Aby si dodali odvahu. Odvahu žít ve městě, které se po Madridu, Londýně či Paříži zapsalo mezi evropské metropole, jež se staly cílem teroristů.

"Nesmíme se bát," řekla Mounia, která přišla na shromáždění několika stovek lidí před bruselskou burzou, i přes nejvyšší stupeň teroristické hrozby, který v Bruselu vláda vyhlásila.

Foto: Aktuálně.cz
14:09

Radikální organizace Islámský stát (IS) se opětovně přihlásila k odpovědnosti za úterní teroristické útoky v Bruselu. Bezprostředně po atentátech IS přiznání učinil přes agenturu Amak, která islamisty podporuje, nyní tak učinil ve své rozhlasové stanici Baján, napsal portál hln.de.

Bojovníci IS provedli podle prohlášení sérii útoků pomocí "pásů s výbušninami a výbušných zařízení. Terčem byl podle islamistů Brusel jako hlavní město Belgie, "země, která je součástí mezinárodní koalice proti Islámskému státu".

13:53

Poslední vůle Ibrahima El Bakraouiho byla nalezena v počítači v odpadkovém koši v jedné z ulic Schaerbeeku, uvedla agentura AP.

Co v ní Ibrahim El Bakraoui psal?

Podle belgických médií mimo jiné to, že se obává, že ho hledá policie, a že nechce skončit za mřížemi.

Měl pravdu, policie po něm skutečně pátrala. O něm a jeho bratru Khalidovi se hovořilo v souvislosti s nedávným policejním zátahem v bruselské čtvrti Forest. Tehdy strážcům zákona unikli.

13:49

Belgický list Le Soir po tiskové konferenci vrchního prokurátora shrnuje informace o atentátnících:

Útočníci, kteří stojí za atentáty v Bruselu, zřejmě byli nejméně čtyři.

Dva z nich jsou bratři El Bakraouiovi (Ibrahim se odpálil na letišti, Khalid v metru).

"Muž v klobouku", jehož jméno prokurátor neuvedl, je stále na útěku. Podle médií se jedná o Najima Laachraouiho.

13:41

V bytě ve Schaerbeeku, k němuž policii zavedl taxikář, bylo nalezeno asi 15 kilogramů TATP (peroxid acetonu), 150 litrů acetonu, rozbušky, hřebíky a šrouby. Na svém Twitteru to uvedla reportérka listu Le Soir.

13:32

Policie si po noční razii ve čtvrti Schaerbeek nechává ve vazbě jednoho člověka, jehož totožnost není známa. Další byl po výslechu propuštěn, upozornil federální prokurátor.

13:30

Z vyjádření prokuratury vyplývá, že do útoků mohl být zapojen i čtvrtý terorista. Úřady ale nechtějí zveřejňovat další informace, jelikož by to mohlo zmařit hon na Najima Laachraouiho.

13:25

Při útocích zemřelo 31 lidí, není ale vyloučeno, že jejich počet vzroste. Někteří z 260 zraněných jsou stále v nemocnicích v kritickém stavu, upřesnil Leeuw.

Tisková konference prokuratury skončila.

13:22

Nejvyšší stupeň ohrožení teroristickou hrozbou bude v Belgii platit i nadále.

13:20

Belgický prokurátor prohlásil, že Laachraouiho bomba, která měla na letišti napáchat největší škody, selhala.

13:16

Prokurátor Van Leeuw rovněž potvrdil, že při raziích ve čtvrti Schaerbeek byly nalezeny zbraně, výbušniny a také několik počítačů.

Policie rovněž objevila poslední vůli Ibrahima El Baraouiho - sebevraha z letiště -, v níž útočník píše, že nevidí důvod žít.

13:14

Ve stanici Maelbeek se odpálil Khalid El Bakraoui, oznámil prokurátor. K výbuchu podle něj došlo ve druhém voze, když ještě souprava stála ve stanici.

Doposud se mělo za to, že se oba bratři odpálili na letišti.

13:12

Prokuratura potvrdila, že na letišti se odpálil Ibrahim El Bakraoui. Totožnost druhého muže z fotografie zatím není známa, oznámil belgický prokurátor Frédéric Van Leeuw.

Třetí podezřelý - muž v klobouku - je stále na útěku.

13:11

Všichni čekají na odpověď: Byl, nebo nebyl zatčen útočník z bruselského letiště? Muž v klobouku...

13:10

Začíná tisková konference belgického prokurátora.

13:08

Totožnost 31 obětí úterního krveprolití z Bruselu zatím není známa, jsou ale mezi nimi i cizinci.

Nizozemské ministerstvo zahraničí oznámilo, že po explozích na letišti Zaventem pohřešuje dva své občany. O jednom nezvěstném Britovi hovoří i Londýn.

12:58

Přísná bezpečnostní opatření na nádraží v Bruselu:

 

12:51

Nizozemská vojenská policie byla vybavena těžšími zbraněmi, píše agentura Reuters. K důslednější ochraně hranic a exponovaných míst přistoupily úřady po úterních teroristických útocích v Bruselu.

12:38

Královna Alžběta II. a její manžel princ Filip vyjádřili svůj zármutek nad oběťmi útoků v Bruselu.

12:30

Server La Libre píše, že policie skutečně zatýkala v bruselské čtvrti Anderlecht. O koho jde, ale není známo.

12:26

Belgický deník DH vzal zpět svoji dopolední informaci, že policie dopadla Najima Laachraouiho, třetího z teroristů.

Najim Laachraoui, atentátník z Bruselu na archivním snímku.
Najim Laachraoui, atentátník z Bruselu na archivním snímku. | Foto: Reuters
12:21

Belgická televize RTBF informovala, že na bruselském letišti se možná odpálil jen jeden z bratrů El Bakraouiových. Druhý podle ní zřejmě o hodinu později zaútočil v metru.

To také naznačuje jedna z vyšetřovacích verzí, podle které z letiště odjela skupina teroristů, která o zhruba hodinu později odpálila nálož ve stanici Maelbeek.

Svědci podle informací listu The Telegraph viděli z letiště odjíždět podezřelý vůz se třemi až čtyřmi lidmi. Auto má údajně vazbu na jistého 22letého Turka z nizozemské provincie Limburg, který je v hledáčku tajných služeb od loňského dubna, kdy s několika lidmi odcestoval do Saúdské Arábie.

12:17

Belgická fotbalová asociace zrušila z bezpečnostních důvodů nadcházející přátelské utkání s Portugalskem. To se mělo v centru Bruselu odehrát příští úterý.

12:14 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Viva la Belgique! Minuta ticha před bruselskou burzou.

YouTube: Viva la Belgique

12:12

Bruselské letiště Zaventem zůstane zavřeno i ve čtvrtek.

12:11

Zpěvačka Adele zazpívala na koncertě v Londýně píseň obětem teroristických útoků v Bruselu. "Myslím si, že nás slyšeli," poděkovala svým fanouškům. Za mír na celém světě se rozhodla bojovat prostřednictvím své nadace i americká zpěvačka Miley Cyrus.

12:09

Začínají se objevovat pochybnosti, zda byl "muž v klobouku" Najim Laachraoui skutečně zatčen.

Zpochybňují to například francouzský deník L'Express či americký list Washington Post, který se odvolává na dva nezávislé zdroje.

12:04

Premiéři Belgie a Francie Charles Michel a Manuel Valls se odpoledne sejdou, aby jednali o situaci po útocích v Bruselu, píše Le Soir.

12:01

Nizozemsko uzavřelo svůj konzulát v tureckém Istanbulu. Důvodem je podle agentury AFP teroristická hrozba.

12:00

Od naší zpravodajky z Bruselu:

Před bruselskou burzu v centru města přicházejí i přes nejvyšší stupeň teroristické hrozby stovky lidí. "Chceme vyjádřit solidaritu," říká asi třicetiletá Arlinda. "Určitě se nebojíme. Nemůžeme mít strach, uvádí zase Mounia, která chce hlavně vzkázat pozůstalým obětí, že v tom nejsou sami.

11:58

Před bruselskou burzou se scházejí lidé, aby si společnou minutou ticha připomněli oběti úterních útoků.

11:57

Stanice metra Maelbeek, kde v úterý došlo k jednomu z výbuchů, bude uzavřena po "mnoho týdnů". Uvedl to starosta Bruselu Yvan Mayeur. Bruselský dopravce STIB už dříve informoval, že obnoven bude provoz na čtyřech linkách, ne všechny stanice ale budou otevřeny.

11:41

Lidé v Bruselu si musejí zvykat na přísná bezpečnostní opatření i během obyčejného nakupování.

11:37

V Istanbulu byli zadrženi tři údajní radikálové, kteří měli plánovat útoky na německé školy v Turecku. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na deník Hürriyet a tureckou verzi CNN. Podle nich jde o Turka, Syřana a Iráčana, kteří se hlásí k organizaci Islámský stát (IS). Zatčeni byli v úterý díky spolupráci zpravodajských služeb Turecka a Německa.

11:35

"Laachraoui byl dopaden v pizzerii, Abdeslam po velké objednávce pizzy. Teroristé Islámského státu jsou zřejmě milovníky pizzy," poznamenává na Twitteru vlámský novinář Michael Sephilha.

11:30

Takto o teroru v Bruselu referují světová média:

11:28

Nejmenovaný zdroj z belgické prokuratury potvrdil informace médií, že třetí z útočníků na letišti byl dopaden.

11:25 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Bruselští policisté jsou ve střehu.

"Když jsem si fotila a nahrávala prohlídky cestujících před stanicí metra, přišli mě zkontrolovat. Chtěli vidět novinářský průkaz a občanku," píše z Bruselu zpravodajka Aktuálně.cz Silvie Housková.

YouTube: Bezpečnostní opatření v Bruselu

11:19

Zadržený Laachraoui, podezřelý z přípravy útoků na letišti v Bruselu, byl v roce 2013 v Sýrii. Doprovázel ho Salah Abdeslam, útočník z Paříže.

11:12

Belgická prokuratura oznámila, že na třináctou hodinu svolává tiskovou konferenci. Měla by na ní oznámit detaily o zadržení Najima Laachraouiho v bruselské čtvrti Anderlecht.

11:08 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Od naší zpravodajky v Bruselu:

Do Bruselu budou nejspíše na pátek svoláni ministři vnitra. Řešit by měli evropskou protiteroristickou politiku.

10:55

Belgický deník DH napsal, že v Anderlechtu byl dopaden Najim Laachraoui, třetí z mužů, kteří jsou zodpovědní za krveprolití na bruselském letišti.

Policie zatím zprávu nekomentovala.

10:45

Žena v potrhaném žlutém saku, zkrvavená a pokrytá prachem, která s šokovaným výrazem sedí na černé sedačce na bruselském letišti Zaventem, se stala jednou z tváří úterních teroristických útoků v belgické metropoli.

Identifikována byla jako indická letuška a matka dvou dětí Nidhi Čáphékarová. Útoky přežila a nyní se zotavuje v nemocnici, napsal zpravodajský server 9news.

Teroristické útoky v Bruselu
Teroristické útoky v Bruselu | Foto: Reuters
10:36

Slovensko zvýšilo stupeň teroristického ohrožení země na druhý z dosud nejnižší úrovně.

Ministr vnitra Robert Kaliňák tak rozhodl s platností odedneška, informovalo slovenské policejní prezidium. Přímá hrozba teroristického útoku zemi podle ministerstva vnitra ale nehrozí.

10:24

Evropská unie musí po teroristických útocích v Bruselu bezodkladně zpřísnit ostrahu svých vnějších hranic a zavést do praxe připravovaný registr cestujících v letecké dopravě (PNR). Podle agentury AFP to dnes prohlásil francouzský premiér Manuel Valls.

"Je nezbytné posílit vnější hranice EU," řekl Valls s tím, že je třeba zabránit tomu, aby do Unie pronikali lidé s falešnými pasy.

Foto: Reuters
10:18

Metro dnes v Bruselu používá jen velmi málo lidí. Stále není jasné, co přesně se stalo ve stanici Maelbeek. Při výbuchu tam zemřelo 20 lidí a více než sto bylo zraněno, z toho někteří vážně.

10:16

"Hodně lidí zůstalo doma. Ve chvíli, kdy vyjíždím do práce, bývají normálně už parkoviště na sídlištích prázdná, dnes byla úplně plná," uvedl pro Aktuálně.cz jeden z diplomatů. "Všichni jsme tak nějak tušili, že se brzy něco stane, protože to není možné uhlídat... Budeme se s tím teď muset naučit žít," dodal.

10:15 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Silvie Housková, reportérka v Bruselu: "Ve městě je o poznání méně lidí. U evropských institucí je daleko menší ruch než v běžný den. Úředníci z Evropské komise pracují většinou z domu, nebo využili toho, že mají od zítřka začít velikonoční prázdniny, a vzali si o den dříve volno."

10:07

Společnost Eurostar informovala, že obnovila provoz vlaků do Bruselu.

10:03 Ikona - Logo Aktuálně.cz

"V Bruselu začala platit přísnější bezpečnostní opatření," hlásí z místa reportérka Aktuálně.cz Silvie Housková. "Zastávky na lince metra, které končí ve stanici Schuman, tedy u evropských institucí, mají otevřený vždy pouze jeden vchod. U něj stojí několik vojáků a policistů, kteří prohledávají všechna zavazadla. Lidé, kteří chtějí metro použít, nemají jinou možnost než touto kontrolou projít."

Foto: Aktuálně.cz
09:59

Kde všude letos islámští radikálové útočili?

09:47

Úterní teroristické útoky v Bruselu si vyžádaly nejméně 31 mrtvých a takřka 260 zraněných. Dnes to podle agentury DPA oznámila belgická ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková s tím, že počet obětí je přibližný. Stále totiž není jasné, zda se podařilo identifikovat všechny mrtvé.

Úřady doposud neupřesnily, kolik lidí zahynulo při výbuchu v metru a kolik při explozích na letišti Zaventem. Podle dosavadních prohlášení na stanici metra Maelbeek poblíž institucí Evropské unie přišlo o život nejméně 20 lidí a asi jedenáct v odletové hale letiště.

Foto: Reuters
09:44

"Úterní útoky v Bruselu vyvolaly zatím nejvážnější otázky, jak byla země připravená na podobnou hrozbu," napsal list The New York Times. Vypočítává přitom opatření, která Belgie přijala, aby se vypořádala se sílící radikalizací včetně seznamu lidí podezřelých z terorismu, který zahrnuje osoby, jež odešly bojovat do Sýrie, Iráku či Libye, ty, kdo se odtud vrátili, či ty, kdo jeví známky příklonu k radikálním idejím.

Belgie během posledních 18 měsíců zintenzivnila opatření, jež mají bránit radikalizaci mládeže, a federální bezpečnostní agentury koordinují kroky s místními úřady a vyměňují si informace. "Přesto je tento systém nadále ve výstavbě a v Molenbeeku, převážně muslimské bruselské čtvrti, není dostatek policistů," dodává The New York Times s tím, že Belgie není sama, kdo by potřeboval vylepšit bezpečnost. List připomíná, že několik zemí EU nadále nemá elektronické napojení na Interpol na všech svých hraničních přechodech.

09:35

"Teror v Bruselu", "Belgie truchlí a sčítá mrtvé", "Útok na celou Evropskou unii". Podobné titulky se po úterních atentátech na bruselské letiště a metro objevily na prvních stránkách valné většiny světových periodik.

Společně s líčením pumových útoků se třemi desítkami mrtvých zaznívají otázky, zda Belgie nepodcenila hrozbu po dopadení Salaha Abdeslama, který je podezřelý z účasti na listopadových teroristických útocích v Paříži.

Komentátoři se také ptají, jak dobře jsou proti podobným teroristickým úderům zajištěna další letiště světa.

09:30

Chodník před bruselskou burzou se stal barevným plátnem podpory i odporu po úterních teroristických útocích na letišti a v metru v Bruselu. Své vzkazy sem křídou píší a kreslí všichni, kdo chtějí jakýmkoli způsobem vyjádřit svou solidaritu. K vidění je tu francouzština, vlámština, angličtina - i arabština či azbuka.

09:24

Přísná bezpečnostní opatření na bruselském nádraží Midi.

09:14

Agentura Reuters připomněla, že DNA hledaného Laachraouie policie našla v domech, které používali teroristé z Paříže. 25letý muž na podzim mimo jiné doprovázel Salaha Abdeslama na cestě do Maďarska.

09:02

Podle belgického deníku La Derniere Heure je třetím mužem zachyceným na fotografii Najim Laachraoui. Toho policie v minulosti označila za komplice jednoho z pařížských útočníků Salaha Abdeslama, uvedl server BBC. Muž je podle všeho stále na útěku.

08:56

Khalid El Bakraoui si pod falešným jménem pronajal byt v bruselské čtvrti Forest, kde policie při razii minulý týden zastřelila ozbrojeného muže. Vyšetřovatelé na místě nalezli vlajku Islámského státu, útočnou pušku, roznětky a otisky prstů Salaha Abdeslama, považovaného za jednoho z hlavních strůjců loňských listopadových atentátů v Paříži, který byl zatčen o tři dny později.

Razie na bruselském předměstí Forest.
Razie na bruselském předměstí Forest. | Foto: Reuters
08:52

Obvykle plný belgický vlak dnes zeje prázdnotou...

08:40

Policie bratry Khalida a Brahima z belgické metropole podle nejmenovaného zdroje RTBF znala kvůli kriminální minulosti. Až dosud je ale nespojovala s terorismem.

08:24

Bratři Brahim a Khalid El Bakraoui nejsou zcela neznámí. Právě o nich se spekulovalo, že utekli policii při nedávném zátahu v bruselské čtvrti Forest.

08:18

Ve Francii dnes ráno z bezpečnostních důvodů evakuovali letiště Toulouse-Blagnac na jihozápadě země. Přesná příčina není jasná, spekuluje se nicméně o souvislostech s úterními atentáty v Bruselu.

Na Twitteru se objevily fotografie a videa, na kterých cestující postávají před hlavní budovou letiště v Toulouse. Na záběrech není patrná žádná panika.

08:10

Sebevražednými atentátníky z letiště byli údajně bratři. Server BBC s odvoláním na média a policii uvedl, že používali příjmení El Bakraoui.

08:05

Nejznámější belgické i evropské skupiny muslimů odsoudily úterní útoky v Bruselu. "Byly to barbarské činy," uvedl šéf Federace islámských organizací v Evropě Saíd Kamli. "Nepodporujeme lidi, kteří takové věci dělají. Doufáme, že budou postaveni před spravedlnost," cituje ho server Politico.eu. Řada muslimů svoji účast obětem a zraněným vyjádřila podle serveru i tím, že šla darovat krev.

07:59

Ve městě je stále zavřená jedna z hlavních tepen Rue de la Loi. Už nyní se na ní začínají tvořit kolony, píše naše zpravodajka z Bruselu.

Foto: Aktuálně.cz
05:53

Na 12:00 hodin belgické úřady vyhlásily minutu ticha.

07:49

Bruselský dopravce na svých internetových stránkách pravidelně aktualizuje, které linky městské hromadné dopravy jsou v provozu a které mají omezení, nebo jsou zrušeny úplně.

07:41

Tituly tištěných médií jinde ve světě...

07:39

Z teroristických útoků, které paralyzují západní společnost, se podle Mladé fronty Dnes (MF Dnes) stala pravidelná realita a politici EU dokážou reagovat jen omílanou bezzubou mantrou o útocích na otevřenou demokracii. "Představte si, že by takto reagovali v Izraeli," cituje deník twitterový komentář k tomu, že se šéfka diplomacie EU Federika Mogheriniová rozplakala při tiskové konferenci k atentátům.

MF Dnes jako jednu z možných motivací pro bruselské útoky zmiňuje snahu ukázat, že teroristická síť funguje i po zatčení jednoho z hlavních strůjců loňských pařížských atentátů Salaha Abdeslama. "Jásot z pátku po dopadení Abdeslama byl předčasný - stejně jako jásot po zabití Usámy bin Ládina, jehož Al-Káida žije dál, navíc předstižena ještě výkonnějším Islámským státem," píše deník. Podle něj přitom nynější stav věcí nedává naději na změnu. "Solidaritu se (Evropa) naučila dobře. Nic víc už ne," končí komentář MF Dnes.

7:33

Obyvatelé Schaerbeeku se mohou po noční razii vrátit do svých domovů. Oblast policie otevřela v časných ranních hodinách.

Lidé, kteří museli ven ze svých domů a bytů, nocovali buď u příbuzných a známých, nebo v místní tělocvičně, uvedla agentura Belga.

Policejní odstřelovač v helikoptéře nad Bruselem
Policejní odstřelovač v helikoptéře nad Bruselem | Foto: Reuters
07:30

Přes čtvrtý stupeň teroristické hrozby zůstávají podle listu Le Soir otevřeny školy. Těm totiž útok nejspíš nehrozí, vysvětlují úřady.

07:25

Podle Hospodářských novin (HN) začala Evropa jen pomalu vnímat změnu prostředí ve svém okolí.

"Útoky jako ten v Bruselu urychlují proces, jímž se Evropa drolí zevnitř, což je přesně to, co islamisté chtějí," napsal deník. Evropští politici prý přitom zatím nedávají najevo, že by tento proces mohli nějak zvrátit. Hrozí tak, že v EU posílí zastánci uzavření hranic. "Přežití schengenského prostoru v jeho nynější podobě je po útocích v Bruselu opravdu v sázce," varuje list.

07:22

O lehkosti, s jakou dokážou islamističtí teroristé zaútočit v centru EU, a neschopnosti Evropy podobným útokům předcházet a bránit se jim, píšou komentáře v dnešních českých denících.

Upozorňují, že teroristé nalézají zázemí v místních muslimských komunitách, což je podle autorů dokladem selhání evropské imigrační a integrační politiky.

07:18

Na Twitteru se objevují zprávy, že mezi lidmi, kteří přežili útok na letišti v Bruselu, je i devatenáctiletý Američan Mason Wells. Podle serveru Daily Mail byl v minulosti přítomen i atentátu na bostonský maraton. Loni v listopadu se pohyboval v Paříži.

7:15

I v noci zněly Bruselem sirény.

Noc po útoku v Bruselu.
Noc po útoku v Bruselu. | Foto: Reuters
07:05

Bruselské letiště na Twitteru informovalo, že škody po explozích může nechat odhadnout teprve poté, co bude zpřístupněn terminál. Dnes by mělo být jasno, kdy bude obnoven provoz.

06:54

Policie prohledává byt v Schaerbeeku...

06:39

Do barev Belgie se v noci zahalila i Braniborská brána.

Foto: Reuters
06:35

Sociální sítě zaplavily - stejně jako po útocích v Paříži - vzkazy, které vyjadřují svoji účast obyvatelům města, kde došlo k atentátům.

06:27

V Belgii začíná třídenní státní smutek - památku obětí mají dnes v poledne lidé uctít minutou ticha.

06:18

V Bruselu platí čtvrtý, tedy nejvyšší stupeň teroristické hrozby, město ale žije dál.

Když byl v Bruselu čtvrtý stupeň vyhlášen v listopadu po teroristických útocích v Paříži, nejezdilo metro, zavřely školy a školky a téměř všichni, kdo mohli, dostali možnost pracovat z domu.

Tentokrát má být vše jinak. Do města sice dorazily další policejní i vojenské posily, většina metra bude ale v provozu, děti půjdou do škol a velká část lidí do práce.

06:05

Belgická policie spustila velkou pátrací akci po třetím muži, který zřejmě přežil a uniká.

Kromě razie v Schaerbeeku kontrolují policisté na hranicích Belgie všechna auta, která ze země odjíždějí. Některá jen zběžně, jiná odstaví a prohlédnou důkladně.

Policie také žádá o jakoukoliv stopu, která by jim pomohla muže, jenž má na fotografii světlý kabát a tmavý kloubouk, chytit.

Zároveň pátrají po tom, jestli mají úterní útoky nějakou spojitost se zatčením Saláha Abdeslama, člověka, kterého belgická policie viní z podílu na pařížských atentátech.

Foto: ČTK/ZUMA/Federal Police
06:03

Muže na fotografii poznal řidič taxi, který je na letiště vezl. Podle belgických médií policii uvedl, že trojici vyzvedl ve Schaerbeeku a přišlo mu divné, že mu nedovolili naložit zavazadla do auta.

Právě na adrese, kterou taxikář uvedl, poté policie zasáhla.

Podle deníku Derniere Heure taxikář policistům řekl i to, že jeho klienti měli zavazadel více. Jedno se jim už údajně ani nevešlo do auta, a proto ho museli nechat doma. Pravděpodobně šlo o další nálož s hřebíky, kterou policie v domě - spolu s vlajkou takzvaného Islámského státu - našla.

06:01

Shrnutí:

Úterní teroristické útoky na bruselském letišti a stanici metra Maelbeek nepřežilo 31 lidí a dalších 250 je zraněných. K útokům se přihlásil Islámský stát, který pohrozil atentáty i dalším zemím, jež proti němu bojují.

Zatímco o útoku na metro je stále jen velmi málo informací, policie už nejspíše zná pachatele útoku na bruselském letišti a jejich fotky poslala do médií.

"První dva pravděpodobně spáchali na letišti sebevražedný útok, po třetím aktivně pátráme," uvedl federální prokurátor Frédéric van Leeuw.

06:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Dobré ráno z pražské redakce Aktuálně.cz, odkud pro vás sledujeme dění po explozích v Bruselu.

Michal Žák Zuzana Kleknerová Kateřina Vítková Simona Fendrychová Reuters ČTK Michal Žák, Zuzana Kleknerová, Kateřina Vítková, Silvie Housková, Simona Fendrychová, Reuters, ČTK
Aktualizováno 23. 3. 2016 23:41
 

Právě se děje

Další zprávy