Svatební hostinu v Jemenu rozmetaly bomby, zemřelo 131 lidí. My to nebyli, tvrdí arabská koalice

Martin Novák Martin Novák
29. 9. 2015 15:00
Masakr na svatbě je zatím nejhorším od začátku náletů arabské koalice na jemenské šíity. Spojenecká arabská vojska, vedená Saúdskou Arábií, popírají, že v oblasti na západě země útočila. Kvůli válce a blokádě přístavů hrozí šesti milionům Jemenců hlad. Vzhledem k odlehlosti Jemenu ale válka málokoho v Evropě zajímá, zejména ve stínu konfliktů v Sýrii a Libyi.
Saúdští vojáci v jemenském Adenu.
Saúdští vojáci v jemenském Adenu. | Foto: Reuters

Saná - Ve válce v Jemenu, která se vzhledem ke geografické odlehlosti země na chvostu Arabského poloostrova odehrává bez velkého zájmu evropských médií, přibývá mrtvých civilistů.

Koalice arabských zemí bombarduje šíitské ozbrojence, ale bomby opakovaně dopadají do obydlených čtvrtí.

V neděli rozmetal nálet dům ve vesnici Vahídža, kde se konala svatba. Hlášeno je 131 mrtvých, mezi nimi mnoho žen a dětí.

Koaliční vojska, tvořená Saúdskou Arábií, dalšími státy Perského zálivu a také Egyptem či Marokem, odpovědnost za masakr odmítla.

"V této oblasti jsme tři dny neprováděli žádné vzdušné operace. Jsou to absolutně falešné zprávy," cituje agentura Reuters saúdského brigádního generála Ahmada Aserího.

V uplynulých týdnech dopadly bomby například na mlékárnu v rudomořském přístavu Hudajdá, kde přišlo o život pětatřicet lidí. Velký počet obětí byl také při bombardování elektrárny v Mukhá nebo továrny, kde zaměstnanci plní plastové láhve minerální vodou.

Od března zemřelo v Jemenu celkem 4500 lidí. Jemen byl už před začátkem války nejchudší arabskou zemí. Britská charitativní organizace Oxfam odhaduje, že v důsledku bojů, přerušeného zásobování potravinami a saúdské blokády přístavů hrozí hlad až šesti milionům Jemenců, tedy čtvrtině obyvatelstva.

Foto: Aktuálně.cz

Arabská koalice bojuje na straně prezidenta Abdara Mansúra Hádího, kterého z metropole Saná a pak i z většiny země vytlačily šíitské jednotky, nazývané Húsiové podle jména jejich vůdce.

Šíity podporuje Írán, zatímco hlavní silou intervenčních jednotek na podporu prezidenta je Saúdská Arábie. Obě země se navzájem obviňují z toho, že svými akcemi znemožňují mír v Jemenu.

Stoupencům Hádího se s leteckou i pozemní podporou arabských sil podařilo dobýt zpět přístav Aden a později další oblasti.

Podle televize al-Arabíja se na mnoha místech tvrdě bojuje.

Jihovýchod země je už delší dobu prakticky v rukou Al-Káidy, respektive její místní odnože, nazývané Al-Káida na Arabském poloostrově.

Saúdská armáda podle zdrojů z Rijádu přišla v bojích zhruba o sto mužů. Včetně několika důstojníků, kteří zahynuli při přestřelkách nebo explozích min na saúdsko-jemenské hranici.

Ztráty na životech svých vojáků potvrdily i Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Katar.

Čtete rádi zpravodajský on-line deník Aktuálně.cz? Podpořte nás v anketě českého internetu Křišťálová lupa. Hlas nám můžete dát zde. Děkujeme!

 

Právě se děje

Další zprávy