Odložme volby. Ať Ukrajinu řídí prezident, vyzývá exministr

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
25. 9. 2014 11:55
Podle Bohdana Danylyšyna by říjnové hlasování mohlo mít destruktivní vliv na vývoj v zemi.
Bohdan Danylyšyn
Bohdan Danylyšyn | Foto: Ludvík Hradilek

Praha/Kyjev - Bývalý ukrajinský ministr hospodářství Bohdan Danylyšyn, jenž čtyři roky pobýval v českém exilu, vyzývá k odkladu předčasných parlamentních voleb a k vyhlášení přímé prezidentské správy.

V prohlášení, které zveřejnila rozhlasová stanice Radio Svoboda, varoval, že Ukrajinu mohou již v nadcházejících měsících zachvátit sociální nepokoje.

"Poslední vývoj na Ukrajině ukázal, že země se neobejde bez tvrdých opatření, zaměřených na urovnání vojensko-politické a ekonomické situace," uvedl politik, který by se podle ukrajinských médií mohl znovu stát ministrem.

Volby by mohly být destruktivní

Navrhuje, aby na půl roku byla veškerá moc v zemi svěřena pod správu prezidenta Petra Porošenka.

Parlamentní volby by se pak podle něj mohly posunout z 26. října na březen 2015. Předpokládá, že za tuto dobu vzniknou příhodnější podmínky pro zvolení nového zákonodárného sboru.

Petro Porošenko
Petro Porošenko | Foto: Reuters

"Za stávající situace volby mohou mít destruktivní vliv na vývoj v zemi," řekl Danylyšyn online deníku Aktuálně.cz.

Podle něj v zemi panuje politická roztříštěnost a volby, které by se měly konat za měsíc, mohou způsobit ještě větší chaos a destabilizaci. "K moci se snaží dostat populisté a lidé, kteří se zviditelňují díky válečné rétorice," míní exministr.

Upozornil, že na vlně "lidového protestného hnutí" do parlamentu opět míří zástupci "starých struktur", kteří využívají stávající situaci pro svůj prospěch.

Udělejme pořádek

Podle exulanta, který se letos poprvé od získání politického azylu v Česku vrátil do Kyjeva, plánované volby nepřinesou kvalitativní zákonodárné změny a neumožní nezbytné ekonomické reformy.

"Na Ukrajině je potřeba udělat pořádek. To za současné situace dokáže zvládnout jen prezident," vysvětlil Danylyšyn svou výzvu.

Podle něj jsou tamní politické síly příliš roztříštěné na to, aby v novém zákonodárném sboru dokázaly společně prosazovat tolik potřebné reformy.

"Společnost by se měla odpoutat od událostí spojených s válkou na východě Ukrajiny, dokončit realizaci nedávno podepsaného plánu a teprve potom přistoupit k volbám," uvedl.

"Potřebujeme uklidnit zemi, uspořádat normální rozhovory s Ruskem a zavést opatření, která vyžaduje asociační dohoda s Evropskou unií. Hlavní ale je nastolit pokojný život na Ukrajině. Teprve za takové situace volby mohou mít smysl. Jinak půjde o nekonečný proces, který může ještě víc rozbouřit zemi."

Tuto vizi podle Danylyšyna podporují určité politické síly na Ukrajině. Nijak však nespecifikoval, o které síly jde.

Prezident Porošenko rozpustil parlament koncem srpna po rozpadu vládní koalice, jež vznikla po únorovém svržení proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Nejlepší šance přitom má donedávna prakticky neznámá Porošenkova strana Solidarita.

Hlava státu tvrdí, že - navzdory kritikům, podle nichž volby nelze pořádat v době války - zajistí jejich důstojný průběh. "Udělám všechno pro to, aby tyto volby byly stejně poctivé, jako byly prezidentské," prohlásil při nedávném setkání s novináři.

Nespokojenost na Ukrajině roste

Kritici upozorňují, že četné strany prosazují v zájmu zvýšení své popularity frontové bojovníky, novináře či herce známé z revolučních protestů na Majdanu. Na kandidátky se tak dostávají předáci bojových útvarů a mediálně známí účastníci tzv. "protiteroristické operace" na východě republiky.

Podle Danylyšyna jde mnohdy o populistické kroky, které sotva přispějí ke zkvalitnění činnosti zákonodárného sboru.

"Při veškeré úctě k jejich hrdinství jsou perspektivy práce nového parlamentu pochybné," myslí si ekonom, jenž byl Janukovyčovým režimem pronásledován za údajné finanční machinace, jichž se měl dopustit jako ministr ve vládě bývalé premiérky Julije Tymošenkové.

Exministr, který strávil v Kyjevě několik posledních měsíců, zároveň připouští, že na Ukrajině roste nespokojenost. "Již v říjnu a listopadu hrozí vyhrocení ekonomické situace a vypuknutí sociálních nepokojů," uvedl ve svém prohlášení.

Zdůraznil, že jsou nezbytné systémové změny, které prý ovšem současná vláda neřeší.

"Moc by měla být dočasně soustředěna v rukou prezidenta. Jen tak je možné zahájit ekonomické reformy. Za současné situace jde o jejich imitaci. Žádné reformy se neuskutečňují," konstatoval.

Dosavadní změny podle něj nevedly ke kvalitativním politickým změnám. "Jiná jsou jen jména ministrů, ale skutečné politické proměny se neuskutečnily. Funkce si ponechala většina úředníků, kteří pracovali za minulého vedení a kteří se dokonce podíleli na restrikcích v době masových protestů."

Online deníku Aktuálně.cz řekl, že za stávající situace nezvažuje práci ve vládě, jak o tom spekulovala média po nedávném odvolání ministra Pavla Šeremety.

"Nechystám se stát ministrem ekonomiky. Mám vlastní představu. Nabídku bych akceptoval pouze v případě, že mi bude umožněno realizovat svůj program reforem, třeba i ve funkci šéfa kabinetu," uvedl.

 

Právě se děje

Další zprávy