Novým prezidentem Tuniska je bývalý disident a exulant

Martin Novák Martin Novák
22. 11. 2011 18:19
Po demokratických volbách vznikl koaliční kabinet, vedený islámskou stranou
Moncef Marzúkí.
Moncef Marzúkí. | Foto: Reuters

Tunis - Nový tuniský parlament, vzešlý z demokratických voleb 23. října, poprvé zasedá. Tunisanům se také představí vláda.

Vede ji islámská strana An-Nahda, která dostala ve volbách téměř 42 procent hlasů a obsadila 89 z 217 křesel v parlamentu.

Kromě An-Nahdy, považované za "umírněné islamisty", v ní zasednou i zástupci dvou sekulárních stran: Kongresu pro republiku bývalého disidenta a obhájce lidských práv Moncefa Marzúkího a sociálnědemokratické strany Ettakatol.

Právě Marzúkí, kterého diktátor Zín Abidín bin Alí vyštval do exilu ve Francii, se na základě koaličních dohod stane novým prezidentem. Po letech v opozici vůči diktatuře je to pro něj velká satisfakce. "Je to nejšťastnější den mého života, řekl novinářům.

Zvolen byl i předseda ústavodárného shromáždění. Stal se jím Mustafa bin Džaafar, generální tajemník strany Demokratické fórum pro práci a svobody (Ettakatol), jenž býval v opozici vůči svrženému prezidentovi. Novou funkci dostal v rámci dohody mezi hlavními politickými stranami o rozdělení moci.

Jako premiér povede vládu člen strany An-Nahda, dvaašedesátiletý Hamádí Džibálí.

Strana tvrdí, že nebude prosazovat islámské právo šaríja, hodlá respektovat právo Tunisanů na životní styl, jaký si každý sám zvolí. Lídr strany Rašíd Ghannúší také uvedl, že podporuje zahraniční investice a tržní ekonomiku.

"Nechceme do ústavy dávat mimořádné odkazy na náboženství. Ctíme svobodu," prohlásil Ghannúší, který byl v roce 1992 v nepřítomnosti odsouzen na doživotí a dvacet let žil v Londýně.

Nová vláda ani nezakáže v zemi alkohol. Ale uvažuje o tom, že na něj uvalí vyšší daň, takže tuniští muslimové, kteří si budou chtít dopřát pivo či whisky, budou muset sáhnout hlouběji do kapsy.

Turistických letovisek na pobřeží Středozemního moře, kam míří každý rok za sluncem a koupáním statisíce Evropanů, by se žádná změna neměla dotknout. Bary s alkoholem i ženy v bikinách zůstanou.

Koaliční vláda má vzniknout už příští týden.

V Tunisku letos začala vlna arabských revolucí, když po protestech a demonstracích 14. ledna uprchl do exilu v Saúdské Arábii diktátor Zín Abidín bin Alí.

Pak následovalo svržení Husního Mubaraka v Egyptě a Muammara Kaddáfího v Libyi, bouří se také Sýrie, Bahrajn a Jemen.

Volby 23. října byly první demokratické a pluralitní v historii Tuniska. Parlament by měl kromě jiného připravit a schválit novou ústavu. Za rok by se měly konat další volby.

 

Právě se děje

Další zprávy