Mochovce má stavět rakouský Strabag. Protesty sílí

Monika Horáková
14. 6. 2010 13:33
Slovenskou jadernou elektrárnu má stavět rakouská firma. Aktivisté protestují.
Foto: Global 2000

Vídeň - Proti dostavbě slovenské jaderné elektrárny Mochovce protestují nejen rakouští aktivisté, ale i rakouská politická reprezentace. Neziskové organizace však již od loňského roku upozorňují na skutečnost, že na dostavbě Mochovců se má podílet také rakouská stavební firma Strabag.

"Strabag ignoruje antijaderný postoj Rakouska. Pokud je 88 procent obyvatel proti atomové energii, stavět jaderné elektrárny se nesluší," uvedl Reinhard Uhrig z organizace Global 2000.

Na protest proti aktivitám Strabagu umístila organizace v neděli na jeden z jejích jeřábů transparent o velikosti 130 metrů čtverečných.

"Je nejvyšší čas zastavit tento rizikový projekt. Apelujeme nejen na předsedu představenstva Strabagu Haselsteinera, ale také na akcionáře Strabagu - banku Raiffeisen a pojišťovnu Uniqua," uvádí se v prohlášení organizace Global 2000.  

"Transparent jsme zase v neděli odpoledne sundali a akci tak ukončili. Společnost Strabag se nám ozvala pouze s otázkou, kde transparent visí. Jinak nepříšla žádná reakce," uvedl pro Aktuálně.cz Jens Karg z organizace Global 2000.

Protesty proti Strabagu: nic nového

Stavební firma Strabag se s protesty proti svým záměrům v souvislosti s dostavbou jaderné elektrárny Mochovce nesetkává poprvé.

Strabag hledá zaměstnance pro práci na JE Mochovce
Strabag hledá zaměstnance pro práci na JE Mochovce | Foto: Repro Profesia.sk

Již v srpnu 2009 vyvěsili aktivisté z organizace Antiatom Szene na sídlo firmy v Linci obří transparent s nápisem "Stopp Mochovce". Reagovali tak na zprávy, že se Strabag chce ucházet o zakázku výstavby vnějšího pláště elektrárny.

Agentura APA přinesla výrok předsedkyně Antiatom Szene Elviry Pöschkeové, podle níž by si měla společnost vzpomenout na své etické závazky. Je podle ní nepřípustné, aby firma, která se podílí na řadě veřejných zakázek, dávala kvůli zisku v sázku bezpečnost.

Organizace Global 2000 zase v srpnu 2009 demonstrovala před vídeňským sídlem společnosti Strabag.

Urážka Rakouska 

Posuzování vlivu elektrárny na životní prostředí bylo po dvou letech dokončeno letos v květnu. Posudkem daly slovenské úřady zelenou dostavbě dvou bloků elektrárny. Téměř okamžítě proti takovému postupu protestoval rakouský ministr životního prostředí Nikolaus Berlakovich. Zapojil také rakouské ministerstvo zahraničí a velvyslance obou zemí.

Berlakovich označil postup za "urážku Rakouska" a ostře ho odsoudil. Podle deníku Die Presse se ohradil proti tomu, že Slovensko dokončilo posudek, aniž by dostatečně odpovědělo na rakouské obavy z hlediska bezpečnosti mochovecké elektrárny.

 

Právě se děje

Další zprávy