Mitt Romney po porážce odhodil oblek, jeho fotka boduje

Pavel Tomášek Simona Holecová, Pavel Tomášek
24. 11. 2012 19:45
Komentátoři: Kdyby se takhle ukazoval dřív, mohla prezidentská volba dopadnout jinak
Neformální snímek s manželkou, o který se Mitt Romney podělil se svými příznivci na Facebooku.
Neformální snímek s manželkou, o který se Mitt Romney podělil se svými příznivci na Facebooku. | Foto: Facebook

Washington - Jakoby se po něm slehla zem. Mitt Romney, muž, který byl v hledáčku domovských i zahraničních médií po dlouhé měsíce, se po prohraných prezidentských volbách na dlouho odmlčel.

Dal o sobě vědět až teď. Na svůj profil na Facebooku zařadil v pátek privátní snímek, na kterém objímá manželku Ann během přípravy tradiční večeře na Den díkůvzdání. A přidal krátký komentář, že doufá, že jsou všichni na Díkůvzdání šťastní, a že on má být za co vděčný.

Fotografie se stala hitem, během jediného dne ji tlačítkem "like" označilo přes 710 tisíc uživatelů a přes 15 tisíc lidí si ji nasdílelo na svůj vlastní profil. Ne, že by šlo o nějaké hluboké poselství. To jen Romneyovi vypadají... dost jinak, než jak jsme si zvykli vídat je během předvolební kampaně.

Oba jsou pocuchaní, v pohodlném oblečení, na kuchyňské lince se vrší potraviny, v hrncích to bublá. "Je to dost daleko od stylu, který ukazoval. Žádné dokonale pěstěné nehty, kravaty a obleky. Jen pohoda a nezkrotná hříva," glosoval to například server HuffingtonPost.

Američtí novináři pak kolem snímku rozvinuli spekulace, zda by se Romneyho šance na vítězství zvýšily, kdyby dokázal během získávání voličů vystupovat civilněji.

Podívejte se: Prezidentská kampaň v USA 2012

Hispánský problém

Pravdou ovšem je, že Mitt Romney spíše než pro cokoli jiného prohrál prostě proto, že nedokázal oslovit dvě skupiny voličů, které tvoří čím dál větší část elektorátu a jsou budoucností USA: mladé a etnické menšiny, především pak Hispánce.

Romney nedokázal oslovit ani třetinu jedné či druhé skupiny. Přičemž v dnešní Americe, kde jsou Hispánci nejrychleji rostoucí a zároveň politicky čím dál víc angažovanou menšinou, je nemožné vyhrát prezidentské volby, když na svou stranu získáte jen 27 procent Hispánců, což je noční výsledek Romneyho.

Republikány vhání stav, kdy stejně jako letos musí spoléhat na zmenšující se bílou většinu (Romney získal 60 procent bílých hlasů, a přesto prohrál), do velmi absurdní situace. Snaží se všemožnými prostředky snižovat volební účast a ztěžovat ji právě skupinám, jako jsou Hispánci.

Řešení? Jeb Bush

I proto se čeká, že žezlo po Romneym převezme - a do čela Republikánské strany se postaví - Jeb Bush.

Jeb Bush.
Jeb Bush. | Foto: Reuters

Bývalý floridský guvernér a bratr exprezidenta Bushe má za manželku Hispánku a hovoří španělsky. Co je ale daleko důležitější, během svých dvou funkčních období se na Floridě prezentoval jako člověk, jenž velmi systematicky pracoval na řešení problémů, které Hispánce nejvíc pálí.

V průběhu letošní kampaně občasně, přesto velmi jasně kritizoval protiimigrantské postoje republikánů a zdůrazňoval hrozbu, které strana čelí, když bude vnímána jako nepřítel přistěhovalců. (Jestli je v něčem Romney vinen ve své porážce, pak právě ostře protipřistěhovaleckou rétorikou, kterou zvolil zejména během republikánských primárek.)

Za svou si například vzal reformu školství, což je téma, které je pro hispánskou menšinu a potažmo chudší Američany, kteří nemají na to, aby zaplatili svým dětem špičkové školy, klíčové téma.

Výše uvedené činí z Jeba Bushe ideálního kandidáta na to, aby vyvedl Republikánskou stranu z pasti, do které ve vztahu k mladým a menšinám padla.

 

Právě se děje

Další zprávy