Je na Jupiterově měsíci Europa život? Vědci jsou přesvědčeni, že tam objevili zamrzlý oceán

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 9. 2016 23:02
Pod ledovou krustou na Jupiterově měsíci Europa je asi voda. Záběry pořízené díky Hubbleovu teleskopu odhalily možné vodní gejzíry, informoval dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Podle NASA teleskop zjistil příslušný jev na jižním pólu Europy, kde podle přesvědčení vědců pod ledovou vrstvou existuje celý oceán. V roce 2012 Hubbleův teleskop ve stejné oblasti zjistil přítomnost páry. Pokud se informace potvrdí, šlo by již o druhý měsíc ve sluneční soustavě, kde byly zjištěny stopy vody. Kosmická sonda Cassini již dříve zaznamenala vodu tryskající na povrch Saturnova měsíce Enceladus.
Jupiter
Jupiter | Foto: NASA, NASA

Washington – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) má patrně další důkaz o tom, že na Jupiterově měsíci Europa je voda. Záběry pořízené díky Hubbleovu teleskopu odhalily možné vodní gejzíry, informovala dnes NASA na svých internetových stránkách.

Podle NASA teleskop zjistil příslušný jev na jižním pólu Europy, kde podle přesvědčení vědců pod ledovou vrstvou existuje celý oceán. V roce 2012 Hubbleův teleskop ve stejné oblasti zjistil přítomnost páry.

Pokud se informace potvrdí, šlo by již o druhý měsíc ve sluneční soustavě, kde byly zjištěny stopy vody. Kosmická sonda Cassini již dříve zaznamenala vodu tryskající na povrch Saturnova měsíce Enceladus.

Podle výzkumníků se tak zvyšuje pravděpodobnost, že případná mise na Europu by umožnila nasbírat vzorky vody z prasklin v ledu, místo aby bylo nutné se celou krustou pracně provrtávat, jak se doposud myslelo.

"Oceán Europy je považován za jedno z nejslibnějších míst ve sluneční soustavě, která by mohla obsahovat život," řekl Geoff Yoder z NASA. "Tyto gejzíry mohou, v případě, že skutečně existují, nabídnout jiný způsob podpovrchového průzkumu Europy," dodal.

Vědci odhadují, že mohutné gejzíry chrlí vodu do výšky až 200 kilometrů.

Podle odhadů výzkumníků má Europa dvakrát více vody, než je v oceánech na zeměkouli. Zatím netuší, pod jak tlustou ledovou krustou se masy vody vyskytují.

Hubbleův teleskop pořídil snímek galaxie GN-Z11, která je od Země vzdálená asi 13,4 miliardy světelných let. Tak hluboko do vesmíru nikdo nedohlédl. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy