Do boje o Bílý dům zasáhli ruští hackeři napojení na Kreml. U demokratů probíhá čistka, viní Trumpa

Jan Hejl Jan Hejl
25. 7. 2016 15:52
Demokraty před sjezdem, který měl být demonstrací jednoty, svírají problémy. Po velkém tlaku musela kvůli uniklé e-mailové korespondenci odstoupit šéfka strany Debbie Wassermanová Schultzová. Ta ukazuje, že prominentní demokraté - navzdory svým proklamacím - protežovali v primárkách Hillary Clintonovou. Kauza je o to závažnější, protože se ukazuje, že za ukradením e-mailů patrně stáli ruští hackeři, kteří mohli být podporovaní Kremlem. Šéf kampaně Clintonové dokonce varoval, že ruští hackeři e-maily zveřejňují, aby pomohli dostat do Bílého domu Donalda Trumpa.
Hillary Clintonová se svým kandidátem na viceprezidenta Timem Kainem.
Hillary Clintonová se svým kandidátem na viceprezidenta Timem Kainem. | Foto: Reuters

Filadelfie - Sjezd americké Demokratické strany, který oficiálně potvrdí Hillary Clintonovou coby prezidentskou kandidátku, měl být pompézní přehlídkou jednoty.

Politické špičky demokratů si přály, aby se partaj ukázala jako protiklad republikánů, které rozděluje jejich kandidát - realitní makléř Donald Trump.

Ovšem pouhý den před začátkem konventu, jak se shromáždění demokratů nazývá, se stal pravý opak.

V neděli po velkém tlaku rezignovala předsedkyně strany Debbie Wasserman Schultzová. Nejvyšší stranický post musela opustit po zveřejnění e-mailové korespondence mezi prominentními členy strany.

Hackeři asi 19 000 e-mailů vystavili na server WikiLeaks. Balík ukradené elektronické pošty navíc ukazuje, že vysoce postavení demokraté v primárkách upřednostňovali a pomáhali bývalé ministryni zahraničí Hillary Clintonové, aby se stala kandidátkou strany, a to na úkor jejího soka Bernieho Sanderse.

Demokraté přitom navenek hlasitě zdůrazňovali, že stranické primárky jsou rovným soubojem, ve kterém rozhodují ideje, nikoliv zájmy a kontakty kandidátů. Clintonová v nich po vleklé bitvě nakonec porazila zpočátku podceňovaného vermontského senátora Sanderse.

Neobvyklé i na studenou válku

Spolupracovníci Hillary Clintonové tvrdí, že se do e-mailových schránek nabourali hackeři z Ruska podporovaní Kremlem. Potvrzují to i někteří experti na kybernetickou bezpečnost.

Kauze dal takřka špionážní úroveň šéf kampaně Clintonové Robby Mook. Ten prohlásil, že ruští hackeři e-maily zveřejňují, aby pomohli dostat do Bílého domu Donalda Trumpa. Soupeř Clintonové se ostatně oblibou k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi nijak netají, kriticky se vyjadřuje také o NATO, hlavní protiváze Rusku.

"Nemyslím si, že je náhoda, že korespondence byla zveřejněna v předvečer našeho konventu. Je to znepokojující," řekl Mook v CNN. A pro zajímavost - nový průzkum ukazuje, že Trump by v současnosti skutečně Clintonovou porazil.

Paul Manafort, který naopak řídí kampaň republikánského kandidáta, tvrzení Robbyho Mooka označil za "absurdní".

Prestižní list The New York Times nicméně připomíná, že obvinění prezidentského kandidáta velké strany z komplotu s ruským vlivem je neslýchané. "I v době vrcholící studené války bylo obtížné najít prezidentskou kampaň, kde by se taková věc vyskytla," upozorňuje deník.

"Křivácká Hillary"

Americká média také poukazují na fakt, že prostořekému Trumpovi problémy v Demokratické straně vyhovují.

Realitní magnát se snaží své konkurenty vykreslovat jako politiky, kteří pletichaří místo toho, aby se věnovali problémům běžných Američanů. Bývalou ministryni zahraničí například dlouhodobě nazývá "křivácká Hillary."

"Vysoce neurotická Debbie Wassermanová Schultzová je naštvaná, že je pryč po krádeži a podvádění ve prospěch křivácké Hillary!" zaútočil na Twitteru.

Členka Sněmovny reprezentantů za stát Florida a nyní už bývalá šéfka demokratů Schultzová v rezignačním prohlášení uvedla, že zvolení Clintonové je pro budoucnost Ameriky "rozhodující".

"Těším se, že budu pro její vítězství pracovat jako zástupce při kampani na Floridě a po celé zemi," napsala před sjezdem, na kterém Clintonové vyjádří podporu prezident Barack Obama i jeho manželka Michelle.

Aféra okolo korespondence špiček demokratů je poslední dobou druhá velká stranická kauza, která se týká e-mailů. Sama Clintonová čelila jako první prezidentská kandidátka v historii vyšetřování FBI, že ještě ve funkci ministryně zahraničí využívala soukromý mail v úřední komunikaci, což je v rozporu s federálními zákony.

Konvent ve Filadelfii ji i přesto oficiálně zvolí za uchazečku Demokratické strany do boje o Bílý dům. Spolu s Clintonovou podpoří sjezd i jejího kandidáta na viceprezidenta Tima Kainea, který nyní sedí v Senátu za stát Virginie. Dvojice demokratů se letos v listopadu utká s již zmíněným republikánem Donaldem Trumpem a jeho "viceprezidentem" Mikem Pencem, guvernérem státu Indiana.

 

Právě se děje

Další zprávy