Teplotní rekordy padají už 14 měsíců v řadě. Něco podobného lidstvo nepamatuje

Pavlína Procházková
20. 7. 2016 17:49
Podle amerických agentur NASA a NOAA byl minulý měsíc o 0,9 stupně Celsia teplejší než průměrný červen 20. století. A nejteplejší zaznamenaný červen vůbec od roku 1880. Odborníci přepisování teplotních rekordů přičítají na vrub globálnímu oteplování.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: trekkyandy / Foter / CC BY-SA

Washington - Letošní červen byl oproti tomu loňskému teplejší o 0,2 stupně Celsia, a stal se tak už čtrnáctým měsícem v řadě, kdy se přepisovaly historické tabulky.

Tato série je nejdelší od roku 1880, kdy se záznamy začaly vést. Je tomu navíc již 40 let, co svět zažil červen, který by byl chladnější než průměr dvacátého století, píše deník The Guardian. 

Rekordy začaly padat v dubnu 2015 a byly posíleny jevem El Niño, který na začátku zimy oslabuje studený Peruánský proud Tichého oceánu.

"Ale jak efekty El Niña ustávaly, bylo jasné, že velkou roli hraje globální oteplování," vysvětlil odborník NASA Gavin Schmidt: "Přestože El Niño zvýšilo růst teplot v Pacifiku od listopadu, v pozadí dlouhodobě působí globální oteplování."

Jeho kolega Walt Meis dodal, že globální teploty zhoršily extrémní horka nad Arktikem. Ty zvyšují světový průměr a způsobují rekordně nízké množství ledu v oceánu.

 

Právě se děje

Další zprávy