Je to agrese, zlobí se kvůli náletům Rusko. Rada bezpečnosti OSN ale jeho rezoluci zamítla

Živě
Americká armáda udeřila po roce na režim syrského prezidenta Bašára Asada. Rozkaz k tomu vydal americký prezident Donald Trump, který Asada obviňuje z použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu ve městě Dúma. K útoku se připojily Francie a Velká Británie, trval déle než hodinu. Události v Sýrii jsme sledovali v on-line přenosu.
Spojenci bombardovali Sýrii z lodí a letadel. Ůtok trval déle než hodinu | Video: Reuters
Živě
Aktualizovat reportáž
23:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

K dění v Sýrii je to od nás pro dnešek vše. V neděli budeme na Aktuálně.cz situaci opět sledovat.

22:52

Shrnutí dění k náletům v Sýrii:

  • Spojené státy, Británie a Francie v noci na sobotu podnikly koordinovaný vojenský úder proti Sýrii v reakci na údajný chemický útok v povstaleckém městě Dúmá u Damašku, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada.
  • Rusko na akci vojensky nereagovalo, rakety nevstoupily do vzdušného prostoru jeho základen v Sýrii.
  • Útok samotný ale Moskva odsoudila a svolala kvůli němu mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Nicméně ta zamítla ruský návrh rezoluce, podle které šlo o akt agrese.
  • Bašár Asad řekl, že akce jen zvýší odhodlání Sýrie bojovat proti terorismu.
  • NATO, Německo či Izrael údery podpořily.
  • Česká diplomacie vnímá útok jako jasný vzkaz těm, kdo by chtěli pokračovat v chemických útocích. Podle Hradu by vojenské řešení mělo být poslední možností.
22:00

Jižní částí syrského města Aleppo otřásl výbuch. Uvedla to exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) s tím, že není jasné, na koho útok mířil. Oblast kontroluje syrský vládní režim. Podle agentury Reuters zatím nejsou známy počty případných obětí nebo zraněných. 

21:48

7000 lidí se v Aténách zúčastnilo protestu proti úderu na Sýrii. Podle agentury AP to oznámila řecká policie. Demonstraci na aténském náměstí Syntagma svolali komunisté.

Lidé se poté za vykřikování protiamerických hesel vydali k ambasádě USA, před kterou na chodník napsali červenou barvou, že Američané jsou vrazi. Několik protestujících se pokusilo proniknout do areálu velvyslanectví, což se jim ale nepodařilo.

Demonstrace v Aténách proti spojeneckým náletům v Sýrii.
Demonstrace v Aténách proti spojeneckým náletům v Sýrii. | Foto: Reuters
21:30

Turecký prezident Recep Erdogan hovořil po telefonu kromě Macrona i s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Oba se shodli na snižování napětí okolo Sýrie a na nalezení politického řešení.

21:26

Francouzský prezident Emmanuel Macron telefonoval se svým tureckým protějškem Recepem Erdoganem. Podle prohlášení Elysejského paláce chce Macron zlepšit spolupráci, aby se našlo politické řešení situace v Sýrii.

21:13

Přehledná grafika o náletech v Sýrii:

20:50

Syrská armáda mezitím plně obsadila východní Ghútu, kterou ještě donedávna ovládali rebelové. Podle státních médií její představitelé uvedli, že region byl "osvobozen od ozbrojenců".

20:45

K hlasování na půdě Rady bezpečnosti OSN:

20:27

Americký viceprezident Mike Pence řekl, že "Spojené státy možná určí", že minulý týden byl v syrské Dúmě použit sarin. A že si je "jist", že během údajného chemického útoku byl použit chlór.

20:10

Americký viceprezident Mike Pence je mezitím na americkém summitu v perské Limě. Podle agentury Reuters se zde nechal slyšet, že "pokud budou v Sýrii znovu použity chemické zbraně proti nevinným lidem", útočníci za to zaplatí.

20:01

 Američané a Rusové se podle očekávání střetli na půdě Rady bezpečnosti OSN.

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja řekl, že USA a jejich spojenci projevili naprostou lhostejnost k mezinárodnímu právu. Útok v Sýrii byl podle něj napadením suverénního státu a ohrozil snahu OSN o řešení syrské krize. Údery označil za chuligánství a údajné americké důkazy o použití chemických zbraní v Dúmě za smyšlenky.

Americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová zase řekla, že údery byly velmi přesně naplánovány tak, aby se na minimum omezilo nebezpečí civilních obětí. Podle ní byly údery odůvodnitelné a USA budou nadále pronásledovat kohokoli, kdo použije chemické zbraně. "Jsme si jisti, že jsme syrský chemický program poškodili," řekla Haleyová a ujistila, že USA mají stále "nabito" a jsou připraveny zaútočit znovu, jestli syrský režim chemické zbraně znovu použije.

19:52

Podle Američanů byl minulý týden v syrské Dúmě s největší pravděpodobností použit sarin, nebo chlór, píše agentura AFP.

19:29

Rada bezpečnosti OSN odmítla schválit Ruskem navrhovanou rezoluci, která odsuzuje americké, francouzské a britské nálety v Sýrii.

19:22 Vlajka Izraele

Další země podpořila nálety v Sýrii. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se nechal slyšet, že letecký úder "zcela podporuje".

18:48

"Tři země, které akci provedly, nás informovaly, že ji pokládají ze velmi úspěšnou," uvedl Stoltenberg. Akce, při níž tři země zaútočily na cíle nedaleko Damašku a Homsu, byla podle jeho názoru cílená a přiměřená a zaměřená na zařízení související s chemickými zbraněmi.

18:26

NATO schvaluje útok spojenců na Sýrii. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg řekl, že všichni členové Severoatlantické aliance stojí za nočním útokem.

18:11 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Trvalejší mírové řešení syrského konfliktu by usnadnily kompromisy ze strany režimu a možnost neislamistické opozice vyjadřovat své názory. Změnit postoj Bašára Asada může jedině Vladimir Putin, píše Martin Novák:

17:57

Z jednání Rady bezpečnosti OSN:

Generální tajemník OSN António Guterres vyzval státy, aby se vyvarovaly akcí, které by mohly situaci vyhrotit a způsobit další utrpení Syřanům.

Rusko v radě nechalo kolovat návrh rezoluce, která odsuzuje "agresi proti Syrské arabské republice ze strany USA a jejich spojenců jako porušení mezinárodního práva a Charty OSN". Moskva si přeje, aby se o rezoluci hlasovalo. Pro přijetí je zapotřebí nejméně devět z 15 hlasů v radě a vetovat nesmí ani jeden z pěti stálých členů rady, z nichž tři - USA, Británie a Francie - jsou země, které na Sýrii zaútočily.

17:51

Připomeňte si nejdůležitější informace o nočním úderu na Sýrii:

  • USA zahájily raketový útok na Sýrii, který byl podle Pentagonu dvakrát větší než ten loňský. Britské a francouzské síly se k útoku připojily. Nasazeny byly desítky spojeneckých letadel, rakety byly odpalovány i z lodí ve Středozemním moři.
  • Operace trvala něco přes hodinu, skončila po čtvrté hodině ráno středoevropského času.
  • Americký prezident i ministerstvo obrany označili útok za úspěšný.
  • Spojenci vyslali více než stovku raket na vědecká centra, která podle spojenců vyvíjejí chemické zbraně. Podle Pentagonu bylo zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně.
  • Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.
  • Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva.
  • Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že i po útoku podle plánu začnou v Dúmě pracovat její lidé, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna.
  • Američané odmítají tvrzení, že by syrská protivzdušná obrana zachytila byť jedinou z amerických raket.
17:21

Mimořádné setkání RB OSN právě začalo.

Podle Ruska je útok na Sýrii agresivním krokem proti suverénnímu státu.

17:19

Středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku po útoku USA a jejich spojenců:

Středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku po útoku USA a jejich spojenců.
Středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku po útoku USA a jejich spojenců. | Foto: Reuters
17:19

Takhle dnes vypadá po útoku středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku:

Středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku po útoku USA a jejich spojenců.
Středisko pro výzkum chemických zbraní nedaleko Damašku po útoku USA a jejich spojenců. | Foto: Reuters
16:56

Za několik minut začne mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN k situaci v Sýrii.

O schůzku požádalo Rusko, které údery odsoudilo. Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uvedl, že Moskva je s USA a dalšími zeměmi, které se podílely na vojenské operaci, v kontaktu a má zájem na spolupráci.

16:47

Hlasy z Česka:

Podle předsedy hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury je útok podporou pro islamisty v Sýrii. "USA a jeho spojenci se neumí vyrovnat s vítězstvím Syřanů a Rusů nad islamisty, což způsobilo posílení vlivu Ruska v regionu," napsal v sms zprávě ČTK. Vojenský úder bez vyšetření předcházejícího chemického útoku je podle něj neoprávněný. Poslanec SPD Lubomír Volný dokonce nazval vojenský zásah teroristickou akcí zemí NATO.

16:40 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Podívejte se, jak raketový útok zničil v Sýrii vědecké centrum a nad Damaškem zanechal kouřový opar:

Raketový útok na Sýrii zničil vědecké centrum a nad Damaškem zanechal kouřový opar

0:53
Raketový útok na Sýrii zničil vědecké centrum a nad Damaškem zanechal kouřový opar | Video: Reuters
16:33

Ruská dezinformační kampaň podle Američanů začala. "Za posledních 24 hodin došlo k nárůstu ruských trollů o 2000 procent," řekla mluvčí Pentagonu.

16:19

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova je útok USA a jeho spojenců "nepřijatelný a nezákonný". Řekl to dnes na tiskové konferenci.

15:58

Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) potvrdila, že i po raketovém útoku Západu dnes podle plánu začnou v Dúmě pracovat její lidé, aby vyšetřili okolnosti údajného chemického útoku ze 7. dubna.

Právě tento útok, který Západ přičítá režimu prezidenta Bašára Asada, se stal impulsem k dnešnímu vojenskému zásahu západních mocností.

15:44

Američané odmítají tvrzení, že by syrská protivzdušná obrana zachytila byť jedinou z amerických raket. "Jsme si jistí, že všechny rakety zasáhly cíl. Všechna naše letadla se po skončení operace bezpečně vrátila zpět na základny," prohlásil americký generál Kenneth McKenzie. Rusko se podle něj do operace vůbec nezapojilo.

15:37

Dnešní útok byl podle Pentagonu dvakrát větší než ten, který USA podnikly loni v dubnu.

15:33

Američané jsou přesvědčeni, že útok výrazně omezil schopnosti syrského režimu využívat chemické zbraně. Podle mluvčího Pentagonu ale Damašek vlastní více středisek na vývoj a výrobu chemických zbraní než jen ta, která byla zasažena.

15:27

Cílem útoku nebyl pokus o svržení Asadova režimu. Podle ministerstva obrany nejde o změnu politiky USA vůči Sýrii.

15:25

Podle amerického ministerstva obrany během útoku nezemřeli žádní civilisté.

Syrský režim ale ztratil mnoho ze svého vybavení na výrobu chemických zbraní.

15:22

Americký Pentagon zveřejnil detaily o nočním útoku:

  • Rakety úspěšně zasáhly každý cíl. Útoky byly přesné a efektivní.
  • Vyslal jasnou a jednoznačnou zprávu syrskému režimu, aby upustil od používání chemických zbraní.
  • Pentagon nemá informace o tom, že by Rusové zapojili proti raketám protivzdušnou obranu.
15:16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan útok přivítal. Operace podle něj vyslala zprávu Bašáru Asadovi o tom, že jeho brutalita nezůstane bez odpovědi.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. | Foto: Reuters
15:11

Jediné možné řešení pro syrskou krizi je podle Jordánska politické řešení.

"Politické řešení zachová jednotu syrského národa a přinese mu bezpečnost a stabilitu," nechal se slyšet mluvčí jordánské vlády. "Pokračování násilí přinese další násilí, smrt, ničení a vysídlení," dodal.

15:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz
14:43

Takto na útok reaguje Turecko:

"Už sedm let jsou lidé v Sýrii vražděni. A vy si vzpomenete, až když (režim) použije chemické zbraně? Kde jste byli doteď? Dnes brzy ráno Američané a jejich spojenci provedli operaci. Samozřejmě to vnímáme jako pozitivní krok, ale pro trvalý mír je třeba udělat víc," řekl turecký premiér Binali Yildirim v televizním projevu.

14:30

Americký prezident si pochvaluje noční útok. "Děkuji Francii a Spojenému království. Mise splněna," tweetuje Donald Trump po ránu.

14:23

Francie odtajnila zprávu svých tajných služeb o chemickém útoku na město Dúma minulý týden, podle které za ním stál syrský režim.

14:15

První snímky amerických armádních letounů, které se vracejí po úderu v Sýrii na základnu Aviano v severovýchodní Itálii. Stíhačky F-15 a F-16 poskytly krytí bombardérům USA. Na snímku je i americké tankovací letadlo Boeing KC-135.

14:11 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jaké reakce vzbudil raketový útok USA, Velké Británie a Francie? Podívejte se do aktualizované grafiky.

14:00

Připomeňte si nejdůležitější informace o nočním úderu na Sýrii:

  • USA zahájily raketový útok na Sýrii. Britské a francouzské síly se k útoku připojily. Nasazeny byly desítky spojeneckých letadel, rakety byly odpalovány i z lodí ve Středozemním moři.
  • Operace trvala něco přes hodinu, skončila po čtvrté hodině ráno středoevropského času.
  • Spojenci vyslali více než stovku raket na vědecká centra, která podle spojenců vyvíjejí chemické zbraně. Podle Pentagonu bylo zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně.
  • Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.
  • Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva.
  • Syrská státní média oznámila, že západní rakety způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle nich odkloněny, zraněni byli tři civilisté.
  • Podle ruského ministerstva obrany zachytila syrská vzdušná obrana asi 71 ze 103 raket. Nikdo údajně nezemřel.
  • Český premiér Andrej Babiš útok označil za nevyhnutelný. Ministr zahraničí Martin Stropnický v nejbližších dnech čeká "mohutnou dezinformační kampaň."
13:53

Rada bezpečnosti OSN na žádost Ruska mimořádně zasedne v 17 hodin středoevropského času, informuje agentura Reuters.

13:45

Čím se naopak bránila Sýrie:

Syrská armáda podle ruského ministerstva obrany k odražení útoku použila desítky let starý hardware.

Americkým, britským a francouzským střelám syrská protivzdušná obrana vzdorovala ruskými obranými systémy S-125, S-200, Buk a a Kvadrat. Systémy byly vyrobeny před více než 30 lety v Sovětském svazu.

Foto: Reuters
13:40

Čím zaútočila Velká Británie:

Velká Británie podle ministerstva obrany k útoku použila čtyři stíhačky Tornado. Letouny po rozkazu k úderu odstartovaly z britské základy na Kypru a zničily sklad chemických zbraní v Homsu.

Střely stíhaček Tornado váží 400 kilogramů a dokážou urazit až 250 mil (asi 400 kilometrů). Letouny tedy při úderu vůbec nemusely vstoupit do syrského vzdušného prostoru a riskovat sestřelení.

Foto: ČTK
13:35

Čím zaútočila Francie:

Francie poskytla stíhací letouny Rafale, které k útoku vzlétly z armádní základny na jihu země. Stíhačky jsou vybaveny naváděnými střelami, které mají dolet 250 mil (zhruba 400 kilometrů).

Francouzské stíhačky Rafale.
Francouzské stíhačky Rafale. | Foto: Reuters
13:30

Čím zaútočily USA:

Americká armáda šla do útoku s bombardéry B-1B. Ministerstvo obrany sice nekomentovalo, jaké střely letouny použily, nicméně tyto stroje jsou vybaveny raketami JASMM se 450 kilogramovou hlavicí. Střela je schopná dolétnout 370 kilometrů. Letouny USA patrně nevstoupily do syrského vzdušného prostoru.

Podle zdrojů televize CNN námořnictvo USA do akce poslalo minimálně jednu válečnou loď, která z Rudého moře vypálila střely s plochou dráhou letu typu Tomahawk s doletem až 2500 kilometrů.

U břehů Sýrie také operuje americký torpédoborec USS Donald Cook, který je taktéž vybaven raketami Tomahawk.

Americký torpédoborec USS Donald Cook. (Snímek ze 14. dubna 2014.)
Americký torpédoborec USS Donald Cook. (Snímek ze 14. dubna 2014.) | Foto: Reuters
13:25

Co ještě řekl Vladimir Putin?

"Rusko co nejdůrazněji odsuzuje útok na Sýrii, kde ruští vojáci pomáhají legitimní vládě v boji proti terorismu."

"Spojené státy svými kroky dále zhoršují humanitární katastrofu v Sýrii, přinášejí další utrpení civilistům a v podstatě zavírají oči před teroristy, kteří Syřany trýzní už sedm let, a vyvolávají další uprchlickou vlnu."

Podle Putina budou mít údery "ničivý vliv na celý systém mezinárodních vztahů".

"Rusko svolává mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN, aby debatovala o agresivní akci Spojených států a jejich spojenců."

Foto: Reuters
13:13

Přečtěte si úplné znění prohlášení českého ministerstva zahraničí ke spojeneckému úderu na Sýrii.

13:00

Jak na útoky zareagoval syrský prezident Bašár Asad?

Syrský prezident řekl svému íránskému protějšku Hasanu Rúhánímu, že útok vedený USA jen zvýší odhodlání Sýrie "bojovat proti terorismu a rozdrtit ho na každé pídi země," řekl Bašár Asad.

Rúhání v telefonickém rozhovoru, o němž informoval úřad syrského prezidenta, ujistil Asada, že Írán bude nadále stát po boku Sýrie.

Podle Asada přišel třístranný úder USA, Británie a Francie na syrská vojenská zařízení poté, co si Západ uvědomil, že ztratil kontrolu a hodnověrnost v konfliktu.

Foto: Reuters
12:58

Podle syrské armády došlo při útocích pouze k materiálním škodám. Spojenci, kteří útočili, ale tvrdí, že byli zničeny výzkumné centrum i sklady chemických zbraní.

12:50

Syrský prezident Bašár Asad míří ráno po útocích do úřadu.

12:35

Na odpoledne bylo svoláno setkání Severoatlantické rady. Francie, Velká Británie a USA by měly své spojence informovat o nočních úderech v Sýrii.

12:22

Takto se noční Sýrií rozezněly sirény varující před raketovým útokem.

12:13

Další reakce z Česka. Předseda ČSSD Jan Hamáček vyzval vládu, aby vysvětlila svůj postoj k útoku na Sýrii.

12:08

Podle předběžných informací ruského ministerstva zahraničí nebyl při nočních raketových útocích v Sýrii nikdo zabit. Rusko uvedlo, že syrské protivzdušné obraně se podařilo zachytit celkem 71 ze 103 raket, informuje BBC.

12:00

Připomeňte si nejdůležitější informace o nočním úderu na Sýrii:

  • USA zahájily raketový útok na Sýrii. Britské a francouzské síly se k útoku připojily. Nasazeny byly desítky spojeneckých letadel, rakety byly odpalovány i z lodí ve Středozemním moři.
  • Operace trvala něco přes hodinu, skončila po čtvrté hodině ráno středoevropského času.
  • Spojenci vyslali více než stovku raket na vědecká centra, která podle spojenců vyvíjejí chemické zbraně. Podle Pentagonu bylo zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně.
  • Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.
  • Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva.
  • Syrská státní média oznámila, že západní rakety způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle nich odkloněny, zraněni byli tři civilisté.
  • Podle nejmenovaného činitele syrského režimu západní státy odpálily na Sýrii asi 30 raket, z nichž zhruba třetinu protivzdušná obrana sestřelila.
  • Podle ruského ministerstva obrany zachytila syrská vzdušná obrana asi tucet raket, které mířily na syrské vojenské letiště východně od Damašku.
  • Český premiér Andrej Babiš útok označil za nevyhnutelný. Ministr zahraničí Martin Stropnický v nejbližších dnech čeká "mohutnou dezinformační kampaň."
11:48

Čínské ministerstvo zahraničí v reakci na útok v Sýrii uvedlo, že nesouhlasí s použitím síly.

11:47

Připomeňte si slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterými oznamoval spojenecký úder v Sýrii:

11:44

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani označil použití chemických zbraní za nepřijatelné.

11:41

Francie varovala prezidenta Bašára Asada, že další úder může následovat, pokud syrský režim znovu použije chemické zbraně.

Francouzský prezident Emmanuel Macron na pařížské Sorbonně.
Francouzský prezident Emmanuel Macron na pařížské Sorbonně. | Foto: Reuters
11:35 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Jak reagovali světoví i čeští politici na útok USA, Francie a Velké Británie v Sýrii? Podívejte se do přehledné grafiky.

11:20

Ministr zahraničí Martin Stropnický řekl, že po útoku očekává dezinformační kampaň. "Budou se vyvěšovat falešná videa, bude se mluvit o různých ztrátách. Uklidnil bych naše občany, aby vše dělili alespoň deseti," upozornil.

Stropnický DVTV
Stropnický DVTV | Foto: DVTV
11:00 Ikona - Logo Aktuálně.cz

Sledujte vyjádření ministra zahraničních věcí Martina Stropnického k aktuální situaci v Sýrii. Mluvit začne už za chvíli.

10:55

Koordinovaná akce tří západních zemí podle Mayové vyslala "jasnou zprávu", že mezinárodní společenství nebude tolerovat používání chemických zbraní. Útok proti Sýrii podle ní byl "správný a legální". Uvedla rovněž, že byl v britském zájmu.

10:51

Spojenecký vzdušný zásah byl správný, legální a zcela v souladu s britským národním zájmem. Na tiskové konferenci to dnes řekla britská premiérka Theresa Mayová.

Británie si je podle ní jistá, že za chemický útok v syrské povstalecké enklávě Dúmá je zodpovědný režim syrského prezidenta Bašára Asada.

Foto: Reuters
10:29

Podle předsedy české vlády v demisi Andreje Babiše byl útok nevyhnutelný.

"Naše pozice k chemickým zbraním je stále stejná posledních téměř třicet let. Je to pro nás nepřijatelný instrument války, tím spíše, pokud je použit proti civilnímu obyvatelstvu," napsal Babiš s tím, že situace v Sýrii je neúnosná a světové mocnosti by měly najít mírové řešení konfliktu.

10:25

Na útok v Sýrii zareagoval i předseda ODS Petr Fiala.

10:18

Reakce předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila: "USA, Francie a Velká Británie daly nočním raketovým útokem na Sýrii Asadovi, ale i celému světu, jasný vzkaz, že použití chemických zbraní proti občanům je překročením Rubikonu a nemůže zůstat bez reakce Západu. Odpovědnost za stav v Sýrii nese Asad a jeho spojenci Rusko a Írán."

Jiří Pospíšil bere 5 procent pro TOP 09 jako neúspěch. Přesto hodlá do strany vstoupit
Jiří Pospíšil bere 5 procent pro TOP 09 jako neúspěch. Přesto hodlá do strany vstoupit | Foto: Blahoslav Baťa
10:10

Ruský prezident Vladimir Putin odsoudil spojenecké útoky v Sýrii, označil je za "akt agrese". Zároveň oznámil, že Rusko svolá mimořádné setkání OSN.

Putin také uvedl, že domnělý útok chemickými zbraněmi v Dúmě byl naaranžován a využit jako záminka k nynějším vzdušným úderům.

Foto: Reuters
10:00

Co bylo zasaženo?
Vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně.
Skladiště chemických zbraní západně od Homsu.
Velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům, nedaleko Homsu.

9:50

Shrnutí:

  • USA v noci na dnešek zahájily raketový útok na Sýrii, britské a francouzské síly se k útoku připojily. Nasazeny byly desítky spojeneckých letadel, rakety byly odpalovány i z lodí ve Středozemním moři.
  • Operace trvala něco přes hodinu, skončila po čtvrté hodině ráno středoevropského času.
  • Spojenci vyslali více než stovku raket na vědecká centra, která podle spojenců vyvíjejí chemické zbraně. Podle Pentagonu bylo zasaženo vědecké výzkumné středisko v Damašku vyvíjející chemické a biologické zbraně.
  • Rakety byly zacíleny rovněž na skladiště chemických zbraní západně od Homsu a velící centrum, kde se skladuje vybavení k chemickým útokům. To se nachází také nedaleko Homsu.
  • Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva.
  • Syrská státní média oznámila, že západní rakety způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle nich odkloněny, zraněni byli tři civilisté.
  • Podle nejmenovaného činitele syrského režimu západní státy odpálily na Sýrii asi 30 raket, z nichž zhruba třetinu protivzdušná obrana sestřelila.
  • Podle ruského ministerstva obrany zachytila syrská vzdušná obrana asi tucet raket, které mířily na syrské vojenské letiště východně od Damašku.
9:49 Ikona - Logo Aktuálně.cz
9:41

Libanonské šíitské hnutí Hizballáh ocenilo syrskou protivzdušnou obranu za to, jak se postavila proti "třístranné agresi". Válka USA proti Sýrii, lidem v regionu a "hnutím odporu" nedosáhne svých cílů, prohlásil Hizballáh ve své televizi Al-Manar.

9:40

Podle ruského ministerstva obrany zachytila syrská protivzdušná obrana všech dvanáct raket, které mířily na syrské vojenské letiště východně od Damašku.

9:35

Někdejší velvyslankyně USA při OSN Samantha Powerová označila západní úder za odpovídající, protože Rusko může blokovat akci skrze OSN díky svému právu veta v Radě bezpečnosti. "Rusko by nikdy nedopustilo jakoukoli smysluplnou akci skrze Radu bezpečnosti OSN," uvedla.

9:30

Britský letoun v kyperském hangáru. Britové se úderů v Sýrii účastnili po boku Francouzů a Američanů.

Foto: ČTK
9:25

Krizový štáb ministerstva obrany nyní jedná o spojeneckém úderu na Sýrii, informovala ministryně Karla Šlechtová.

9:20

Podle nejmenovaného činitele syrského režimu západní státy odpálily na Sýrii asi 30 raket, z nichž zhruba třetinu protivzdušná obrana sestřelila.

Vojenská sídla, která byla dnes zasažena, byla včas evakuována před několika dny po ruském varování. Sýrii se prý podařilo vojenský úder "absorbovat". Jiný syrský zdroj řekl, že pokud šlo o jednorázový útok, pak bude mít jen omezené dopady.

9:15

Syrské ministerstvo zahraničí podle agentury SANA ujistilo, že syrská armáda je odhodlána "obnovit bezpečnost a stabilitu ve všech koutech" země. Západní útok "v žádném případě" neovlivní odhodlání syrské armády pokračovat v boji proti radikálům, řeklo ministerstvo. "Tato agrese jen rozdmýchá napětí ve světě" a ohrožuje světovou bezpečnost, uvedlo podle citací v domácích médiích.

9:12

Fotografie syrské protivzdušné obrany v akci. Po rozkliknutí se ukáže kompilace tří snímků - pozn. red.

Fotografie syrské protivzdušné obrany nad Damaškem v době útoku.
Fotografie syrské protivzdušné obrany nad Damaškem v době útoku. | Foto: Reuters
9:07

Syrské státní sdělovací prostředky označily třístranný vojenský útok USA, Francie a Británie za agresi a také za flagrantní porušení mezinárodního práva. Podle nich je ale zásah odsouzen k neúspěchu a také nezachrání teroristy působící v Sýrii.

Státní média oznámila, že západní rakety způsobily pouze materiální škody ve výzkumném komplexu Barzá východně u Damašku. Rakety zacílené na vojenské pozice v Homsu byly podle nich odkloněny, zraněni byli tři civilisté.

Úřad syrského prezidenta zveřejnil video, na němž Bašár Asad přichází do úřadu pár hodin po útoku. "Ráno nezdolnosti," hlásá doprovodný titulek videa. Prezident v něm nemluví, oznámila agentura Reuters.

9:05

"Údery Spojených států, Francie a Velké Británie daly jasně najevo, že syrský režim spolu s Ruskem a Íránem nemohou pokračovat v této lidské tragédii, alespoň ne 'zadarmo'. EU bude stát na straně našich spojenců, na straně spravedlnosti," uvedl Donald Tusk.

8:55

Britská diplomacie věří, že útoky budou mít výrazný dopad na to, co bude Sýrie schopná dělat v budoucnosti. Spojenecké údery byly podle Londýna vysoce úspěšné.

8:25

Vojenské řešení situace by podle Hradu mělo být až poslední možností. Na Twitteru to uvedl mluvčí českého prezidenta Miloše Zemana Jiřího Ovčáček po nočním útoku USA, Británie a Francie na Sýrii. Zároveň slovně napadl novináře, neziskové organizace a kritiky prezidenta Zemana, že podporují válku.

8:12

Podle ruského ministerstva obrany syrská armáda k odražení útoku použila desítky let starý hardware.

"Syrské vzdušné obranné systémy S-125, S-200, Buk a a Kvadrat, byly použity k odražení raketového útoku. Systémy byly vyrobeny před více než 30 lety v Sovětském svazu," uvedlo v prohlášení citovaném agenturou Interfax.

7:45

Francouzi podle své ministryně obrany Florence Parlyové při útoku cílili na hlavní syrské chemické vývojové centrum a na dvě další zařízení. Rusko podle ní bylo o útoku informováno s předstihem.

7:40

Tato mapa agentury AFP ukazuje podorobně a vcelku přehledně rozložení sil v Sýrii a také polohu klíčových leteckýh základen.

7:39

Syrské ministerstvo zahraničí podle tamních státních médií uvedlo, že "tato agrese povede pouze k rozněcování napětí ve světě" a ohrozí světovu bezpečnost.

7:35

Ruské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jeho vzdušné systémy se do odražení útoku amerických raket nezapojily.

7:33

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian: "Operace spojenců v Sýrii je legitimní, legální a přiměřená."

Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian jde na jednání kvůli útokům v Bruselu.
Francouzský ministr obrany Jean-Yves Le Drian jde na jednání kvůli útokům v Bruselu. | Foto: Reuters

Jak se syrský konflikt dostal až sem, k dnešnímu bombardování? Zde je pár důležitých dat sedmileté války

6.březen 2011 - Zatčení skupiny chlapců ve městě Dará za to, že psali na zeď nápisy proti Asadovi. Tento moment je považován za začátek protestů

15.březen 2011 - První větší demonstrace proti Asadovi v Damašku, Aleppu a dalších velkých městech. Režim reaguje na protestu střelbou a zatýkáním.

Únor 2012 - V reakci na požití síly režimem se opozice stále více vyzbrojovala, z armády prchají dezertéři. Režim masivně bombardoval město Homs.

Červenec 2012 - Povstalecká Svobodná syrská armáda obsadila východní Aleppo.

21.srpen 2013 - Syrská armáda je poprvé obviněna z použití chemických zbraní na východním předměstí Damašku.

Leden 2014 - Na východě a severu Sýrie sílí a rychle dobývá území organizace Islámský stát.

30.září 2015 - Do války vstupuje Rusko na straně Asada. Jeho letadla masivně bombardují rebely v západní části země.

Prosinec 2016 - Ruské a syrské vládní sily dobyly východní Aleppo.

7.dubna 2017 -  Americký raketový útok na syrskou základnu v reakci na použití chemických zbraní.

Říjen a listopad 2017 - Islámský stát ztrácí většinu svého území v Sýrii ve prospěch Kurdů nebo Asadova režimu.

Leden 2018 - Turecká armáda podnikla invazi do kurdské oblasti Afrín na severu Sýrie

7.duben 2018 - Syrská armáda obviněny z nasazení chlóru a sarinu ve městě Dúma.

7:22

Íránská agentura Fars zveřejnila videozáznam, který údajně ukazuje, jak se syrskému režimu podařilo zadržet některé rakety.

7:21

Lidé se syrskými, ruskými a íránskými vlajkami protestují proti náletům v Damašku.

Lidé se syrskými, ruskými a íránskými vlajkami protestují proti náletům v Damašku.
Lidé se syrskými, ruskými a íránskými vlajkami protestují proti náletům v Damašku. | Foto: Reuters
7:14

Rusko po nočním bombardování svolá mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN.

7:12

Írán, který Asada vojensky a finančně spolu s Ruskem podporuje, odsoudil útok jako "flagrantní porušení mezinárodního práva." Podle dostupných zpráv bombardování USA, Francie a Británie nesměřovaly na syrské základny nebo kasárny, kde jsou íránští vojáci a ozbrojenci.

6:55

Americký prezident Donald Trump uvedl, že "přesné údery" mohou pokračovat, dokud syrský režim nepřestane používat zakázané chemické zbraně. Vůdkyně demokratických poslanců ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová ho vyzvala, aby v tom případě předložil podrobný plán Kongresu.

Americký prezident Donald Trump.
Americký prezident Donald Trump. | Foto: Reuters
6:46

Syrská státní televize: Po náletech jsou tři lidé zraněni.

6:44

Podle posledních zpráv spojenci bombardovali také syrskou leteckou základnu Širás, která se nachází blízko hranice s Libanonem.

6:42

Podle svědků citovaných agenturou AP otřásly výbuchy krajními částmi syrské metropole Damašku. Východně od metropole byl vidět obrovský požár. Reportér AP v Damašku informoval, že při útocích zoranžovělo nebe.

6:38

Připomeňme si, kdo stojí proti komu ve válce v Sýrii

Kdo je na straně Asada:

Ze zemí podporují režim vojensky a finančně Rusko s Íránem. V bojích stojí na Asadově straně šíitští a proíránští dobrovolníci z mnoha zemí, bojovníci Hizballáhu z Libanonu, dále Pákistánci, Afghánci, Iráčané nebo Jemenci.

Kdo kritizuje Asada nebo je proti němu

USA a Evropská unie kritizují Asadův režim za brutalitu, považují jej za hlavního viníka války v Sýrii. Spojené státy zpočátku dodávaly výzbroj Svobodné syrské armádě (s výjimkou protiletadlových zbraní), program ale ukončily poté, co se část zbraní dostávala do rukou islamistických organizací.

Ozbrojené skupiny, bojující proti Asadovi, podporují v různé míře Turecko, Saúdská Arábie a Katar. Některé z těchto skupin lze označit za islamistické, ačkoliv i ony sváděly boje jak s režimem, tak s Islámským státem.

6:37

Fotografie syrské protivdušné obrany během útoku v Damašku,

Fotografie syrské protivzdušné obrany nad Damaškem v době útoku.
Fotografie syrské protivzdušné obrany nad Damaškem v době útoku. | Foto: Reuters
6:30

Americký senátor a neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2008 John McCain pochválil Trumpa za útok, ale řekl, že Spojené státy by měly mít v Sýrii jasnou strategii a jasně stanovené cíle, kterých chtějí dosáhnout.

6:28

Připomeňme si některá důležitá čísla:

7 let

Tak dlouho trvá syrský konflikt. Začal zatýkáním a protesty v březnu 2011.

13 milionů

Tolik Syřanů uprchlo za války ze svých domovů. Z toho 6,3 milionů je vnitřními uprchlíky v Sýrii. V Turecko žije 3,4 miliony utečenců, v Německu 530 tisíc.

48 let

Tak dlouho vládne v Sýrii dynastie Asadů. Nejprve otec Háfiz, od roku 2002 syn Bašár.

327 miliard

Na tolik dolarů odhaduje OSN škody na infrastruktuře Sýrie během válečných let.

75 procent

O tolik se snížilo HDP Sýrie v roce 2016 ve srovnání s posledním předválečným rokem 2010.

Zničené centrum třetího největšího syrského města Homsu.
Zničené centrum třetího největšího syrského města Homsu. | Foto: Reuters
6:10

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že žádné rakety nebo bomby shozené z letadel nemířily do prostor dvou ruských základen v Sýrii, letecké základny Hmejmím a námořní základny v Tartúsu.

5:54

S malým časovým odstupem to vypadá, že zásah byl omezený na několik cílů a že nedošlo k žádné přímé rusko-americké konfrontaci.

5:52

Úřad francouzského prezidenta zveřejnil na Twitteru start francouzských letadel do Sýrie.

5:36

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg podpořil bombardování Sýrie.

Foto: Reuters
5:34

Britské letouny startovaly ze základny Akrotiri na Kypru.

5:30

Shrnutí: Co spojenci při úderu na Sýrii zasáhli

  • Dvě či tři centra pro výzkum chemických látek v Damašku a Homsu.
  • Armádní skladiště zbraní v Homsu.
  • Základnu a skladiště zbraní elitních režimních jednotek v damašské čtvrti Mezze.
  • Nejsou zatím žádné zprávy o obětech na životech mezi vojáky a civilisty.
  • Podle syrské státní televize sestřelila protivzdušná obrana 13 raket Tomahawk, ale informace není potvrzená z nezávislého zdroje.
5:22

Američané, Britové a Francouzi odpálili během sobotní noci na Sýrii dvojnásobek raket ve srovnání s útokem ze 6. dubna 2017. Řekl to americký ministr obrany James Mattis. Tehdy zasáhlo vojenské letiště 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Noční bombardování je odpovědí na chemický útok, který podle spojenců spáchala syrská armáda minulou sobotu ve městě Dúmá.

5:14

Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo ze zodpovědnosti za bombardování západní média.

5:10

Prohlášení britské premiérky Theresy Mayové:

5:01

Vojenský zásah Západu proti Sýrii je urážkou ruského prezidenta Vladimira Putina, oznámil ruský velvyslanec ve Washingtonu Anatolij Antonov.

Foto: Reuters
4:55

Fotografie ze zasedání francouzského krizového štábu, kde prezident Macron nařídil zapojení Francie do útoku.

4:52

List Wall Stret Journal před několika hodinami napsal, že prezident Trump a ministr obrany Mattis se neshodují v názoru na rozsah útoku. Trump chtěl širší úder na mnoho cílů, Mattis jen omezený. Zatím to vypadá, že se prosadila spíše Mattisova verze.

4:47

Videozáběr syrské protivzdušné obrany v Damašku:

4:47

První ruská reakce: Tento útok nezůstane bez následků a odpovědi, sdělilo velvyslanectví Ruska v USA.

4:39

Video přímo z Damašku.

4.35

Podle syrské televize zasáhl nálet sklad armádní munice v provincii Homs.

4:31

Američané nehlásí žádné ztráty a nevědí zatím o tom, že by se do protivzdušné obrany zapojili Rusové.

4:29

Joseph Dunford: Vybrali jsme takové cíle, u kterých jsme nepředpokládali velký počet civilních obětí. Nezaznamenali jsme, že by se syrský režim objekty spojené s chemickým programem snažil před nálety vyklidit.

4:24

USA neřekly ruské straně dopředu, na jaké cíle zaútočí, řekl šéf generálního štábu americké armády Joseph Dunford. Ve srovnání se zásahem z loňského 7. dubna byl dnešní úder dvojnásobný.

4:20

Pentagon: První vlna útoků skončila. Zda přijde další, záleží na Asadovi. Rusko se zatím k bombardování nevyjádřilo.

4:15

Agentuře Reuters řekl jeden z vládních činitelů v Damašku, že pokud operace nyní skončí, bude považována za omezenou a Sýrie nebude nijak reagovat.

4:12

Americký ministr obrany Jim Mattis: Jde o jednorázový úder, který vyslal jasný vzkaz Asadovu režimu. Podle Mattise se spojenecké síly snaží vyhnout ztrátám na životech civilistů.

Foto: Reuters
4:08

Pentagon potvrdil, že vede útoky na tři lokality, spojené s produkcí chemických zbraní. Výbuchy jsou hlášeny z přístavního města Latákíja. V jeho blízkosti má Rusko svoji leteckou základnu Hmejmím.

4:04

Donald Trump oznámil začátek akce v Bílém domě.

Donald Trump oznamuje nálety na Sýrii v Bílém domě.
Donald Trump oznamuje nálety na Sýrii v Bílém domě. | Foto: Reuters
4:00

Tři vědecká centra, spojená s výrobou chemických zbraní, byly zničeny nálety. Uvádí to Syrská společnost pro lidská práva, která monitoruje dění v Sýrii s využitím místních zdrojů.

3:57

Syrská armáda tvrdí, že sestřelila třináct raket. Informaci nelze ověřit z jiného zdroje.

3:57

První video z útoku a aktivované syrské protivzdušné obrany.

3:54

Britská premiérka Theresa Mayová potvrdila, že vydala povolení britským silám v zahraničí ke koordinovaným a cíleným úderům s cílem omezit chemické kapacity syrského vládnoucího režimu.

Foto: Reuters
3:51

Potvrzeno: Na Sýrii útočí bombardéry Rafale a B-1. Ofenzívy se tedy účastní i letecké síly, nejde jen o rakety odpalované z lodí a ponorek.

3:48

Podle francouzského prezidenta Emmanuela Macrona je útok veden na místa, kde se soustřeďuje syrský chemický arzenál.

Emmanuel Macron na klimatické konferenci v Paříži.
Emmanuel Macron na klimatické konferenci v Paříži. | Foto: Reuters
3:43

Všechny tři země bojují proti barbarství, upozornil prezident Trump. Podle agentury Reuters zazněla ve východní části syrské metropole Damašku série výbuchů.

Podle televize CNN byly k útoku s největší pravděpodobností použity řízené rakety, které mohly být odpáleny z plavidel ve Středozemním moři, ale i z letadel, které se mohly přiblížit k syrskému vzdušnému prostoru, aniž by ale do něho pronikly.

Donald Trump na schůzce s katarským emírem 10.dubna.
Donald Trump na schůzce s katarským emírem 10.dubna. | Foto: Reuters
3:40

Operace začala krátce před třetí hodinou ráno středoevropského času.

3:38

Pod palbou je letecká základna Dumájr. Právě odsud vzlétly v sobotu 7. srpna syrské vrtulníky Mi8, které shodily zřejmě sarin na mésto Dúma. Syrská a ruská vláda to odmítají, podle USA jsou důkazy jasné.

3:35

Spojenécké rakety míří na Damašek a na cíle v provincích Homs a Hamá. Protilvzdušná obrana syrského režimu je v permanenci.

3:31

Na Sýrii dopadají rakety s plochou dráhou letu Tomahawk, syrská protivzdušná obrana se je snaží sestřelit.

3:30

Syrská státní televize: Damašek a okolí jsou pod palbou.

3.27

Útok právě probíhá, oznámil Trump v přímém televizním přenosu.

3.24

Podle předsedy Sněmovny reprezentantů Paula Ryana je povinností Spojených států vést mezinárodní reakci na útok v Dúmě a prezident Trump má právo použít vojenskou sílu.

Paul Ryan při vystoupení v Poslanecké sněmovně.
Paul Ryan při vystoupení v Poslanecké sněmovně. | Foto: Jan Mudra
3.23

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja ve čtvrtek vyzval Spojené státy a jejich spojence, aby se zdrželi vojenské akce v Sýrii kvůli údajnému chemickému útoku na tamní město Dúmá. Dodal, že prioritou je nyní vyhnout se nebezpečí vypuknutí války. Na dotaz, zda tím myslí konflikt mezi USA a Ruskem, podle agentury Reuters odpověděl, že "bohužel nelze vyloučit žádnou možnost".

Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja | Foto: Reuters

Írán je schopen zničit Tel Aviv a Haifu, pokud k tomu bude vyprovokován. Takto Izraelce dnes varoval Alí Šírází, který je poradcem íránského duchovního vůdce ajatolláha Alího Chameneího. "Pokud chce Izrael pokračovat ve své zrádné existenci, měl by se vyvarovat stupidním rozhodnutím. Dá-li Íránu důvod, budou zničeny Tel Aviv a Haifa… Írán je schopen Izrael zničit," řekl Šírází.

Vlajka Izraele

Izraelská vláda ve středu uspořádala bezpečnostní konzultace kvůli obavě, že případný raketový útok USA na Sýrii může vyvolat napadení židovského státu ze strany syrské nebo íránské armády.

Po sobotním útoku v Dúmě vykazovalo příznaky zasažení toxickými chemikáliemi na 500 lidí. Oznámila to Světová zdravotnická organizace (WHO).

Vztahy Spojených států a Ruska jsou podle Donalda Trumpa nejhorší v historii.

Ikona - Logo Aktuálně.cz

Situace se vyhrotila ve středu. Rusko Spojeným státům vzkázalo, že vypálené rakety na Sýrii sestřelí. Trump reagoval na Twitteru, kde napsal: "Rusové, připravte se, naše rakety se blíží - krásné, nové a 'chytré'! Vaším partnerem by nemělo být Vraždící zvíře, které zabíjí lidi a užívá si to."

Donald Trump obvinil syrského prezidenta Bašára Asada z odpovědnosti za nasazení sarinu ve městě Dúma. Spoluzodpovědnost připsal Rusku a Íránu, které Asada podporují.

3:20

Americká armáda zahájila raketový útok na Sýrii z lodi USS Donald Cook ve Středozemním moři. Zahájení útoku oznámil ve svém projevu prezident Donald Trump. Britské a francouzské síly se k útoku připojily.

 

Podívejte se na video z Dúmy, pořízené 7.dubna.

Sýrie, Dúmá: Následky údajného chemického útoku vládních sil

Sýrie, Dúmá: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil
1:32
Sýrie, Dúmá: Následky údajného údajného chemického útoku vládních sil | Video: Reuters

USA z rozkazu Trumpa zaútočily na syrskou leteckou základnu Šajrát už před rokem 7. dubna. Vypálily 59 střel s plochou dráhou letu Tomahawk. Útok byl odpovědí za použití sarinu syrskou armádou ve městě Chán Šajchún.

Rusko a Asadův režim popřely použití chemických zbraní. Naopak Velká Británie, Francie i Německo uvedly, že vážně podezírají z nasazení sarinu syrskou armádu.

Spojené státy obvinily syrský režim, že nasadil chlór a sarin při náletu na Dúmu v sobotu 7. dubna. Město je součástí oblasti Východní Ghúta, kterou ovládaly různé skupiny povstalců. Tento týden ji opustily.

Dobrý den, zahajujeme online přenos z amerického útoku na Sýrii.

Martin Novák Zahraničí Martin Novák, Zahraničí
Aktualizováno 14. 4. 2018 23:00
 

Právě se děje

Další zprávy