NASA se vrací. Rakety s posádkou vypraví v roce 2017

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
Aktualizováno 17. 9. 2014 9:43
K zajištění přepravy posádek do vesmíru si úřad vybral soukromé společnosti Boeing a SpaceX.
Nákladní verze modulu Dragon. Pilotovaná jej bude následovat.
Nákladní verze modulu Dragon. Pilotovaná jej bude následovat. | Foto: SpaceX

Merritt Island - Závislost amerického kosmického programu na Rusku skončí během tří let.

Od roku 2017 budou astronauty NASA na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) namísto Sojuzů dopravovat moduly soukromých společností Boeing a Space X.

Konkrétně jejich moduly CST-100 a Dragon, s nimiž zmíněné firmy vyhrály výběrové řízení.

Na tiskové konferenci to oznámil šéf amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) Charles Bolden.

"Obamova administrativa od prvního dne jasně deklarovala, že by nejmocnější národ světa neměl být při cestování do vesmíru závislý na jiném národu. Díky vedení prezidenta Obamy, tvrdé práci týmů NASA i průmyslových společností a podpoře Kongresu jsme teď zase o krok blíž k vyslání našich astronautů z americké půdy a v americké vesmírné lodi," prohlásil Bolden.

Příští zastávka Mars

"Přenechání přepravování astronautů na oběžnou dráhu soukromníkům zároveň umožní, aby se NASA soustředila na ambicióznější cíl - vyslání lidí na Mars," dodal šéf NASA.     

Kromě Boeingu a SpaceX si americká vesmírná agentura do užšího výběru zvolila i firmy Sierra Nevada a Blue Origin. Právě SpaceX byla považovaná za favorita, již nyní totiž prostřednictvím raket Falcon 9 vynáší satelity do kosmu a vesmírnou nákladní lodí Dragon Mezinárodní vesmírnou stanici zásobuje.

Smlouvy s oběma společnostmi mají dohromady objem 6,8 miliardy dolarů (144,7 miliardy Kč) a počítají s tím, že každá ze společností vypraví k ISS jednu pilotovanou raketu ročně.

Na palubě přitom bude muset být nejméně jeden astronaut NASA.

Vztahy s Roskosmosem na bodu mrazu

První lety s lidským osazenstvem budou zkušební. NASA během nich prověří manévrovací a dokovací schopnost nových lodí. Pokud moduly uspějí, získají zakázky na nejméně dva lety ročně.

Američané přestali vypravovat raketoplány do vesmíru v roce 2011. Od té doby jsou závislí na Rusech.

Po obsazení Krymu se ale vztahy mezi oběma zeměmi výrazně zhoršily a projekty další vesmírné spolupráce byly zmrazeny. Hrozilo dokonce, že ISS poprvé od svého vzniku osiří.

 

Právě se děje

Další zprávy