Obama se tvrdě pustil do Camerona a Sarkozyho. Zpackali válku v Libyi

ČTK ČTK
11. 3. 2016 9:57
David Cameron byl v té době podle Obamy "rozptýlený" jinými věcmi a Nicolas Sarkozy chtěl na sebe upozornit. Podpora USA následné vojenské operaci NATO byla chyba, uvedl Obama. Je to poprvé, co veřejně kritizuje britského premiéra.
Povstání proti Muammaru Kaddáfímu vypuklo před pěti lety (snímek z jara 2011).
Povstání proti Muammaru Kaddáfímu vypuklo před pěti lety (snímek z jara 2011). | Foto: Reuters

Washington - Nevídaně ostře kritizuje americký prezident Barack Obama  britského premiéra Davida Camerona a bývalého francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho.

Kvůli vojenské operaci v Libyi v roce 2011 proti režimu diktátora Muammara Kaddáfího. Cameron byl v té době podle Obamy "rozptýlený" jinými věcmi a Sarkozy chtěl na sebe upozornit. Podpora USA následné vojenské operaci NATO byla chyba, uvedl šéf Bílého domu ve čtvrtečním rozhovoru pro americký časopis The Atlantic.

Byl prý tehdy přesvědčen, že Londýn i Paříž budou po svržení Kaddáfího více aktivní v zemi, kde následně vypukl "chaos". Podle britského listu The Independent je to poprvé, co se úřadující americký prezident takto pustil do britského lídra.

"Když se dívám zpět a ptám se sám sebe, co se pokazilo..., tak je tu prostor pro kritiku, protože jsem více věřil Evropanům, že se vzhledem k blízkosti Libye budou v této zemi angažovat," uvedl Obama, jehož poslední funkční období uplyne příští rok v lednu.

Cameron se podle něj od Libye odvrátil, neboť "jej rozptylovala řada jiných věcí". Tehdejší francouzský prezident Sarkozy zase "chtěl roztroubit své úspěchy v letecké kampani, a to přesto, že už jsme vyřadili všechny protiletadlové obranné systémy a v zásadě zřídili veškerou infrastrukturu" nezbytnou pro intervenci, dodal Obama.

Cameron a Sarkozy v roce 2011 prosazovali bombardování pozic Kaddáfího bezpečnostních sil. V Libyi ale od konce diktátorova režimu propukly násilnosti. Země má dvě vlády i parlamenty a o moc se přetahuje řada uskupení a bojůvek. Sporů mezi různými stranami a milicemi využili navíc radikálové z hnutí Islámský stát, kteří v Libyi posilují své pozice.

Obama zdůraznil, že operace v Libyi měla mandát OSN, nálety si nevyžádaly množství civilních obětí a téměř jistě zabránily dlouhé a krvavé občanské válce. "A přesto všechno je v Libyi binec," uvedl Obama, který se časopisu The Atlantic také svěřil, že v soukromí používá pro situaci v této zemi mnohem jadrnější výraz.

Cameronova mluvčí deníku The Independent řekla, že premiér dal několikrát jasně najevo, že zásah v Libyi byl "absolutně správný". Britská vláda podle ní tvrdě pracuje s mezinárodními partnery na tom, aby byla v Libyi nastolena vláda, jež zajistí stabilitu země.

 

Právě se děje

Další zprávy