Luxusní zájezdy, soukromá letadla, drahá auta. Jmění ukrajinských politiků budí rozruch

Josef Pazderka Josef Pazderka
4. 11. 2016 7:42
Nově zveřejněná majetková přiznání ukrajinských poslanců, politiků a státních úředníků vzbudila v zemi velké pozdvižení. Podle protikorupčních aktivistů to jen potvrzuje alarmující stav korupce v celé zemi. Dodávají ale, že jde o krok správným směrem. Ukrajinský generální prokurátor slibuje razantní prověrku majetku poslanců. Za případné nesrovnalosti či nesprávné údaje hrozí tamním zákonodárcům tresty odnětí svobody až do 15 let.

Kyjev – Fotografové a kameramani na galerii ukrajinského parlamentu začínají být pro tamní poslance noční můrou. Jejich objektivy, zaměřené na mobily zákonodárců, přicházejí s železnou pravidelností s novými skandálními odhaleními.

Zatím poslední "obětí" se stal mladý poslanec opozice Dmitrij Dobkin, jehož kamera zachytila, jak pro své příbuzné pravděpodobně kupuje velmi drahý zájezd. Na videonahrávce, zveřejněné serverem Censor.net.ua, je Dobkin vidět, jak odpovídá agentovi cestovní kanceláře na nabídku luxusního zájezdu pro šest lidí, a to v přepočtu za 3,6 milionu korun.

Když poslanec zjistí, že jej zabírá kamera z parlamentní galerie, odchází rychle do sloupořadí, kde na mobilu cosi dál vyřizuje.

"Byla to pouze jedna z nabídek cestovních kanceláří, nakonec ji nevyužil," hájí Dobkina jeho starší bratr Michail, který je taky poslancem, navíc bývalým dlouholetým starostou druhého největšího ukrajinského města Charkova

Deset miliard korun

V nedávno zveřejněné osobní deklaraci Michaila Dobkina se ale – kromě vysokých částek v hotovosti – najdou velmi kontroverzní položky. Například kolekce 1780 lahví vzácného vína, z nichž některé stojí na trhu v přepočtu bezmála čtvrt milionu korun.

Podle serveru Ukrajinska pravda přiznali poslanci tento týden v nových povinných elektronických deklaracích majetky v celkové hodnotě přes deset miliard korun.

Přes dvě třetiny sumy drží v hotovosti, luxusních autech, drahých hodinkách, špercích, diamantech nebo rozsáhlých pozemcích v lukrativních částech ukrajinských měst. V zemi, kde se průměrný měsíční příjem pořád pohybuje v přepočtu kolem 4900 Kč. 

Dmitrij Dobkin a jeho drahý zájezd.
Dmitrij Dobkin a jeho drahý zájezd. | Foto: Repro: youtube

Dobkinův případ není ojedinělý. Objektivy v minulosti nejednou zachytily poslance v podobných situacích. Třeba když přímo během jednání parlamentu telefonem potvrzovali koupi luxusních aut, nebo dokonce dohadovali přesun peněz, na první pohled se jevících jako podíly z korupce.

"Tihle lidé pořád žijí v úplně jiném světě," říká šéfredaktor časopisu Novoje vremja Vitalij Syč. "Je mezi nimi samozřejmě část bývalých podnikatelů, ale většina z nich nikdy nikde nepracovala a teď samozřejmě čelí mnoha dotazům."

Horní dvě procenta

Syč připomíná sociologické odhady, podle kterých žije devadesát procent Ukrajinců ve velmi chudých poměrech – za přibližně 8000 Kč měsíčně. Dalších osm procent tvoří střední třídu s příjmy kolem 50 000 Kč měsíčně. Zbylá dvě procenta tvoří ti nejbohatší s extrémně vysokými příjmy, mezi něž patří mimo oligarchů a podnikatelů právě politici a státní úředníci.

Roman Nasirov, šéf Ukrajinské daňové správy, ve své nedávné majetkové deklaraci přiznal, že spolu s manželkou vlastní švýcarské hodinky, diamantové šperky, kožichy, vzácný porcelán a křišťál i hotovost v eurech a dolarech v celkové hodnotě v přepočtu za 54 milionů českých korun.

Podle Vitalije Syče vyvolaly povinné deklarace majetku politiků a státních úředníků – první takto přísné v novodobé historii Ukrajiny – mezi lidmi obrovský šok a znechucení.

On ale vidí situaci pozitivně. "Celkově je to obrovský posun směrem k transparentnosti a v boji proti korupci. Teď musí nastoupit vyšetřovatelé, vyžádat si od nejvíce podezřelých důkazy o původu jejich majetku a potrestat ty, kteří to nedokážou. Pokud se to nestane, zbude jen rozčarování," dodává Syč.

 

Právě se děje

Další zprávy