Nejkritičtější moment historie EU: Řekové dostali ultimátum

Silvie Housková
8. 7. 2015 6:37
Lídři zemí eurozóny dali Řecku pět dní, aby vedle žádosti o pomoc předložilo věrohodný plán reforem. Evropská komise už chystá i plán B: Začala připravovat odchod Řeků z eurozóny.
Foto: Reuters

Brusel (Od naší zpravodajky) - Evropská unie se v důsledku řecké krize ocitla v nejkritičtějším okamžiku své historie. Pozdě večerní summit lídrů eurozóny skončil bez dohody s Aténami, zato stanovením ultimáta pro řeckou vládu.

Čtvrtek bude pro Řecko podle slovenského premiéra Roberta Fica "přelomový okamžik". Pokud do té doby nepředloží důvěryhodný a udržitelný plán reforem, "sejdou se v neděli lídři nejen eurozóny, ale celé Evropské unie na takové rozlučkové párty".

Lídři zemí eurozóny na mimořádném eurosummitu odmítli jakákoliv krátkodobá řešení jako například tříměsíční záchranný program a chtějí po Řecku životaschopný plán na dva až tři roky.

Atmosféra v jednacím sále byla podle mnohých velmi napjatá. Referendum o návrhu reforem věřitelů, které svolal řecký premiér Alexis Tsipras na minulou neděli, prohloubilo propast mezi ním a mnohými státy eurozóny. Řekové v něm před třemi dny odmítli reformy navrhované řeckými věřiteli.

"Takové referendum, jaké si uspořádali Řekové, bychom si mohli u nás udělat i my a můžu vám garantovat i jeho výsledek," uvedl Fico s tím, že odmítá, aby si jeden premiér budoval popularitu na úkor dalších 18 předsedů vlád.

Reformám se Řecko nevyhne

Pokud Řecko do pěti dní s věřiteli dohodu nenajde, hrozí mu neřízený bankrot. Už přestalo splácet půjčky od Mezinárodního měnového fondu a nemá peníze ani na další splátky Evropské centrální bance, které ho čekají už za několik dní.

Řecké banky musela vláda v Aténách dokonce zavřít, protože hrozilo, že zkolabuje celý bankovní systém. Tsipras teď musí přijít kvůli extrémně zhoršené ekonomické situaci minimálně se stejnými, nebo ještě tvrdšími reformami, než byly na stole před referendem.

Jak ale uvedla po jednání německá kancléřka Angela Merkelová, jelikož už druhý záchranný program skončil, země eurozóny nyní po Řecku nic nepožadují. Samy Atény zažádaly o nový program z Evropského stabilizačního mechanismu a ten má jasná pravidla, včetně závazku k reformám, o čemž Řekové vědí.

Tsipras při odchodu z mimořádného eurosummitu řekl, že Atény se snaží najít „konečné řešení“ krize. „Proces by měl být rychlý. Začneme hned v následujících hodinách, abychom ho mohli dokončit nejpozději na konci týdne,“ uvedl Tsipras.

Nejkritičtější moment v historii EU

Lídři zemí eurozóny dali Řecku termín pro předložení reforem do čtvrtka.

Ty propočítají ekonomové a experti a v sobotu se má sejít Euroskupina, aby reformy posoudila. V neděli pak přijedou do Bruselu znovu premiéři a prezidenti zemí platících eurem, a pokud se nebude schylovat k dohodě, tak také ostatní lídři členských států Evropské unie.

Překonání všech překážek do neděle je ale podle Fica „sci-fi“.

„Situace je opravdu kritická a bohužel nemůžeme vyloučit, že tento černý scénář nastane. Znamená to tedy, že budeme potřebovat projednat dopady nedohody s celou Evropskou unií,“ vysvětlil nezvyklý tah předseda Evropské rady Donald Tusk. „Nepochybuji, že je to nejkritičtější moment v historii Evropské unie a eurozóny,“ dodal.

Evropská komise připravila plán B

Evropská komise podle jejího předsedy Jean-Clauda Junckera už připravila detailní plán B, tedy plán, kdyby se země eurozóny s Aténami nedokázaly dohodnout a Řecko by muselo vystoupit z eurozóny.

„Jsem velmi proti odchodu Řecka z eurozóny, ale nemůžu tomu zabránit, pokud řecká vláda neudělá, co musí,“ uvedl po eurosummitu Juncker.

Aby se tomuto scénáři Řecko vyhnulo, musí nejdříve oficiálně požádat o nový záchranný program z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM). Ten země eurozóny vytvořily na vrcholu dluhové krize v roce 2012 právě pro země, které se dostanou do finančních problémů a potřebují pomoc.

Řeckou žádost dnes ráno posoudí ministři financí zemí eurozóny, tedy Euroskupina prostřednictvím telekonference. Pokud bude v pořádku, zaúkoluje šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem Evropskou komisi vypracováním „posudku“, jestli Řecko splňuje podmínky pro záchranný program z ESM.

Teprve poté, co Evropská komise prověří, jestli Řecko splňuje podmínky pro získání pomoci, mají ministři financí zemí eurozóny znovu začít jednat o podmínkách, za kterých ji Řecku vydají na základě plánu reforem, který představí Řekové ve čtvrtek.

 „To vše se musí stát v řádech dní. Máme velmi málo času,“ upozornil Dijsselbloem.

 

Právě se děje

Další zprávy