Milionům lidí svitla nová naděje. Jeden lék porazí hned tři smrtelné nemoci

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
9. 8. 2016 20:00
Spavou nemocí, Chagasovou chorobou a Leishmaniózou se každý rok na celém světě nakazí na 20 milionů lidí. Kvůli nedostatku účinných a dostupných léků na ně zemře 50 000 z nich. Všechny tři nemoci přitom způsobují podobní parazité. Britští vědci proto přišli s jednou jedinou léčivou látkou, která účinně bojuje proti všem třem chorobám. Hovoří o ní jako o "nové naději".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn - "Nová naděje", tak se říká novému léku, který by podle svých objevitelů měl porazit hned tři nebezpečná parazitická onemocnění.

Spavá nemoc, Chagasova choroba a Leishmanióza jsou choroby přenášené bodavým hmyzem, které ohrožují desítky milionů obyvatel rozvojových zemí v tropických a subtropických oblastech.

Lék, jehož objev byl zveřejněn ve vědeckém časopisu Nature, je nyní připravován pro první testování na lidech.

Protože tyto tři choroby způsobují podobní parazité, doufají vědci, že nová látka bude schopna vyléčit každou z nich.

Spavou nemoc má na svědomí bakterie Trypanozoma spavičná, kterou - především ve venkovských oblastech subsaharské Afriky - přenáší moucha tse-tse. Projevuje se horečkou, bolestmi hlavy a kloubů, v pozdější fázi pak zmateností, špatnou koordinací, strnulostí a poruchami spánku.

Trypanozoma americká zase způsobuje Chagasovu chorobu, jež se vyskytuje na americkém kontinentu a je přenášena krev sajícími plošticemi. U nakažených pacientů se zprvu projevuje infekcí v okolí očí, ale později zasáhne srdce, střeva i mozek. V takové fázi už je neléčitelná.

Leishmaniózu rovněž přenáší bodavý hmyz žijící v tropickém a subtropickém pásmu. Závažné onemocnění, jehož léčba bývá často neúspěšná, se projevuje kožními vředy a horečkou.

Těmito třemi chorobami se dohromady každoročně nakazí 20 milionů lidí. Léky, které se na boj proti nim používají, jsou na mnoha místech těžko dostupné především kvůli vysokým cenám. Jsou ale také vysoce toxické a mnoho z nich musí být aplikováno nitrožilně, což je v chudých venkovských oblastech velmi nepraktické. Z těchto důvodu na tyto choroby nakonec zemře na 50 000 lidí.

"Existuje velmi malá motivace utratit spousty peněz na tato onemocnění, protože postihují velmi chudé, ale přesto početné populace," přiznal pro BBC jeden z autorů objevu Elmarie Myburgh z univerzity v Yorku. "Co je na tom výjimečné, je to, že (lék) se zaměřuje na všechny tři parazity. Je to poprvé, co něčeho takového bylo dosaženo, takže je to celkem mimořádné," doplnil.

Lék se podařilo vytvořit po testování třech milionů sloučenin. Lékaři se snažili najít právě tu, která v laboratorním prostředí dokáže zabít co nejvíce druhů parazitů. Když ji našli, museli zvýšit její účinnost. Ta byla následně dokázána při testech na infikovaných myších.

Jediná účinná látka ovšem ještě podle jejích tvůrců automaticky neznamená, že z ní skutečně vznikne jeden jediný lék. Všechna tři onemocnění se od sebe liší, a tudíž vyžadují i trochu odlišný druh léčby. Zatímco se například při nákaze spavou nemocí musí léčit mozek, při léčbě Leishmaniózy se zase využívají nitrosvalové injekce.

Hlavním cílem po úspěšných testech na lidských pacientech pak ale bude zpřístupnit tento nový lék chudým populacím v rozvojovém světě, které ho nejvíce potřebují.

 

Právě se děje

Další zprávy