Fotbalistu tmavé pleti nikdo za souseda nechce, řekl německý politik. Ani vás, reagují Němci

Martin Novák Martin Novák
30. 5. 2016 16:51
Místopředseda Altenrativy pro Německo v rozhovoru prohlásil, že by nikdy nechtěl reprezentačního obránce Jeroma Boatenga za souseda. Po negativních reakcích tvrdí, že jen prezentoval názor některých lidí. Boatengovi se omluvila šéfka alternativy Frauke Petryová. Aféra začala před pár dny, když antiislámské hnutí Pegida kritizovalo nové obaly Kinder čokolády s dětmi tmavé pleti. Šlo o fotografie Boatenga a dalšího německého reprezentanta Ilkaye Gündogana.
Fotografie Jerome Boatenga v dětském věku na obalu kinderčokolády.
Fotografie Jerome Boatenga v dětském věku na obalu kinderčokolády. | Foto: Reuters

Berlín – Syn ghanského otce a německé matky Jerome Boateng má už v sedmadvaceti za sebou hvězdnou kariéru.

S Bayernem Mnichov vyhrál Bundesligu i Ligu mistrů, v roce 2014 se stal světovým šampiónem a za dva týdny nastoupí v německém dresu k zápasům na fotbalovém mistrovství Evropy ve Francii.

Ani to mu ale nepomohlo, naopak. Místopředseda protiimigrační a antiislámské strany Alternativa pro Německo (AfP) Alexander Gauland se do fotbalisty pustil v rozhovoru pro deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

"Lidé v něm vidí dobrého fotbalistu, ale nechtěli by ho za souseda," prohlásil Gauland.

Pokračoval tak ve sporu, který začalo hnutí Pegida. Organizace, která se prezentuje jako odpůrce islamizace Německa.

Její příznivci napadli na Facebooku nové obaly Kinder čokolády, na kterých jsou fotografie dětí snědé pleti.

Netušili, že jde o Boatenga a dalšího německého reprezentanta Ilkaye Gündogana v dětském věku.

Gaulandova nedělní slova pobouřila (nejen) německé politiky. "Tato věta je odporná a smutná," reagoval Steffan Siebert, mluvčí kancléřky Angely Merkelové.

Ministr spravedlnosti Heiko Masse řekl, že Gauland je "jednoduše rasista".

"Je smutné, že něco takového se dnes může stát. Věřím, že dnes na stadionu bylo dost pozitivních odpovědí. Viděl jsem nějaké transparenty," uvedl sám hráč.

Šéfka AfD Frauke Petryová se prostřednictvím deníku Bild Boatengovi omluvila. Gauland v pondělí řekl, že "samozřejmě není rasista" a nechtěl Boatenga urazit. Prý jen prezentoval pohled, který někteří lidé mají.

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky
Autor fotografie: Jiří Kropáček

Svět očima redaktorů @Aktualnecz a @Hospodarky

Zajímá vás zpravodajství ze zahraničí? Sledujte nás na Twitteru nebo na Facebooku.

Na sociálních sítích vznikla iniciativa na podporu Boatenga. Lidé tam zdůrazňují, že klidně budou mít Boatenga za souseda, ale naopak nechtějí žít vedle Gaulanda. V anketě listu Berliner Zeitung se takto vyjadřovali i obyvatelé Postupimi, kde místopředseda Alternativy pro Německo žije.

V neděli při přátelském zápase Německo–Slovensko v bavorském Augsburgu diváci vyvěsili transparent "Jerome, přestěhuj se k nám". Na Twitteru se ujal hashtag #boatengsnachbar!, vyjadřující bekovi Bayernu sympatie.

Ilgay Gundogan, druhý chlapec z obalu čokolády, na sebe výrazně upozornil poprvé v roce 2013, když nastoupil ve finále Ligy mistrů v dresu Borussie Dortmund právě proti Boatengovu Bayernu Mnichov. Dal v tomto zápase z penalty jediný gól Borussie.

Oba jeho rodiče pocházejí z Turecka, jeho sestřenice je reprezentantkou Turecka ve volejbale.

Slovní napadání hráčů reprezentace zahraničního původu zažila před lety také Francie. Bývalý šéf krajně pravicové fronty Jean-Marie Le Pen v roce 1998 řekl, že v národním týmu je příliš cizinců.

Byl to zrovna rok, kdy Francie na domácí půdě vyhrála mistrovství světa.

Před dvěma lety kolovala na sociálních sítích koláž, která reagovala na slova některých švýcarských politiků o příliš vysoké míře imigrace v zemi. Autor koláže nechal z fotografie nastoupené švýcarské reprezentace zmizet všechny, kteří mají přistěhovalecký původ.

Z jedenácti zůstali tři.

 

Právě se děje

Další zprávy