Ostré střety na hranici Makedonie a Řecka. Policie tvrdě zasáhla proti migrantům, 40 zraněných

Reuters Zahraničí Reuters, Zahraničí
Aktualizováno 29. 11. 2015 6:54
Na makedonsko-řecké hranici znovu propuklo násilí. Poté, co jeden z běženců vylezl na střechu vlaku a byl vážně zraněn elektrickým proudem. Naštvaný dav se poté vydal směrem k makedonským policistům a začal na ně házet kameny. "Policie na kameny reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty," popisuje fotograf agentury Reuters.
Migrant před kordonem makedonských policistů u Eidomeni.
Migrant před kordonem makedonských policistů u Eidomeni. | Foto: Reuters

Eidomeni (Řecko) - Slzný plyn a ohlušující granáty nasadila makedonská policie v sobotu při střetech s migranty na hranici Makedonie s Řeckem. Ti tam už několik dní čekají, aby mohli pokračovat dál do západní Evropy.

Střety si podle serveru BBC News vyžádaly na 40 zraněných.

Dříve než vojáci postaví plot, který je má udržet za hranicemi, připomíná agentura Reuters.

Makedonie a další balkánské země začaly odmítat "ekonomické migranty" už téměř před dvěma týdny. Přijímají teď pouze Syřany, Iráčany a Afghánce,tedy obyvatele zemí, kde se válčí.

Makedonská policie se kryje před migranty u Eidomeni.
Makedonská policie se kryje před migranty u Eidomeni. | Foto: Reuters

"Nová omezení vyvolala před několika dny protesty Íránců, Pákistánců, Maročanů a dalších národností, které uvízly ve špinavých táborech," píše Reuters. "Někteří Íránci si dokonce na znamení protestu sešili rty," připomíná.

Sobotní násilí vypuklo poté, co jeden z běženců vylezl na střechu vlaku a byl vážně zraněn elektrickým proudem.

"Naštvaný dav se poté vydal směrem k makedonským policistům a začal na ně házet kameny," popisuje fotograf agentury Reuters. "Policie na kameny reagovala slzným plynem a zábleskovými granáty, kterými uprchlíky zahnali," řekl.

Někteří policisté podle fotografa házeli kameny stejně jako uprchlíci.

Migranti do Evropy proudí už 18 měsíců - hlavně přes Balkán, kam se dostávají loděmi, které vyplouvají většinou z Turecka a přistávají v Řecku.

Lidskoprávní organizace upozorňují na to, že mezinárodní smlouvy nařizují, aby se žádosti o azyl posuzovaly podle zásluh a ne na základě státní příslušnosti.

Během soboty začali makedonští vojáci do bahnité půdy zasazovat asi tři metry vysoké kovové sloupy, popisuje Reuters. Chtějí tak postavit podobnou bariéru, která už stojí na jihu Maďarska.

Balkánskou trasou uprchlíků. Deník z cesty
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Balkánskou trasou uprchlíků. Deník z cesty

Michal Pavlásek prošel s uprchlíky balkánskou trasu, po níž běženci míří do Evropy. Z Řecka se s různými skupinami lidí dostal až do Maďarska. Aktuálně.cz přináší jeho cestovní deník.

Prolog: Pašeráci mě vyhodili z člunu, plaval jsem zpátky do Turecka. Uprchlíci líčí cestu přes moře

První díl: Řecký přechod s drátem je místo uprostřed ničeho, sem Evropan nepřijde

Druhý díl: Běžence schovali v kempu. Nádraží osiřelo, prodejci jsou bez práce

Třetí díl: To, že je nevidíme, ještě neznamená, že tu nejsou

Čtvrtý díl: V autobusu si nejsme rovni. Běženci musí dozadu, Evropan k nim nesmí

Maďarsko, člen Evropské unie, v září a říjnu svou jižní hranici pro migranty uzavřelo s tím, že jsou hrozbou pro bezpečnost země, prosperitu a evropské "křesťanské hodnoty".

Makedonská vláda však na rozdíl od Maďarska prohlásila, že své hranice nemá v úmyslu uzavřít úplně. Její mluvčí řekl, že cílem plotu je nasměrovat příliv lidí ke kontrolním stanovištím, kde budou registrováni a kde s nimi bude humánně zacházeno.

"Chceme zdůraznit, že hranice zůstane otevřená," řekl mluvčí Aleksandar Gjorgjiev doslova. "Umožníme průchod všem lidem, kteří přicházejí z oblastí zasažených válkou tak, jako jsme to činili doteď," dodal.

Počet uprchlíků, kteří se vydali na cestu do Evropy, v letošním roce dramaticky vzrostl. Teď ale - kvůli přicházející zimě - mírně klesá.

Německo - hlavní cíl migrantů - odhaduje, že jen za tento rok do něj přišel zhruba milion lidí.

Běženci v Eidomeni
Běženci v Eidomeni | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy