reklama

Napětí v Asii.Vypukl konflikt mezi Kambodžou a Thajskem

14. 11. 2009 10:53

Jmenování bývalého thajského premiéra Thaksina Šinavatry poradcem kamboždské vlády pobouřilo thajskou vládu

Kambodžský premiér Hun Sen s thajským premiérem Thaksinem Šinawatrou těsně předtím, než si šli zahrát golf Kambodžský premiér Hun Sen s thajským premiérem Thaksinem Šinawatrou těsně předtím, než si šli zahrát golf | Foto: Reuters

Phnompenh - Vyhoštění diplomaté, diplomatické vztahy pod bodem mrazu a zatčení jednoho "špiona". To všechno způsobil příjezd bývalého thajského premiéra Thaksina Šinavatry do Kambodže minulý týden.

Thajská vláda o vydání premiéra, který byl v době své nepřítomnosti v zemi odsouzen ke dvěma letům vězení za korupci a zneužívání veřejné funkce, dlouhodobě usiluje.

Oficiálně o něj požádala kambodžské úřady. Kambodžský premiér Hun Sen to ale rezolutně odmítl s tím, že žádost je politicky motivována. Obě země mají mezi sebou uzavřenu bilaterální dohodu o vydávání hledaných osob, jedná-li se ale o politický motiv, nemusí se podmínkám smlouvy podřídit.

Ze všeho nejvíce však Bangkok popudilo jmenování Thaksina ekonomickým poradcem kambodžské vlády. Podle Thaksinových slov prý Thajsko nyní uvidí, jak bude z jeho pobytu v zemi "jeho chudý soused těžit" .

Zhoršené diplomatické vztahy obou zemí se odvíjí od desítky let staré územní spory, mezi něž patří i pře o starobylý chrám Preah Vihear.

Zatčení "špiona" 

Olej do ohně už takto vyostřených vztahů mezi oběma zeměmi přililo včerejší zatčení zaměstnance kambodžského letiště. Jednatřicetiletý Sivarak Čothipong thajského původu měl thajské ambasádě v Phnompenhu poskytnout podrobnosti o Thaksinově letu. Thajského diplomata, který měl informace přijímat, Kambodža následně vyhostila ze země.

"Thajský diplomat vykonával činnost, která je v rozporu s jeho pozicí," řekl kambodžský mluvčí ministra zahraničí agentuře AFP Koy Kuong.

Na to thajská vláda reagovala stejným krokem - vyhostila ze své země vysoce postaveného kambodžského diplomata.

Kambodžský premiér Hun Sen vítá thajské příznivce Thaksina Shinawatry, kteří za ním dorazili do Kambodže 

Kambodžský premiér Hun Sen vítá thajské příznivce Thaksina Shinawatry, kteří za ním dorazili do Kambodže

Foto: Reuters

Zatímco si diplomaté balili kufry, Thaksin Šinavatra s kambodžským premiérem Hun Senem hráli golf, píše se na stránkách BBC. Do Kambodži už také přicestovali z Thajska Thaksinovi příznivci, které na letišti premiér Hun Sen osobně přivítal.  

Bouřlivá doba

Miliardáře Šinavatru v roce 2006 svrhli vojenským převratem. V loňském roce se tento bývalý vlastník britského klubu Manchester City dobrovolně uchýlil do exilu, aby se vyhnul nastoupení do vězení. Od května tohoto roku sídlí v Dubaji. 

I po jeho „odstavení" od moci s ním ale stále sympatizuje značná část thajské společnosti. Kvůli tomu se Thajsko již několikrát dostalo do politické krize, která vyvrcholila blokádou bangkockého mezinárodního letiště Suvarnabhumi a obsazení sídla vlády.

Demonstrace vedli protivládní demonstranti z Lidové aliance pro demokracii (PAD) pod heslem za "demokratické Thajsko".

Spor o chrám

Mezi oběma zeměmi se diplomatické vztahy rapidně zhoršily poté, co byl loni v červenci chrám Preah Vihear zařazen na seznam Světového dědictví UNESCO coby kambodžská památka. To vyústilo k rozmístění vojáků po obou stranách hranice.

Na jaře tohoto roku došlo v blízkosti chrámu k ozbrojené konfrontaci mezi vojáky obou zemí, při níž nejméně jeden z Thajců přišel o život a sedm dalších utrpělo zranění.

reklama
reklama
reklama
 
reklama