Málo spánku může zabít, na problém zadělá už pár hodin

Petr Jemelka Petr Jemelka
27. 2. 2013 16:14
Lidský metabolismus rozhodí už několik nocí nedostatečného spánku
Foto: Isifa/Thinkstock

Londýn - Aby lidské tělo správně fungovalo, potřebuje dostatek spánku. Taková informace asi žádného člověka nepřekvapí.

Co ale překvapilo i odborníky na zdravý spánek, bylo zjištění, co všechno může několik bezesných nocí ovlivnit.

Už po několika nocích bez dostatečného odpočinku totiž dochází k narušení metabolismu, imunitního systému i schopnosti mozku zvládat stresové situace.

Potřebná délka spánku je individuální, nejčastěji je ale jako spodní hranice pro dostatečnou regeneraci uváděno šest hodin. Kdo pravidelně spává méně, musí podle odborníků ze spánkového centra Surreyské univerzity počítat s tím, že to negativně ovlivní kvalitu jeho života, a to po psychické i fyzické stránce.

Spánková deprivace může vyvolat deprese, vést k srdeční příhodě, podpořit vývoj cukrovky nebo obezity.

"Překvapilo nás, že malý rozdíl v délce spánku může mít relativně velký vliv na mnoho změn v organismu. Je to důkaz, že narušení spánku nebo jeho upírání způsobuje víc než únavu," vysvětlil deníku The Guardian vedoucí studie Derk Jan-Jirk.

Jeho tým provedl studii na čtrnácti mužích a dvanácti ženách. Zcela zdraví dobrovolníci ve věku od 23 do 31 let byli požádáni, aby strávili dvanáct dní a nocí ve spánkovém centru. Každý z dobrovolníků centrum navštívil dvakrát - jednou během týdenního pobytu trávil v posteli deset hodin denně, podruhé směl spát jen pět hodin denně.

Prostřednictvím krevních testů badatelé u všech účastníků pokusu zjistili významné změny v metabolických procesech (aktivitě stovek genů). Krom již zmíněných potíží vede byť krátkodobá spánková deprivace k rozhození biologických hodin.

dřívější studie navíc ukazovaly, že je u lidí, kteří spí pět a méně hodin denně, o patnáct procent vyšší pravděpodobnost předčasného úmrtí.

 

Právě se děje

Další zprávy