Bojovníci Islámského státu jsou na dosah Bagdádu

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 29. 9. 2014 12:58
Tvrdí to alespoň zástupce britské organizace The Foundation for Relief and Reconciliation in the Middle East. Nálety na islamisty pokračují, spojenci omylem zasáhli silo.
Snímek ze syrského Aleppa.
Snímek ze syrského Aleppa. | Foto: Reuters

Bagdád/Damašek - Letadla spojenců v Sýrii v noci na pondělí bombardovala další cíle islamistů ve čtyřech východních a severních provinciích. Podle syrské exilové opozice si nálety vyžádaly oběti mezi civilisty i islámskými radikály.

Agentura Reuters uvedla, že letouny zřejmě omylem zasáhly i obilné silo v severosyrském městě Manbidž, kde má Islámský stát (IS) jednu ze svých základen.

Za branami Bagdádu

Islamistům se přitom podařilo dostat až do těsné blízkosti irácké metropole. Zástupce britské organizace The Foundation for Relief and Reconciliation in the Middle East listu The Independent sdělil, že bojovníci z IS jsou už necelé dva kilometry od Bagdádu.

Stanice BBC uvedla, že irácká armáda s IS svedla dlouhou bitvu o zásobovací trasu z Fallúdže do Bagdádu a že se bojová linie zastavila blízko hlavního města.

Oběťmi jsou civilní zaměstnanci sila

Exilová opozice, která působí v Londýně a z bojiště získává informace prostřednictvím informátorů, tvrdí, že mezi oběťmi nočního útoku Washingtonu a jeho spojenců na Manbidž jsou jen civilisté, a to právě zaměstnanci sila.

Washington zatím zprávu nekomentoval. Město leží mezi městy Halab a Kobani. Několikadenní boje mezi IS a Kurdy o Kobani, které leží na hranici s Tureckem, vyhnaly z domovů tisíce Syřanů.

Cílení na stanici plynu

Spojenecká letadla se v noci dál zaměřovala na těžební stanici plynu poblíž východosyrského Dajr az-Zauru. Tam bylo podle dostupných zpráv zraněno několik radikálů. Bombardování je hlášeno také z okolí města Rakka, kde má IS svůj hlavní stan.

Do bojů zasahuje rovněž syrské letectvo, které se v noci zaměřilo na provincii Halab a na cíle v provincii Hamá.

Američané zahájili už v srpnu nálety na pozice IS v Iráku, spolu s několika arabskými spojenci pak od minulého týdne bombardují i cíle bojovníků z IS v Sýrii. V obou zemích je jejich cílem zničit nejen základny radikálů, ale také zkomplikovat zásobování a přístup ke zdrojům, jež umožňují financování radikálů. K operacím v Iráku se nyní připojilo také britské letectvo, ale britská letadla Tornado se podle BBC v noci na dnešek vrátila na základnu na Kypru z přeletů nad Irákem, aniž použila munici.

IS vyjednává s frontou An-Nusra

Britský list The Guardian získal informaci, že fronta An-Nusra, která až dosud bojovala proti syrské vládě, avšak nikoli po boku IS, se nyní chce s touto organizací usmířit. Už v minulých dnech označila nálety cizích letadel v Sýrii za nepřátelský čin, po němž budou následovat útoky radikálů kdekoli na světě.

Podle listu The Independent nyní IS s An-Nusrou vyjednává. Zřejmě se chystají uzavřít volnou alianci a spojit tak síly. Britské zdroje také hlásí, že k IS přebíhá stále více členů dalších radikálních skupin. IS je zřejmě ze všech nejlépe vybavená a organizovaná.

Ačkoliv šéf IS ohlásil spojení An-Nusry se svou organizací už loni, fronta, která je bližší Al-Káidě, toto spojenectví tehdy popřela. "Nejradikálnější členové An-Nusry nyní prosazují usmíření s IS," sdělil nyní agentuře Reuters zdroj z organizace, jež dosud svůj boj omezovala na Sýrii.

 

Právě se děje

Další zprávy