První dáma Venezuely chce do parlamentu, opozice si stěžuje

Kateřina Vítková Kateřina Vítková
4. 8. 2015 13:15
Volby do venezuelského Národního shromáždění jsou naplánovány na 6. prosince. Volební komise zamítla kandidaturu významné členky opozice Maríi Coriny Machadové. Madurova strana výrazně ztrácí.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro a jeho manželka Cilia Floresová.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro a jeho manželka Cilia Floresová. | Foto: Reuters

Caracas - První dáma Venezuely Cilia Floresová bude kandidovat ve volbách do venezuelského parlamentu. Oznámil to její manžel, prezident Nicolás Maduro.

Informaci přitom pustil do světa jen krátce poté, co úřady zamítly kandidaturu bývalé poslankyně a významné členky opozice Maríi Coriny Machadové.

Volby do venezuelského Národního shromáždění jsou naplánovány na 6. prosince. 

Předvolební průzkumy přitom naznačují, že Madurova Jednotná socialistická strana Venezuely (PSUV) - kterou zdědil po svém předchůdci Hugu Chávezovi - může poprvé po šestnácti letech prohrát.

Floresová není v politice nováčkem

První dáma, která se za Madura provdala před dvěma lety, není v politice žádným nováčkem. V letech 2006 až 2011 působila v Národním shromáždění coby jeho předsedkyně.

Post přitom převzala právě po svém současném manželovi, který se v tu dobu stal ministrem zahraničí. Floresová v minulosti působila také jako generální prokurátorka.

Maduro ve svém projevu zdůraznil, že jeho manželka jedná sama za sebe. "Mluvili jsme o tom a já jsem jí řekl: 'Můžeš bojovat své vlastní bitvy, protože máš své vlastní vůdčí kvality, svůj vlastní prostor a žádný machismus ti v cestě stát nebude,'" oznámil prezident.

Opozice mezitím obviňuje vládu, že se ze zoufalství snaží došlápnout na její kandidáty. Podle červnového průzkumu v tuto chvíli přes 56,2 procenta voličů podporuje opozici, kdežto za vládní PSUV jich stojí jen necelých 30 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Na vině jsou problémy, které obyvatelům země ztěžují život, zejména zločiny, inflace a nedostatkové zboží.

Machadová se podílela na protivládních protestech

Odmítnutá kandidátka Machadová ve Venezuele patří mezi nejvýraznější tváře opozice. Šéfuje politickému hnutí Vente Venezuela, které se definuje jako hnutí "svobodných občanů" a patří do opoziční koalice Stůl demokratické jednoty (MUD).

"Režim učinil další krok ve svém útoku proti mé osobě. Nechtějí, abych své jméno nabídla na post poslance v Národním shromáždění," cituje z pondělní reakce Machadové agentura AFP.

V loňském roce se politička podílela na pouličních protestech za ukončení socialistické vlády a volala po Madurově rezignaci na post hlavy státu. V té době také přišla o své poslanecké křeslo. Údajně kvůli tomu, že se na žádost Panamy zúčastnila setkání Organizace amerických států (OAS), aby vypověděla o krizové situaci ve Venezuele. Po svém "vyhoštění" z parlamentu pak byla Machadová vyslýchána v souvislosti s obviněním, že se měla podílet na přípravě puče proti prezidentovi.

Letos v červenci úřady opoziční političce - i dalším kritikům vlády - zakázaly na rok zastávat veřejný post. V jejím případě kvůli tomu, že neposkytla požadované finanční výkazy. Toto rozhodnutí Machadové sice formálně nezakazovalo kandidovat ve volbách, ale znamenalo by to, že ani v případě úspěchu by nemohla do parlamentu nastoupit.

V pondělí Machadová oznámila, že ji volební komise odmítla zaregistrovat coby uchazečku o poslanecký post. "Věří, že nás tímto novým útokem umlčí nebo oslabí, ale jenom tak pokračují na cestě k porážce. Tento režim ukázal svoji ochotu pokračovat v podvodech, ale změna přichází," cituje Machadovou venezuelský deník El Nacional.

Rozhodnutí volební komise politička označila za groteskní a protiprávní. Ve stejný den pak představila svého "náhradníka", profesorku sociologie z Caracasu – Isabelu Pereirovou, informoval server The Guardian.

 

Právě se děje

Další zprávy