Lvi jsou ohrožený druh. V některých regionech Afriky jim hrozí až vyhynutí

ČTK ČTK
26. 10. 2015 23:51
Početní stavy lvů v Africe se v uplynulém čtvrtstoletí dramaticky snížily. V některých oblastech kontinentu zvířatům dokonce hrozí vyhynutí. Vyplývá to ze studie, kterou provedla univerzita v anglickém Oxfordu a kterou její autoři zveřejnili v prestižním časopise americké akademie věd Proceedings. Nadějí na záchranu populace krále zvířat jsou podle výzkumu jen rezervace v jižní části Afriky.
Lev (ilustrační foto).
Lev (ilustrační foto). | Foto: Thinkstock

Oxford (Británie) - Ze studie provedené na univerzitě v Oxfordu vyplynulo, že se počty lvů v Africe výrazně snížily a v některých oblastech hrozí zvířatům až vyhynutí.

Studie byla publikována v prestižním časopise americké akademie věd Proceedings.

Vědci srovnávali data ze 47 různých afrických oblastí za poslední čtvrtstoletí. Výsledkem je obrázek jasných regionálních rozdílů. Obzvlášť kritický je stav populace lvů ve střední a západní Africe, kde se jejich počet v příštích 20 letech sníží zhruba na polovinu. Závažná je situace i ve východní Africe.

Naději na přežití druhu největší africké šelmy dávají statistické údaje z jihoafrických států Botswany, Namibie, Zimbabwe a Jihoafrické republiky. Lvů tu v posledních letech začalo přibývat, ovšem jen v oplocených rezervacích. Dobře financované a strážené oblasti tak mohou podle studie výrazně přispět k zachování této kočkovité šelmy.

Červený seznam Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) lva považuje za ohrožený druh. Podle týmu oxfordských vědců je nutné toto zařazení přehodnotit, neboť v některých regionech jsou lvi před vyhynutím.

"Lvi trpí ztrátou životního prostoru ve prospěch člověka," uvedla Brit Reicheltová-Zolhoová, zástupkyně Světového fondu na ochranu přírody (WWF). Studie podle ní potvrzuje názor její organizace.

Pokles početního stavu lvů je podle ní způsoben nejen střety s rostoucími nároky afrických zemědělců na půdu, ale i obchodem s částmi lvích těl pro potřeby asijské tradiční medicíny. Řešením je podle Reicheltové-Zolhoové především spolupráce s místním obyvatelstvem, ale i důraz na rozvoj turistiky.

 

Právě se děje

Další zprávy