Muselo to přijít. Proč je Austrálie trnem v oku islamistům

Petr Jemelka Petr Jemelka
17. 12. 2014 7:00
Austrálie, až dosud teroristy opomíjená, tento týden zažila, jaké to je, dostat se do hledáčku radikálních islamistů. Pocit bezpečí, který Australané až do této chvíle měli, je rázem ten tam.
Policista při zásahu v Sydney.
Policista při zásahu v Sydney. | Foto: Reuters

Sydney - Pondělní přepadení kavárny v centru Sydney, následná evakuace ministerstva zahraničí, video s malým Australanem coby budoucím rekrutem Islámského státu...

Austrálie, až dosud teroristy opomíjená, zažívá, jaké to je, dostat se do hledáčku radikálních islamistů.

Že se to stane, varovaly australské tajné služby už před několika měsíci. Pondělní zadržování rukojmích ale bylo první přímou mstou za to, že se Austrálie zapojila do "koalice proti teroru".

Za australské útoky na džihádistickou organizaci Islámský stát, která kontroluje velkou část Iráku a Sýrie.

Pocit bezpečí, který Australané až do této chvíle měli, je rázem ten tam.

"Poprvé v životě mám v Austrálii strach nastoupit do letadla. To tady nikdy nebylo," potvrdil zpravodaji Hospodářských novin v Sydney Australan Jarrod Miller.

Jděte a stínejte hlavy křižákům

Ještě v létě Austrálii s islamisty spojoval jen málokdo.

Pozdvižení vzbudilo až říjnové číslo oficiálního propagandistického časopisu Dabiq, které islamisty vyzvalo k pouličním útokům na náhodně vybrané australské civilisty.

"Je velmi důležité, aby k útokům docházelo ve všech zemích, které vstoupily do koalice proti Islámskému státu, zejména ve Spojených státech, Velké Británii, Francii, Austrálii a Německu," psalo se v článku nazvaném "Muslimové, přispěchejte bránit svůj stát".

"Každý muslim by měl vyjít ze svého domu, najít křižáka a zabít ho. Obyvatelé křižáckých zemí by měli být zabíjeni, kdekoliv budou k nalezení," stálo dále ve výzvě, která pojmem křižáci označovala obyvatele Západu.

Před hrozbou varovali také Američané

S varováním přišli také Američané.

Předseda výboru pro zpravodajské služby Sněmovny reprezentantů Mike Rogers v říjnovém rozhovoru pro televizi FOX News řekl, že tajné služby vědí nejméně o čtrnácti australských džihádistech, kteří měli odjet do Sýrie. Nakonec jim ale bylo velením islamistů nařízeno, aby zůstali doma.

"Byli připraveni na cestu. Oni jim však řekli: 'Ne, ne. Chceme po vás, abyste zůstali v Austrálii. Chceme po vás, abyste v ulicích unášeli náhodné kolemjdoucí, uřezávali jim hlavy, natáčeli to a nahrávky nám posílali,' " líčil tehdy.

Začala válka, která potrvá do konce století

I když si svět Austrálii s útoky islámských radikálů dosud nespojoval, Canberra se "nepřítelem první kategorie" stala nejpozději v roce 2001, kdy se přidala k těm, kteří - v reakci na útoky z 11. září - vyhlásili válku terorismu.

Bývalý náčelník australského generálního štábu Peter Leahy varoval, že se země ocitla na počátku dlouhé války.

Austrálie je podle něj dlouhodobě považována za jednoho z úhlavních nepřátel pro svou liberálnost a sekularitu. Nyní ale islamisty vyprovokoval rázný přístup, s nímž země k radikálům přistupuje.

"Byli jsme svědky několika pokusů o bombové útoky. Policii a zpravodajským službám se podařilo nebezpečí odvrátit, ale teroristům to jednou vyjde," varoval tehdy Leahy. "Austrálie se zapojila do raného stadia války, která pravděpodobně potrvá až dokonce tohoto století."

Zpravodajské služby navíc zaznamenaly, že se internetová propaganda ve zvýšené míře zaměřuje právě na australské publikum. Na titulní straně časopisu Inspire byla například vyobrazena opera v Sydney.

Také proto vláda v létě navýšila rozpočet národní protiteroristické agentury o 630 milionů dolarů. Nestačilo to.

Na podzim se věci daly do pohybu

Začátkem srpna vláda přijala zákon, který měl Australanům zabránit ve vycestování a následném připojení se k Islámskému státu.

O šest dní později - 11. srpna - se na internetu objevilo video, na němž australský chlapec drží uřezané hlavy syrských vojáků.

27. srpna proto byly na všech mezinárodních letištích v Austrálii rozmístěny speciální jednotky, jejichž úkolem je zabránit v návratu radikalizovaných Australanů. Šéf tajné služby David Irvine zároveň oznámil, že se v zemi pohybuje asi stovka lidí s teroristickými úmysly.

10. září podnikla australská policie razii v islámském centru v Brisbane a zatkla dva lidi, které následně obvinila z terorismu.

12. září vláda zvýšila stupeň ohrožení terorem ze středního na vysoký. Děje se tak poprvé od roku 2003, kdy země takové hodnocení zavedla.

14. září premiér Tony Abbott oznámil, že se do boje s Islámským státem zapojí 600 australských vojáků.

18. září policie rozjela největší zátah na islamisty v dějinách země. Podle ministerského předsedy se podařilo zabránit pouličním útokům na náhodné civilisty.

20. září byl zastřelen mladý radikál, jenž pobodal dva policisty.

Počínaje 3. říjnem začínají australské letouny spolu s Američany a Francouzi bombardovat pozice Islámského státu.

 

Právě se děje

Další zprávy