"Je to cesta, která vede do pekla." Drsná kampaň Italů nabádá uprchlíky, aby nejezdili do Evropy

Simone Radačičová Simone Radačičová
1. 8. 2016 16:27
Řím spustil novou kampaň. Má odradit migranty od nebezpečné cesty do Evropy. Kampaň poběží hlavně na sociálních sítích, jako je třeba Facebook nebo Twitter, a také v tamních rádiích. Vystupují v ní lidé, kteří popisují hrůzy během své cesty na starý kontinent.
Uprchlíci na moři (ilustrační foto).
Uprchlíci na moři (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Řím - Nepokoušejte se dostat do Itálie. Je to příliš nebezpečné a rizika jsou obrovská, snaží se Řím přesvědčit potenciální utečence z Afriky.

Nová kampaň, kterou italská vláda spustila, je drsná. Má odradit co nejvíc lidí. Právě Itálii si totiž jako cíl své cesty volí čím dál víc afrických migrantů.

Každý den k italským břehům připlouvají stovky lidí, uvedl nedávno Fabrice Leggeri, šéf evropské agentury pro ochranu vnějších hranic Frontex.

Italská kampaň je postavena na videoklipech, v nichž vystupují lidé, kteří sice cestu přes Středozemní moře zvládli, ale prožili silná traumata. Jelikož cílí hlavně na mladé lidi, poběží především na sociálních sítích, jako jsou Facebook nebo Twitter.

Cesta do pekla

"Je to cesta, která vede do pekla. Možná máte dost peněz, abyste zaplatili pašerákům, přesto ale skončíte jako otroci. Je nezajímá, jestli jste žena nebo dítě," vypráví na jednom z videí šestatřicetiletý Tchamba. I on společně se svojí manželkou a malým dítětem chtěl zkusit štěstí v Evropě a zaplatil pašerákům.

Cestu přes Středozemní moře měli překlenout v malé bárce. To ale Tchamba kvůli obavám o bezpečnost nejprve odmítl. "Buď půjdeš, nebo tady zemřeš a tvoje tělo pohodíme v poušti, řekli pašeráci. Neměli jsme žádnou možnost. Plakal jsem, držel jsem v náručí své dítě a plakal," popisuje.

Kampaň poukazuje na různá nebezpečí, které na ně při cestě do Evropy číhají. Ve spotech vystupují muži i ženy. Vyprávějí o své cestě přes poušť, města i Středozemní moře.

"Ztratili jsme se na moři. Neměli jsme už žádnou naději. V lodi jsem strávil tři dny bez jídla. Byl jsem mezi životem a smrtí," dělí se pro změnu o své zkušenosti jednatřicetiletý César. Cestu do Itálie označuje za "tombolu". "Buď se dostanete do Itálie živí, nebo zůstanete na moři."

Foto: awaremigrants.org

O utrpení nemluví

Běženci před svými příbuznými či přáteli často zamlčují utrpení, kterým si během náročné cesty do Evropy museli projít. "Nejvíce trpí ženy a děti. Ženy jsou zneužívány a znásilňovány, často dorazí těhotné. Děti jsou bity a mívají traumata. Chceme, aby lidé věděli o všech rizicích, které je čekají," uvedl Federico Soda z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Lidé z Afriky pak navíc mají o Evropě často zidealizované vnímání a vyráží na cestu, aniž by měli jasný plán či představu o své budoucnosti. "Komunikační kampaň je jedním ze způsobů, kterým se pokoušíme zvládnout migrační krizi. Je to jako vzkaz v lahvi, kterou jsme hodili do kyberprostoru," řekl k tomu italský ministr vnitra Angelino Alfano.

Italové cílí hlavně na mladé lidi ve věku od 16 do 35 let, kteří se nejčastěji vydávají na cestu a mohou se stát snadnou kořistí pro pašeráky. Vedle sociálních sítí budou odstrašující příběhy utečenců vysílat také rádia.

Itálie v popředí migrační krize

Letos na jaře uzavřela Evropská unie s Tureckem dohodu, která přispěla k výraznému propadu v počtu utečenců mířících na starý kontinent takzvanou Balkánskou cestou. Do popředí migrační krize se ale opět vrátila Itálie. K jejím břehům vyplouvají lodě a bárky hlavně z konflikty sužované Libye.

Letos do země na Apeninském poloostrově doplulo na 90 000 migrantů, především ze Subsaharské Afriky. Ve Středozemí během plavby zemřelo kolem tří tisíc lidí, upozorňuje Mezinárodní organizace pro migraci. Vyčerpané běžence v rozpadlých bárkách pak často musí zachraňovat italská pobřežní stráž nebo plavidla Frontexu.

Ještě v roce 2014 tvořili většinu běženců, kteří připluli do Itálie, lidé ze Sýrie, Afghánistánu nebo Eritreje, kde dlouhodobě zuří války či ozbrojené konflikty. Tento poměr se ale mezitím změnil. "V roce 2015 celkem 60 procent ze všech 150 tisíc běženců byli spíše lidé, kteří hledali lepší a bohatší život," upozornil italský ministr vnitra.

Loni nejčastěji lidé přicházeli ze zemí jako jsou například Nigérie, Mali, Gambie nebo Etiopie.

 

Právě se děje

Další zprávy