Německý policejní prezident a ministr vnitra hájili práci policistů při silvestrovských útocích

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2016 22:58
Německý policejní prezident Dieter Romann a ministr vnitra Thomas de Maizière v pondělí vypovídali před vyšetřovací komisí zemského sněmu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, aby vysvětlili okolnosti loňských silvestrovských sexuálních útoků. "Odvrácení bezprostředního ohrožení má přednost před pronásledováním pachatelů trestných činů," vysvětloval Romann. Události silvestrovské noci se podle ministra vnitra nedaly očekávat, a policie se tak na ně nemohla lépe připravit.
Kolín nad Rýnem.
Kolín nad Rýnem. | Foto: ČTK

Düsseldorf – Policisté v německém Kolíně nad Rýnem museli během loňské silvestrovské noci zadržené muže podezřelé z násilných činů či krádeží často nechat zase jít, aby tak mohli přispěchat na pomoc dalších obětem. Vyšetřovací komisi zemského sněmu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko to v pondělí řekl policejní prezident Dieter Romann. Před komisí vypovídal také spolkový ministr vnitra Thomas de Maizière.

Na prostranství mezi kolínským dómem a nádražím, kde v noci ze Silvestra na Nový rok došlo ke stovkám trestných činů včetně znásilnění, bylo podle Romanna 67 policistů, tedy výrazně více než v předchozích letech. Další posily podle něj nebylo tehdy možné povolat.

"Odvrácení bezprostředního ohrožení má přednost před pronásledováním pachatelů trestných činů," uvedl Romann.

"Bojovali jako nejstatečnější válečníci do šesti hodin do rána, zažili šokující věci, k smrti unavení pak padli do postele. Byl to Nový rok, někteří (policisté) měli volno, mají rodiny," odpověděl Romann na otázku vyšetřovací komise, proč trvalo policii tak dlouho, než o rozsahu silvestrovských událostí v Kolíně nad Rýnem informovala nadřízené. Nezjistil jsem, že by se někdo pokusil informace o rozsahu silvestrovských násilností úmyslně zamlčet, dodal policejní prezident.

Události silvestrovské noci se nedaly očekávat

Ministr vnitra Maizière před vyšetřovací komisí vyzval k "tvrdé odpovědi právního státu" na podobné "odpudivé činy". Kritizoval také Spolkovou radu, komoru německého parlamentu, která zastupuje zájmy spolkových zemí, která zatím neschválila prohlášení Alžírska, Tuniska a Maroka za bezpečné země. To by Německu umožnilo odmítat žádosti občanů těchto zemí o azyl.

Události silvestrovské noci se podle ministra vnitra nedaly očekávat, a policie se tak na ně nemohla lépe připravit. "Ze současného pohledu nelze popřít, že policistů nebyl na místě dostatek," uvedl Maizière.

Kvůli incidentům ze silvestrovské noci v Kolíně nad Rýnem bylo přijato přes 1200 trestních oznámení, z toho asi 500 kvůli činům sexuální povahy, včetně znásilnění. Většina podezřelých spadá podle prokuratury do obecné kategorie uprchlíka. Mezi podezřelými je nejvíce Maročanů a Alžířanů. Celkem policie našla více než 75 podezřelých.

Po silvestrovském incidentu v porýnské metropoli zesílilo v Německu volání po tvrdším přístupu k migrantům, kteří se prohřeší proti zákonu.

Vyšetřovací komise zemského sněmu spolkové země Severní Porýní-Vestfálsko, jejíž je Kolín nad Rýnem součástí, chce své vyšetřování ukončit v prosinci.

 

Právě se děje

Další zprávy