Češi málo pomáhají druhým. V žebříčku štědrosti se potácejí na chvostu

Zahraničí Zahraničí
27. 10. 2016 19:42
Podle posledního vydání World Giving Index, který hodnotí štědrost obyvatel jednotlivých zemí světa, jsou na tom s velkorysostí nejlépe obyvatelé Barmy. Česká republika se v žebříčku 140 zemí umístila až na 121. místě. Index zohledňuje tři kategorie: kolik peněz dávají lidé na charitu, kolik času tráví dobrovolnictvím a jako moc pomáhají cizím lidem v nouzi. Z výzkumu vyplynulo, že si lidé nejvíce pomáhají v zemích, které mají zkušenosti s přírodními katastrofami nebo válkou a utlačováním.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Londýn/Praha – Kde na světě žijí nejštědřejší lidé? V České republice to není. V žebříčku nejvelkorysejších zemí světa World Giving Index skončila až na 121. místě.

Češi si od minulého roku sice polepšili o devět příček, přesto ale jsou takřka na samotném chvostu.

Britská Nadace charitativní pomoci (Charities Aid Foundation, CAF), která index sestavuje od roku 2010, do něj letos zahrnula 140 zemí.

Vyplývá z něj, že globálně se lidé v pomáhání druhým zlepšili a na celém světě bylo charitám darováno více peněz než loni.

Nejštědřejší jsou už třetí rok po sobě obyvatelé Barmy. V této chudé asijské zemi, ve které dlouhá léta vládla vojenská junta a často se potýká s přírodními katastrofami, lidé nejvíce pomáhají svým bližním.

Velkorysost obyvatel měří britská organizace na základě tří ukazatelů. Jsou jimi čas strávený dobrovolnictvím, množství peněz darovaných na charitu a pomoc cizím lidem v nouzi. Z průzkumu vyplývá, že na charitu loni přispělo celých 91 procent Barmánců, 62 procent z nich pomohlo cizímu člověku a 55 procent obyvatel tvrdí, že se podílí na dobrovolné práci.

Za Barmou se na druhém místě umístili obyvatelé Spojených států a na třetím Australané. Žebříček pak na úplně posledním místě uzavírá Čína. Mezi Evropany jsou nejštědřejší Britové a v Africe obyvatelé Keni, kteří se ve srovnání se světem vyšplhali až na 12. místo.

"Katastrofy a neštěstí mají tendence vést k vyššímu počtu lidí, kteří něco darují charitě," vysvětluje pro CNN mediální ředitel CAF Simon Ward, proč se chudá země dostala před ty vyspělejší.

Zároveň upozornil, že štědrost lidí může mít souvislost s kulturním prostředím. V Barmě se přes 80 procent hlásí k buddhismu. S tím souvisí i úspěch muslimských zemí v jednotlivých podkategoriích. Například pokud jde o pomáhání cizím lidem, nejlépe si vedou Iráčané. Dávat almužny je jedním ze základních pravidel muslimské víry.

"Jedním z nejzajímavějších zjištění je to, že největší zlepšení jsme naměřili mezi rozvojovými zeměmi," doplňuje Ward a jmenuje například Kosovo nebo Turkmenistán.

Z nejsilnějších světových ekonomik se na předních příčkách naopak objevily pouze Spojené státy a Austrálie, doplněné Kanadou na pátém místě.

 

Právě se děje

Další zprávy