Mise OBSE je terčem kritiky. Ukrajincům v ní vadí Rusové

Alexandra Malachovská Alexandra Malachovská
13. 11. 2014 21:19
Objevila se mimo jiné tvrzení, že pozorovatelé předávají povstalcům informace o pozicích prokyjevských jednotek.
OBSE používá k monitorování situace i drony. Ty ovšem separatisté sestřelují.
OBSE používá k monitorování situace i drony. Ty ovšem separatisté sestřelují. | Foto: Reuters

Kyjev - Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se na Ukrajině ocitla pod palbou kritiky.

Představitelé tamních bezpečnostních složek obvinili členy monitorovací mise z předpojatosti a údajné angažovanosti ve prospěch Ruska.

Pozorovatelům zároveň vytkli, že rozhlašují důvěrné informace týkající se tzv. protiteroristické operace, kterou ukrajinské bezpečnostní složky vedou proti separatistům v Donbasu.

Rada národní bezpečnosti a obrany (RNBO) vyjádřila v minulých dnech znepokojení, že zástupci OBSE údajně zveřejňují informace o dislokaci ukrajinských vojenských oddílů a škodí tak vládním ozbrojeným silám.

Příslušníky mise napomenula, aby neposkytovali důvěrné údaje lidem, kteří je mohou zneužít. "Předpokládáme, že mise bude působit nestranně a nedopustí činnost, která by mohla zpochybnit důvěru ukrajinské společnosti k její práci," prohlásil mluvčí bezpečnostní rady Andrij Lysenko.

Reagoval tak na zprávy, podle nichž příslušníci OBSE měli zveřejnit fakta o místech, kde se nachází ukrajinské tanky a dělostřelectvo. V ukrajinských médiích se také objevily četné výhrady proti přítomnosti ruských občanů v mezinárodní pozorovací misi.

Foto: Reuters

"Viděl jsem to na vlastní oči"

Napětí vyvolalo zejména prohlášení poradce ukrajinského prezidenta Vasyla Budyka, podle něhož tvoří 80 procent členů mise OBSE v přístavu Mariupol občané Ruské federace. S odvoláním na důvěryhodný zdroj tvrdil, že notná část patří nebo patřila k ruským bezpečnostním složkám, včetně tajné policie FSB a Státní výzvědné služby (GRU).

"Viděl jsem to na vlastní oči. Téměř všichni, koho jsem tam potkal, byli Rusové. A pak ještě dva cizinci, Armén a Bulhar, kteří mluvili rusky," líčil Budyk serveru Ukrajinska pravda svůj pobyt v mariupolském hotelu Reikartz, kde prý byli ubytováni i představitelé OBSE.

Televizi 112.ua pro změnu řekl, že jde o lidi, kteří mají "velmi agresivní postoj k ukrajinským vojákům". "Předávají informaci o dislokaci našich (ukrajinských) vojsk a jsou doslova posedlí vyhledáváním dělostřeleckých divizí."

Členové mise se prý mnohdy objevují na ostřelovaných pozicích s několikahodinovým zpožděním anebo se ocitají v místech, "kde nemají co dělat". A po jejich návštěvě se prý ukrajinští vojáci stávají terčem ostřelování.

"Jsem proti tomu, aby v misi OBSE byli přítomní Rusové. Vyměňte je za kohokoli jiného. Oni nedělají práci, kterou by měli," zdůraznil poradce s gruzínským občanstvím, jenž má v aparátu prezidenta na starosti výměnu zajatců. Sám byl přitom několik měsíců držen jako rukojmí.

Pouze jeden Rus, brání se OBSE

Představitelé OBSE obvinění odmítli. "Nezveřejňujeme informace o pozicích ukrajinských sil," reagoval mluvčí OBSE na Ukrajině Michael Bociurkiw. Popřel, že by mezi zástupci OBSE bylo "příliš mnoho Rusů". "V Mariupolu je pouze jeden představitel OBSE s ruským občanstvím. Informace o 80 procentech je nepravdivá," konstatoval.

Budyk se proto posléze za svá slova musel omluvit. Jeho informace prý "nebyly přesné". "Šlo o můj vlastní názor, který se ukázal jako chybný," kál se.

Nevoli vzbudily na Ukrajině i výroky ruského zástupce v centrále OBSE ve Vídni Andreje Kelina. Ten za viníky nedávného útoku na školu v Doněcku, při němž zahynuly děti, označil ukrajinské vládní síly.

Twitter se vzbouřil

Uživatelé Twitteru na Ukrajině dokonce zahájili kampaň #mercenaryosce, která má upozornit na údajnou angažovanost OBSE ve prospěch Ruska.

Zveřejňují komentáře a důkazy, které mají usvědčit organizaci ze "žoldáctví" a "záškodnické" činnosti. Pozorovatelům například vytýkají, že jsou "slepí" a nechtějí potvrdit informace o přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině.

Představitelé nevládních organizací pak upozorňují na kontakty představitelů mise s povstalci. "Pozorovatelé pili pivo s povstalci vedle restaurace v hotelu Park Inn v centru Doněcka. Bydlí tam mnozí cizinci a také teroristé," citoval server Novoje vremja aktivistu Ukrajinského voličského výboru Serhije Tkačenka.

Potěmkinovy vesnice a navazování dialogu

V ukrajinských televizích se pak objevily záběry, podle nichž ozbrojenci jezdí ve vozidlech s označením OBSE.

Známý ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk dokonce kvůli obdobným zvěstem oznámil, že přerušuje kontakty s OBSE.

Na Facebooku své expertní skupiny Informační odpor uvedl, že organizace "příliš často vystupuje jako zástěna pro agresivní plány Ruské federace". "Značka OBSE se využívá jako ochrana pro předáky teroristických band," tvrdí Tymčuk. Podle něj ozbrojenci ukazují představitelům OBSE "Potěmkinovy vesnice" a umožňují jim jen přístup na pozice, ze kterých jsou dočasně staženy zbraně.

Zástupci mise tvrdí, že součástí jejich práce je "navazování dialogu". "Přednost naší mise spočívá v tom, že můžeme jednat s představiteli ukrajinského vedení i se zástupci tzv. Doněcké či Luhanské republiky," nechal se slyšet mluvčí Bociurkiw.

Mise OBSE působí na Ukrajině prakticky od počátku ozbrojeného konfliktu a jejím cílem v současné době je zejména dohled nad dodržováním příměří. To se však jeví mnohdy jako problematické.

Drony vysílané do oblastí kontrolovaných povstalci jsou často sestřelovány.

Podle serveru korespondent.net rozpočet organizace, který tvoří příspěvky členských zemí, činí na Ukrajině šest milionů dolarů měsíčně. Na účast ruských představitelů na Ukrajině přitom prý mise vyčlenila 600 000 eur.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí varovalo před unáhlenými útoky vůči OBSE. Mluvčí Jevhen Perebyjnis zdůraznil, že Ukrajina si váží práce mise, díky níž má svět informace o vývoji na územích držených separatisty. Zároveň popřel, že by v ní měli na východě Ukrajiny převažovat Rusové.

Informační šum z Moskvy?

Podle něj na Ukrajině nyní působí 268 pozorovatelů ze 39 zemí a jen 18 z nich má ruské občanství.

Poradce šéfa ukrajinské tajné policie SBU Markijan Lubkivskyj míní, že za informačním šumem kolem působení OBSE je Moskva.

"Ruská strana se nás snaží zatáhnout do konfrontace, aby zpochybnila schopnost naší země dodržovat dohody. Usiluje o zpochybnění mandátu OBSE, aby nás vtáhla do útoku proti respektované mezinárodní organizaci," řekl podle agentury Interfax-Ukrajina.

 

Právě se děje

Další zprávy