Netanjahu žehlí v USA vztahy. Ustoupit však nechce

Roman Gazdík
23. 3. 2010 15:46
Izraelský premiér stavbu osad v Jeruzalémě nezastaví
Netanjahu mluví na konferenci AIPAC v pondělí.
Netanjahu mluví na konferenci AIPAC v pondělí. | Foto: Reuters

Washington - Ještě minulý týden se zdálo, že ve sporu mezi Spojenými státy a Izraelem ohledně budování židovských osad ve východním Jeruzalémě mají USA navrch.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se musel v telefonickém rozhovoru s americkou ministryní zahraničí Hillary Clintonovou zavázat k ústupkům a vyšlo najevo, že s dosavadním postupem Izraele není spokojen ani jeden z nejvlivnějších amerických generálů David Petraeus.

Obamova administrativa odložila cestu svého zvláštního vyslance pro Blízký východ do regionu a ani neoznámila, zda se některý z amerických činitelů sejde s Netanjahuem během jeho nadcházející cesty do Washingtonu.

Uklidnit rozbouřené vody

V předvečer nového týdne se však situace změnila. Mitchell už byl o víkendu zpět v Izraeli a Palestině a Netanjahu se v pondělí setkal s Clintonovou, viceprezidentem Joem Bidenem a v úterý bude jednat i s Barackem Obamou.

Podle deníku New York Times má tento "hektický proud mítinků uklidnit vody po téměř dvou týdnech napětí mezi USA a Izraelem a diplomatickém sporu, který obě země nazvaly nejvážnějším za několik let".

"Chci to říci jasně: veškerá aktivita týkající se osad je nelegální," řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun při víkendové návštěvě Izraele a Palestiny.
"Chci to říci jasně: veškerá aktivita týkající se osad je nelegální," řekl generální tajemník OSN Pan Ki-mun při víkendové návštěvě Izraele a Palestiny. | Foto: Reuters

Ani jedna ze stran nezveřejnila ústupky, ke kterým se předseda izraelské vlády zavázal, zřejmě to však nebylo to, co USA a Palestinci už dlouho požadují. Tedy zastavení rozšiřování židovských osad nejen na Západním břehu, ale také ve východním Jeruzalémě. Z něj chtějí Palestinci udělat hlavní město svého budoucího státu.

Podle Netanjahua však Izrael skoncovat s výstavbou v úmyslu nemá.

Neústupný Netanjahu

"Židovský národ stavěl v Jeruzalémě před 3000 lety a židovský národ staví v Jeruzalémě i dnes," řekl premiér v projevu před vlivnou lobbistickou organizací Americko-izraelský výbor pro veřejné záležitosti (AIPAC). "Jeruzalém není osada, je to naše hlavní město."

Netanjahu v posledních dnech znovu a znovu opakoval, že ve východním Jeruzalémě stavěly všechny izraelské vlády za posledních 42 let, tedy od té doby, co jej Izrael obsadil v šestidenní válce roku 1967.

"Každý ví, každý - Američané, Evropané, jistě Izraelci, Palestinci - každý ví, že tyto čtvrti budou v jakékoliv mírové dohodě součástí Izraele. Takže stavět v nich v žádném případě možnost mírového řešení na bázi dvou států neohrožuje," prohlásil v pondělí.

Hillary Clintonová před AIPAC
Hillary Clintonová před AIPAC | Foto: Reuters

Neudržitelné status quo

Před AIPAC se ve stejný den objevila i Clintonová. Některé části jejího projevu byly přijaty s nadšením, jiné však doprovázelo rozpačité ticho.

Ministryně totiž na jednu stranu zdůraznila, že „prezident Obama, já i celá tato administrativa je skálopevně zavázána upevňovat bezpečnost a budoucnost Izraele" a že se přímá vojenská podpora USA Izraeli (čítající nyní 3 miliardy dolarů ročně) ještě navýší.

Zároveň však řekla, že "současné status quo je neudržitelné" a vyvolává pouze další násilí.

"Je pravdou, že zvýšená bezpečnostní opatření snížila počet sebevražedných atentátů. Někteří v Izraeli se tak domnívají, že status quo může trvat dál. Ale dynamika demografie, ideologie a technologie toto činí nemožným," uvedla Clintonová.

Nepoměr demografického růstu mezi Izraelci a Palestinci byl hlavním důvodem, proč se rozhodl někdejší izraelský premiér Ariel Šaron roku 2005 stáhnout z Gazy.

Clintonová a Netanjahu spolu v pondělí jednali 75 minut. Detaily toho, o čem se bavili, však zveřejněny nebyly.

Zaťatý Bibi

Účast na konferencích AIPAC je pro americké politiky takřka povinná. Zde nezávislý senátor Joe Lieberman.
Účast na konferencích AIPAC je pro americké politiky takřka povinná. Zde nezávislý senátor Joe Lieberman. | Foto: Reuters

Podle odbornice na palestinsko-izraelský konflikt a roli USA na Blízkém východě Ireny Kalhousové nehrozí, že by chtěly USA nebo Izrael nyní přilévat olej do ohně.

"Izrael je jeden z mála zcela loajálních spojenců Ameriky a to oni dokážou ocenit. Izrael, i takto tvrdohlavý, má podporu napříč politickým spektrem. Amerika má s Izraelem velice silné vazby v otázce rozvědky a armády, " říká analytička Asociace pro mezinárodní otázky (AMO).

„A především, pokud se má palestinsko-izraelský proces pohnout, Izrael se toho bude muset aktivně zúčastnit. Se zaťatým Bibim (Netanjahuem) nehne ani Obama."

 

Právě se děje

Další zprávy